Balkon-Bahçe

Şeflera Bitkisinin Bakımı

Şeflera Bitkisinin Bakımı – İç mekanlarda rahatlıkla yetistirilebilen seflera bitkisi dolaylı olarak ışık alan yerlerde sağlıklı bir şekilde büyümektedir. Yeşilin tüm tonlarını üzerinde bulunduran şeflera bitkisi bakımı titizlik isteyen bir bitki olarak karşımıza çıkmaktadır.

Güneş gören yerlerde yaprakları zarar göreceği için direkt gelen güneş ışıklarından hoşlanmamaktadırlar. Şeflera tropikal bir bitkidir , bu yüzden neme de önem verir eğer yeterli nem olmazsa yapraklarını dökmektedir. Kurak yaz dönemlerinde sprey şişelerinden şu püskürterek nem dengesi sağlanırken haftada bir kere sulama yapılırsa şeflera bitkisi için yeterli olmaktadır. Peki, Şeflera Bitkisinin Bakımı nasıl yapılır?

Şeflera Bitkisi Nasıl Köklendirilir ?

Ucu steril bir kesici alet ile gövdeden uzanan dallar birden fazlaysa köklerden bir tanesini gövdeye yakın bir noktadan kesmek şeflara bitkisi köklendirme için yeterli olmaktadır. Kesme işlemi bittikten sonra bitkimizi bekletmek için suya koymak gerekmektedir. Köklendirdiğimiz dalı, yeni bir saksıya dikerek yeni bir şeflera elde etmek mümkün olmaktadır. Köklendirme yaptığımız bitkinin toprağı kumlu, iyi drenajlı, nemli ve zengin olması bitkimiz için ideal olmaktadır.

Şeflera Bitkisinin Budanmasi

İç mekanlarda tercih edilen şeflera estetik bir görsellik şöleni sunmak için budanmaya ihtiyaç duymaktadır. Şeflera bitkisinin budanması zahmetli bir iş olmadığı gibi çiçekseverler budama işlemini keyif alarak yapmaktadır .Şeflera bitkisi güneş ışınlarına karşı uzadığı için bazı bölgeleri orantısız olarak uzamaktadır.Bu orantısız bölgeleri budayarak eşit bir şekilde büyüyen bir şeflera bitkisi elde etmek mümkün olmaktadır. Yaz mevsiminde uzayan kısımlar kesilebileceği gibi kesme işleminden sonra kesilen kısmın hava almasını engellenmesi büyük bir önem taşımaktadır. Hava almasını engellemek için soğuk bir macun kullanarak budanan kısımların hava alınmasına engel olunmaktadır.

Şeflera Bitkisinin Yaprak Dökmesi

Şeflera bitkisinin yaprak dökmesi temel bakım ihtiyaçlarının karşılanmamış olması demektir. Bu gibi durumlarda Şeflera bitkisinin bakımını tekrar gözden geçirmeniz tavsiye edilmektedir. Sulama alışkanlığını ve konumunu tekrar gözden geçirmeniz gerekmektedir. Kurtarılan bitkinin yeniden yapraklanması kısa bir zaman diliminde olmaktadır.

Şeflera Bitkisinin Bakımı
Şeflera Bitkisinin Bakımı

Şeflera Bitkisinin Çiçeklenmesi

Şeflera bitkisi tropikal iklimde yaşayan bir bitki olduğu için doğal ortamında çiçek açan bir çiçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Şeflera Bitkisinin Çiçeklenmesi sadece tropik iklim bölgelerinde mümkün olmaktadır. Salon bitkisi olarak ya da kapalı balkonlarda yaşam alanı bulan şeflera bitkisi bu tür alanlarda çiçeklenme olanağı bulamamaktadır.

Şeflera Bitkisinin Balkonda Bakımı

Açık alanlarda yetiştirilmesi önerilmeyen şeflara bitkisinin balkonda bakımı oldukça zor olmaktadır. Açık balkon yerine camla kaplanmış kapalı bir balkonda yetiştirmeniz şeflera bitkisine daha sağlıklı bir yaşam ortamı oluşturmaktadır

Şeflera Bitkisinin Faydaları

Şeflera bitkisinin bakımı ,yetiştirilmesi gereken alanlardan bahsetmişken faydalarından bahsetmek gerekmektedir. Şeflera bitkisinin faydaları ;

  • Estetik bir bitki olduğu için ev ve ofis ortamlarında dekoratif bir görünüm
  • Havadaki toksinleri emdiği ve bol oksijen sağladığı için hava kalitesini yükseltmektedir.

Video Kaynağı

Aslı Korkmaz

Doğa ve çiçekler konusunda tutkulu bir yazarım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımı ve çoğaltılması hakkında bilgi vermek, okuyucularımın hayatlarına renk katmak için elimden geleni yapıyorum. Uzun yıllardır çiçek yetiştiriyorum ve her zaman yeni çiçek türleri ve bahçe tasarımları denemeye açığım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımları, çeşitleri, çoğaltılması ve hastalıklarla mücadeleyi ele alıyorum. Umarım yazılarımda keyifli vakit geçirirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu