Evler

100 Metrekare Eve Kaç Ton Demir Gider? Demir M2 Hesaplama

Daire, ev, müstakil ev yapacak olanlar için 100, 120, 150, 200, 2 katlı ve müstakil ev için kaç ton demir gider. Metrekareye ne kadar demir gider hesaplaması ile ortalama bir hesap çıkarabilirsiniz.

Ev yapımdaki en temel malzemelerden biri demirdir. Demir inşaatların olmazsa olmazıdır. Bir evin temel malzemelerinden olan demir temelde, kolonlarda, tabliyede ve çatıda kullanılır. En maliyetli malzemelerden olduğu için ev yapımında harcanan paranın büyük bir bölümü demire gider. Ev yapacak olanlar demire gidecek olan paranın hesabını yapabilmek için bir daireye kaç ton demir gider ve metrekareye ne kadar demir gider gibi soruların cevaplarını merak ediyor. Bu yazıda ayrıntılı olarak bir ev için ne kadar demir gideceğini anlatmaya çalıştık.

Ev inşaatında kullanılan demir temel, kolonlar, kirişler, döşemeler ve diğer yapısal bileşenlerin güçlendirilmesinde kullanılır. Eve kaç ton demir gideceği, evin boyutu, kat sayısı ve yapı türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. İnşaat projesinin özelliklerine göre gerekli demir miktarı belirlenir. Ortalama olarak bir hesaplama yapmak için bir araç oluşturduk. Bu hesaplama aracı sayesinde evin metrekaresini yazarak gerekli olan ortalama demir miktarını hesaplayabilirsiniz.

Ev İçin Kullanılacak Demir Hesaplama Aracı

Demir miktarı hesaplama aracına yapmak istediğiniz evin metrekaresini girerek kaç ton demir gerektiğini hesaplayabilirsiniz. Hesaplama aracı size ortalama bir değer verecektir. Yapının türüne göre kullanılacak olan demir miktarının değişiklik gösterebileceğini unutmayın.

Ev büyüklüğünü metrekare cinsinden girin:

Bir Daireye Kaç Ton Demir Gider?

Bir Daireye Kaç Ton Demir Gider

Bir dairenin yapımında temel için ortalama 3.5 ton demir gider. Kolonlar için ortalama olarak 1.5 ton tabliye için ise yine ortalama 1.5 ton demir gider. Toplam olarak 100 metrekare bir ev için ortalama olarak 6.5 ton demir harcanır. 2 veya 3 katlı bir ev yapılacaksa sonradan yapılacak olan her kat için ortalama olarak 3-4 ton civarında demir gider. (Hesaplama 100 metrekare bir daire için ortalama olarak verilmiştir.)

Daire için kullanılacak olan demirin hesaplaması dairenin metrekaresi, deprem riski olup olmadığı ve kaç katlı olacağına göre değişkenlik gösterebilir. Verilen değerler ortalama değerler olup net bir değer değildir.

100 Metrekare Eve Ne Kadar Demir Gider?

100 metrekare bir evin temeli için ortalama 3.5 ton ile 4.5 ton arasında demir gider. Kolonlar için 1.5 ton, tabliye için ise yine 1.5 ton civarında demir gider. Toplamda ise 6.5-7.5 ton arasında demir harcanır. Bu hesaplama 1 katlı ev içindir. Eğer 100 m2 iki katlı bir ev yapılacaksa buna 3 ton daha eklenmelidir. Kat yükseldiği zaman kullanılacak olan demir malzemesi azalacaktır. En fazla demir ilk katın inşasında kullanılmaktadır.

100 metrekare ev için yapılacak olan 1 kolonda 4 adet 16’lık veya 6 adet 14’lük donatı kullanılmalıdır. Bunu inşaat demiri ağırlık tablosu verilerine göre hesapladığımız zaman 1 kolona ortalama 120 kg civarında demir gider.

İlginizi Çekebilir: 100 M2 Müstakil Ev İnşaat Maliyeti

120 Metrekare Eve Kaç Ton Demir Gider?

120 metrekare betonarme bir evin temeli için 4.5 ton demir gider. Kolonlar için ortalama 1.5 ton ve tabliye için yine ortalama 1.5 ton demir gider. 120 metrekare bir ev için ortalama olarak 7.5 ton civarında demir harcanır. 120 metrekare bir dairenin metrekaresine ortalama olarak 35-45 kg arasında demir gitmektedir.

120 metrekare betonarme bir ev için ortalama olarak 8.5 ton demir gider diyebiliriz. Metrekare başına düşen demir miktarı, bölgenin deprem riskine ve yapılacak olan yapının sistemine göre farklılık göstermektedir. Verilen değerler ortalama değerlerdir.

150 Metrekare Eve Kaç Ton Demir Gider?

150 m2 bir evin temeli için ortalama olarak 5.5 ton demir gider. Evin tabliyesi için 2 ve kolonları için ise 2 ton civarında demir gider. Yalnız bu değerler oluşturulan statik projeye göre farklılık gösterebilir. Ortalama olarak 150 metre kare ev için 9.5 ton demir gider diyebiliriz.

Yapılacak olan evde bodrum olup olmaması ve kat sayısı gibi faktörler kullanılacak olan demir miktarını arttıracaktır.

200 Metrekare Eve Ne Kadar Demir Gider?

200 metrekare bir evin temeli için ortalama olarak 7 ton demir gider. Evin tabliyesi için 2.5 ton ve kolonlar için ise 2.5 ton demir gider. Ortalama olarak 200 m2 bir evi tamamlamak için kullanılacak olan demir miktarı 11 tondur. Bu miktar kat sayısı, bodrum ve deprem riskine göre değişiklik gösterebilir.

200 metrekare evin 2 katlı olması durumunda ortalama olarak 20 ton civarında demir kullanılır.

İlginizi Çekebilir: Anahtar Teslim İnşaat Maliyetleri

2 Katlı Eve Kaç Ton Demir Gider?

2 katlı bir ev için demir hesabı yapılırken yapılacak olan bodrum ve metrekare hesaplanarak sonuca varılır. 100 metrekare bir ev için hesaplama yaparsak temel için ortalama 3.5 ton, tabliye için ortalama 4 ton, kolonlar için ise ortalama 4 ton demir gittiğini varsayarsak 11.5 ton civarında demir gider.

100 metrekare bir eve bir ev için ortalama 7 ton demir gider, 2 katlı 100 metrekare olan bir ev için üst katta temel demiri gideri olmayacağı için ortalama olarak 11.5 ton demir gider.

Müstakil Ev İçin Kaç Ton Demir Gider?

Müstakil bir ev için gerekli olan demir evin metrekaresi, kat sayısı ve bodrum olup olmaması durumuna göre değişkenlik gösterir. 100 m2 tek katlı bodrumsuz bir betonarme yapı için hesaplama yapacak olursak temel için 3.5 ton, kolonlar için 1 ton, tabliye için ise 1 ton civarında bir demir kullanılır. 100 metrekare müstakil ev için ortalama 5.5-6 ton civarında demir gider.

Müstakil ev kaç katlı, bodrumu var mı ve kaç metrekare olacak. Bu soruları kullanılacak olan demir miktarını belirlemeye yardımcı olacaktır.

Metrekareye Ne Kadar Demir Gider?

Ev yapımında en fazla kullanılan malzeme demirdir. Fiyat olarak da en pahalı malzeme olduğu için ev yapacak olanlar metrekareye ne kadar demir gideceğini merak ediyor. Ev yapımında temel için metrekareye giden demir miktarı ortalama olarak 35-45 kg arasındadır. Kolonlarsa ise 4 adet 16’lık veya 6 adet 14’lük demir kullanılmalıdır.

100 metrekare bir evin temeli için ortalama 3.5 ton tabliye ve kolonları için ortalama 4 ton, demir gider. Metrekare hesabı yaptığınız zaman 1 m2 için her şey dahil ortalama olarak 75 kg demir gider diyebiliriz.

İnşaat Demir Hesaplama

İnşaat demiri hesaplaması yapmak için ilk olarak yapılacak olan evin metrekaresi, bodrum alanı ve kat sayısı dikkate alınmalıdır. Bunlar evde kullanılacak olan demir miktarını belirlemede önemli rol alacaktır.

Genel olarak inşaat demir hesaplama aşağıdaki gibi yapılır:

  • Temellerde Metrekare Başına Kullanılan Demir Miktarı: 35-45 kg
  • Asmolen Döşemelerde Metrekare Başına Kullanılan Demir Miktarı : 30-35 kg
  • Normal Kat Döşemelerinde Metrekare Başına Kullanılan Demir Miktarı: 25-30 kg
  • Çatılarda Metrekare Başına Kullanılan Demir Miktarı: 15-0 kg

130 metrekare eve kaç ton demir gider?

130 metrekare tek katlı betonarme bir ev için ortalama olarak 8-10 ton civarında demir gider.

Bir eve kaç ton demir gider?

Bir eve kaç ton demir gideceği yapılacak olan evin metrekaresi, bodrum olup olmadığı ve kat sayısına göre değişiklik gösterir. 100 metrekare betonarme bir ev için her şey dahil ortalama olarak 7 ton civarında demir gider.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu