Duvar Boyası Renkleri

Boya Fırçaları Nasıl Temizlenir? Bir Profesyonel Gibi Yenileyin

Boya badana işleminden sonra boya fırçalarını doğru bir şekilde temizlemek için bu basit adımları takip edin. Boya ustalarından temizlik tüyoları.

Piyasadaki en büyük boya markaları tarafından verilen uzman ipuçlarıyla boya fırçalarını ve rulolarını nasıl doğru şekilde temizleyeceğinizi öğrenin. Boya fırçaları ve ruloları düzgün bir şekilde temizlenmezse, onları atmak zorunda kalabilirsiniz ve sonraki boya projeleriniz için yenisini satın almanız gerekebilir. Maliyetli olan boya malzemelerini satın aldıktan sonra, uzun ömürlü olmasını istiyorsanız boya fırçalarını ve rulolarını temizleyerek saklayın.

Boya fırçasını temizlemek için kullanılacak olan yöntem, su bazlı veya yağ bazlı boya kullanmanıza bağlıdır. Su bazlı boya sabun ve ılık su ile kolayca temizlenirken, yağ bazlı boyaları temizlemek için ispirto veya tiner gerekir.

Fırçalarınızın uzun ömürlü olmasını sağlamak ve tekrar kullanmak işte size adım adım temizlik kılavuzu.

Su Bazlı Boya İle Kullanılan Boya Fırçaları Nasıl Temizlenir?

sulu boya fırçası temizliği

İhtiyacın olan malzemeler:

 • Bulaşık deterjanı
 • Sıcak su
 • Boya ızgarası (isteğe bağlı)

1. Fazla Boyayı Çıkarın

Boyama işlemi bittikten sonra fırçanın üzerindeki boyayı temizlemeniz gerekir. Kurumuş boyayı çıkarmak daha zor olacağı için işiniz bittiğinde, fırçanın üzerindeki fazla boyayı mümkün olduğunca çıkarmalısınız. Elinizle fırçanın üst bölümünden tutup aşağı doğru çekerek boyayı çıkarabilirsiniz.

Fırçayı elle yıkamak istemiyorsanız, fırçadaki fazla boyayı çıkarmak için bir boya silindiri veya bir tahta parçası kullanabilirsiniz. Fırçayı ızgaranın veya tahtanın üzerine bastırın ve dışarıya doğru sürün. Böylelikle fazla boyadan kurtulmuş olursunuz.

2. Su ve Bulaşık Deterjanı Solüsyonu Hazırlayın

Küçük bir kova içerisine sıcak su ve bulaşık deterjanı ekleyerek karıştırın. 4/1 bulaşık deterjanı kullanmak temizlik solüsyonu için yeterli olacaktır. Sıcak su ve bulaşık deterjanı fırça üzerindeki boyanın yumuşamasına ve kolaylıkla çıkmasına yardımcı olur.

3. Fırçayı Ovalayın

Elinizin zarar görmemesi için eldiven giyinin. Fırçayı hazırlamış olduğunuz temizlik solüsyonunun içerisine koyun. Fırçanın kıllarını yukarıdan aşağı doğru sıkarak temizleyin. Bu, fırçanın içindeki boyanın tamamen dışarı çıkmasına yardımcı olacaktır. Eğer boya akmaya devam ediyorsa bu işlemi birkaç defa tekrarlayın.

4. Durulayın

Fırçadaki boyanın tamamını çıkardıktan sonra, sıcak su altında durulayın. Son olarak fırçanın kıllarını yavaşça sıkarak suyunu alın. Fırçayı, kılları aşağıya doğru bakacak şekilde bir yere asın ve kurumasını bekleyin.

Yağlı Boyalarla Kullanılan Boya Fırçaları Nasıl Temizlenir?

yağlı boya fırçası temizliği

Yağlı boya fırçaları, su bazlı boya fırçalarından farklı olarak, sıcak su ve bulaşık deterjanı ile tam olarak temizlenemez.

1. Fırçadaki Fazla Boyayı Çıkarın

Fırçanın üzerindeki fazla boyayı parmaklarınızla veya bir karton kağıdı boyayarak temizleyin. Mümkün olduğunca fırçanın üzerindeki boyayı çıkarın.

2. Temizlik Solüsyonu Hazırlayın

Yağlı boyayı fırçadan çıkarmak için tiner veya ispirto kullanabilirsiniz. Bir kovanın içerisine tiner dökün ve fırçanın kıllarını bunun içerisinde 30 dakika bekletin. Tiner fırçanın kıllarındaki boyayı bu süre zarfında yumuşatacaktır.

3. Sıcak Su ve Sabunla Temizleyin

Fırçayı sıcak su ve bulaşık deterjanı olan karışımın içerisine batırın. Parmaklarınızla fırçayı yukarıdan aşağı doğru olacak şekilde temizleyin. Boya tamamen çıkana kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

4. Fırçayı Durulayın ve Kaldırın

Musluktan sıcak suyu açın ve fırçayı durulayın. Parmaklarınızda fırçayı sıkarak fazla suyu çıkarın. Son olarak kuruması için dik bir şekilde yerleştirin.

Sertleşen Boya Fırçası Nasıl Temizlenir?

sertleşen boya fırçası temizliği

Boya yaptıktan sonra fırçaları temizlemezseniz, kullandığınız fırçalar boyanın kuruması ile birlikte sertleşir. Bu, fırçanızın uzun ömürlü olmasını engeller ve bir sonraki boyamada işlerinizi zorlaştırır. Ancak endişelenmeyin! Sertleşen boya fırçasını temizlemek oldukça mümkündür.

Sertleşen boya fırçalarını beş basit adımda nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Su bazlı boyayı fırçadan temizlemek için ılık sabunlu su kullanın.
 • Yağlı boya fırçalarını temizlemek için ise tiner veya ispirto kullanın.
 • Fırçayı temizlik solüsyonunun içerisine koyduktan sonra yumuşaması için 30 dakika bekleyin.
 • Ellerinize eldiven giyinin ve parmaklarınızı kullanarak fırçanın kıllarını ovalayın.
 • Sıcak su ile temiz su akana kadar fırçayı durulayın.

Boya Ruloları Nasıl Temizlenir?

boya rulosu temizliği

Boya ruloları, her boyama işleminden sonra temizlenmelidir. Temizlenmeden saklanan rulolar bir süre sonra kullanılamaz hale gelebilir. Boya fırçalarında olduğu gibi temizlik su bazlı boyalarda kullanılan rulolar için sıcak su ve bulaşık deterjanı, yağlı boyalarda kullanılan fırçalar için ise tiner kullanabilirsiniz.

 • Fazla boyayı temizleyin: Boya rulosu üzerindeki fazla boyayı, ızgara yardımı ile temizleyebilirsiniz.
 • Kalan boyayı duvara uygulayın: Rulo üzerindeki boyanın tamamını duvarlarda kullanın.
 • Boya rulosunu temizlemeye başlayın: Ellerinize eldiven giyinin ve ruloyu temizlemeye başlayın.
  • Su bazlı boyalarda kullanılan rulolar için: Bir kovanın içerisine sıcak su ve 4/1 oranında bulaşık deterjanı ekleyin. Fırçayı bu karışımın içerisine koyarak yumuşatın ve ellerinizde ovalayarak yıkayın.
  • Yağ bazlı boyalarda kullanılan rulolar için: Boya rulosunu tiner veya ispirto içerisine batırarak 15 dakika bekleyin. Tiner boyayı yumuşatıp çözdükten sonra sıcak su kullanarak ruloyu temizleyin. Boya tamamen temizlenene kadar sıcak su altında durulayın.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu