Balkon-Bahçe

Kış Balkonu Yaptırmak Mantıklı Mı?

Kış Balkonu Yaptırmak Mantıklı Mı? – Bahar ve yaz aylarında açık havada vakit geçirmek vazgeçilmezdir. Kış aylarında açık havada vakit geçirmek sizi üşütebilir. Böyle durumlarda evin balkonunu kış bahçeleriyle donatmak iyi bir çözüm olabilir.

Yüksek katlı binalarda oturanlar özellikle teras katında oturmayanlar için kış balkonu iyi bir çözüm olabilir. Kış balkonuyla evinizin balkonunu iyi bir dekorasyonla kış aylarında bahara çevirebilirsiniz. Peki bu yöntem mantıklı mı? Bu yazıda bu sorunun cevabını bulacağız.

Kış Balkonu Yaptırmak Mantıklı Mı?

Kış Balkonu Nasıl Yapılır?

İlk olarak balkonunuza göre eşya seçimi yapmanız gerekmektedir. Öncelikle zevklerinize uygun bir tasarım belirlemeniz gerekmektedir. Aksi halde beğenmediğiniz bir görüntü ve konfor sizi memnun etmeyebilir. Tabii ki kış balkonunun dört bir yanı açık olmamalıdır.

Kış Balkonu
Kış Balkonu

Kapalı balkon dekorasyonu daönemli bir konudur.Balkon, panjur veya cam ile kapalı olması gerekmektedir. Cam tercihiniz güneş ışığından daha fazla yararlanmanızı sağlar ve bitkilerinizin gün boyu güneş ışığı almasını sağlar. Cam balkonun dezavantajları yüksek maliyet ve kırılgan olmalarıdır. Cam balkon avantajları,

  • Kapalıyken geniş bir manzara
  • Gün boyu ışık
  • İyi bir dekorasyon görüntüsü
  • Temizlik kolaylığı olarak sıralanabilir.

Cam balkonlarda filmli cam kullanılmaktadır. Bu sizin dışarıdan görünmemenizi ve rahat hareket etmenizi sağlamaktadır. Filmli cam orta katlarda oturanlar için ideal bir çözümdür.

Kış Balkonu
Kış Balkonu

Kış Balkonu Dekorasyonu

Balkonda istediğiniz havayı yakalayabilmek ve evinizin balkonunu verimli bir şekilde değerlendirebilmek için dekorasyon önemlidir. Bundan dolayı kapalı balkon modelleri de büyük önem arz etmektedir. Dekorasyonda kullandığınız bitki, masa, sandalye gibi unsurlar balkondaki havayı değiştirmektedir. Dikkat etmeniz gereken unsurlar,

  • Aydınlık bir ortam
  • Ferah bir görünüm
  • Hareket alanı olarak söylenebilir.

Kullanacağınız bitkiler, masa ve sandalyeler ortamın havasını oldukça değiştirecektir. Tasarım yaparken bunlara dikkat etmeniz gerekecektir. Bundan dolayı zevklerinize uygun tasarım önemlidir. İstemediğiniz bir tasarım, sizin için hoş olmayabilir.

Kış Balkonu

Dekorasyonda kullanacağınız malzemeler en sevdiklerinizden olmalıdır. Oturma bölümünde büyük ve rahat mobilya seçiminiz balkonda keyifli bir vakit geçirmenizi sağlar. Örnek olarak koltuklar, minderler, salıncak ve hamak verilebilir. Çiçek sayısını artırarak balkona hoş bir görüntü verebilirsiniz.

Yeşil Yapraklı Salon Bitkileri Bakımı başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Kapalı balkonlarda ısıtma önemli bir konudur. Örneğin küçük elektrikli şömineler kapalı balkonlar için oldukça ideal olmaktadır. Ortamın ısınmasını sağlar ve aynı zamanda şık görüntüsüyle de ortama hoş bir hava katmaktadır. Balkon tavan dekorasyon çeşitleriyle kaplamalar yaptırmak başka bir dekorasyon çeşididir. Ahşap, seramik, porselen gibi kaplamalar buna örnek olarak verilebilir.

Kış Balkonu

Kış Balkonu Maliyeti

Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu maliyettir. Kapalı balkon fiyatları kullanılan malzemeye göre değişebilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi cam veya panjur olması fiyatı doğrudan etkileyebilir. Cam ile tasarlanan kış balkonları daha yüksek bir maliyete sebep olmaktadır. Dolayısıyla buna da dikkat etmek gerekmektedir.

Dekorasyonda kullanacağınız malzeme de maliyeti etkileyen bir diğer unsurdur. Kullanacağınız masa, sandalye ve bitkiler maliyette değişikliğe sebep olacaktır. Tamamen sizin zevklerinize uygun olarak tasarlanacağından dolayı maliyet konusu tamamen size bağlı olmaktadır. Örneğin bitkilerinizin çeşidi ve sayısı da bu maliyete etki eden bir unsurdur.

Kış Balkonu Yaptırmak Mantıklı Mı?
Kış Balkonu Yaptırmak Mantıklı Mı?

Sukulent Nasıl Çoğalır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Kış Balkonu Kullanım Amacı

Tasarlamak istediğiniz balkonu nasıl kullanacağınız önemli bir konudur. Ailenizle birlikte yemek alanı olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Ya da misafirlerinizle birlikte oturma alanı olarak kullanabilirsiniz. Bunların dışında bitkileriniz için de güneş ışığı alan bir yer olmaktadır. Genel olarak kış balkonu orta katlarda oturanlar için bir dinlenme alanı olarak kullanılmaktadır. Bundan dolayı bu balkonlar insanlar için farklı bir yaşam alanı olmaktadır.

Video kaynağı

Aslı Korkmaz

Doğa ve çiçekler konusunda tutkulu bir yazarım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımı ve çoğaltılması hakkında bilgi vermek, okuyucularımın hayatlarına renk katmak için elimden geleni yapıyorum. Uzun yıllardır çiçek yetiştiriyorum ve her zaman yeni çiçek türleri ve bahçe tasarımları denemeye açığım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımları, çeşitleri, çoğaltılması ve hastalıklarla mücadeleyi ele alıyorum. Umarım yazılarımda keyifli vakit geçirirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu