Evler

2+0, 2+1, 3+1, 4+1 Ev Ne Demek? Bu Evlerde Kaç Oda Olur?

Ev alacak, kiralayacak veya yapacak olanlar 1+1, 2+0, 2+1, 3+1, 4+1 gibi terimleri mutlaka duymuştur. Peki bu terimler ne demek ve bu evlerde kaç oda olur?

Ev alacak, kiralayacak veya kendisi yapacak olanlar 1+1, 2+0, 2+1, 3+1, 4+1 gibi terimlerle mutlaka karşılaşmıştır. Terimlerin her birinin bir anlamı vardır. Bu terimler bir evde bulunan oda ve salon sayısını ifade eder. 2+1 denilince akla evin 2 odası 1 salonu olduğu anlamına gelir. Yani bir ev için 2+1 denildiyse o evin 2 odası 1 salonu, tuvaleti, banyosu ve mutfağı vardır. Bazı evlerde mutfak salon içerisine eklenebilmektedir. Mutfak, banyo, tuvalet gibi alanlar her evde olduğu için bunlar rakamla ifade edilmez. Yani 2+1’in içerisinde bunlar yoktur. Sadece oda ve salon sayısını belirtmektedir.

İlginizi Çekebilir: 100 M2 Müstakil Ev İnşaat Maliyeti

1+1 Ev Ne Demek? 1+1 Ev Kaç Oda Olur?

1+1 evler bir oda ve bir salondan oluşmaktadır. Küçük bir ev olduğu için genellikle öğrenciler veya bekarlar tarafından tercih edilir. İçerisinde banyo, tuvalet ve mutfak bulunur. Genellikle mutfak salon içerisinde amerikan mutfak olarak yer alır. Bu daireler küçük olduğundan dolayı yerden tasarruf etmek için mutfaklar salona eklenir. 1+1 dairenin sadece 1 odası ve 1 salonu vardır.

1+1 daire denilince akla evin 1 oda ve 1 salondan oluştuğu gelmelidir.

2+1 Ev Ne Demek? 2+1 Ev Kaç Oda Olur?

2+1 ev iki oda bir salondan oluşur. Ev içerisinde tuvalet, banyo ve mutfak gibi ihtiyacı gidermek için alanlarda bulunmaktadır. Bunlar bu rakamların içerisinde değiltir. 2+1 daire edilince akla 2 oda 1 salon gelmelidir. 2+1 olan ev 2 odadan ve 1 salondan oluşur.

2+1 ev denilince akla dairenin 2 oda ve 1 salondan oluştuğu gelmelidir.

3+1 Ev Ne Demek? 3+1 Ev Kaç Oda Olur?

3+1 ev üç oda bir salondan oluşmaktadır. Bu evlerde ayrıca tuvalet, mutfak ve banyo gibi genel ihtiyaçları gidermek için alanlar vardır. 3+1 ev denilince akla 3 odanın ve 1 salonun olduğu gelir. Bazı evlerde mutfak salon içine eklendiğinden dolayı amerikan mutfak tasarımı oluşturulur. Özellikle de 3+1 küçük metrekareli evlerde alandan tasarruf etmek için böyle bir yöntem tercih edilir.

3+1 daire delinince akla evin 3 oda ve 1 salondan oluştuğu gelmelidir.

İlginizi Çekebilir: 3+1 Ev Ne Demek ve Kaç Oda Olur?

4+1 Ev Ne Demek? 4+1 Ev Kaç Oda Olur?

4+1 evlerin dört adet odası bir adet salonu bulunur. 4+1 daireler genellikle metrekare olarak büyük evlerdir. Bu evlerin içerisinde ayrıca mutfak, tuvalet ve banyo gibi alanlar bulunur. Veranda, hol, antre, giysi dolabı, ebeveyn banyosu gibi alanların olduğu daireler de bulunuyor. Bu tamamen evin metrekaresine ve mimari yapısına bağlıdır.

4+1 ev denilince akla dairenin 4 oda ve 1 salondan oluştuğu gelmelidir.

ÖZET: Bir daire için 2+1 denildiği zaman o daire 2 odadan 1 salondan oluşur. Artının solundaki rakam oda sayısını sağındaki rakam ise salon sayısını ifade eder. Daha basit anlatım ile ilk rakam oda sayısını ikinci rakam ise salon sayısını ifade etmektedir.

İlginizi Çekebilir: Anahtar Teslim İnşaat Maliyetleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu