Beyaz Eşya

Derin Dondurucunun Kırmızı Işığı Neden Yanar? 5 Farklı Neden

Derin dondurucunun kırmızı ışığının yanmasının nedenleri arasında kapının açık bırakılması, aşırı yükleme, fan arızaları ve elektrik kesintileri bulunur.

Derin dondurucular, yiyeceklerin uzun süre taze kalmasını sağlayan önemli ev aletlerinden biridir. Bazen, bu soğutma cihazları bize bir hata sinyali gönderir. Bu sinyallerden biri de kırmızı ışık yanmasıdır. Derin dondurucunun kırmızı ışığının yanması, iç sıcaklığın istenen seviyenin üzerine çıktığının göstergesidir. Derin dondurucu içerisinde bulunan gıdaların bozulmaması için kullanıcıyı uyarır.

Derin dondurucunun iç sıcaklığının yükselmesine neden olan birkaç olası faktör bulunmaktadır. Bunlar arasında kapının uzun süre açık kalması ve elektrik kesintileri en çok karşılaşılan durumlardan biridir. Derin dondurucunun kırmızı ışığının yanması basit bir nedenden kaynaklanabileceği gibi ciddi bir sorundan da kaynaklanmış olabilir. Bu nedenle, dondurucunun içindeki yiyeceklerin güvende kalmasını sağlamak için sorunun neden kaynaklandığını anlayıp çözüme kavuşturmak gerekir.

Derin dondurucunun kırmızı ışığı, içerinin yeterince soğuk olmadığı durumlarda yanar. Bu, ışık sönünceye kadar dondurucunun içerisinde bulunan, dondurulmuş gıdaları saklamaya uygun olmadığı anlamına gelir. Aşağıdaki adımları inceleyerek sorunu çözmek için bilgi sahibi olabilirsiniz.

Derin Dondurucuda Kırmızı Işık Neden Yanar?

derin dondurucu kırmızı ışık

Derin dondurucuyu yeni satın aldıysanız ve yeni çalıştırdıysanız, istenilen sıcaklığa ulaşması ortalama olarak 12 saat sürecektir. İstenilen sıcaklığa erişmediği zaman kırmızı ışık yanar ve alarm ötmeye başlar. Alarm butonuna 1-2 saniye tıklayarak uyarıyı kapatabilirsiniz. Derin dondurucu istenilen sıcaklığa ulaştığında kırmızı ışık sönecektir. Eğer cihazı uzun süredir kullanıyorsanız ve kırmızı ışık uyarısı veriyorsa aşağıdaki adımları takip edin.

Derin dondurucuda kırmızı ışık yanmasının nedenleri:

  1. Derin dondurucunun kapağının uzun süre açık kalması
  2. Fazla miktarda gıda konulması
  3. Uzun süreli elektrik kesintisi
  4. Fan arızası
  5. Termostat arızası

1. Derin Dondurucunun Kapağının Uzun Süre Açık Kalması

Derin dondurucunun, gıdaları donmuş halde tutabilmesi için, içerideki sıcaklığı belirli bir derecede tutması gerekmektedir. Eğer dondurucunun kapısı sıklıkla açılırsa veya açık unutulursa, içeriye sıcak hava girecektir. Dondurucunun içerisindeki sıcak havanın artması ile dondurulmuş gıdalar tehlikeye gireceğinden dolayı, kullanıcıyı uyarmak için kırmızı ışık yanar ve alarm öter.

2. Fazla Miktarda Gıda Konulması

Derin dondurucuya fazla miktarda gıda eklemek, iç sıcaklığı etkiler. Dondurucunun soğutma sistemi, içine eklenen her gıda miktarını soğutmak ve dondurmak için belli bir zaman dilimine ihtiyaç duyar. Fazla miktarda eklenen yiyecek ve içecek, bu süreci yavaşlatır ve iç sıcaklığın yükselmesine neden olur. Bu durumda derin dondurucunun kırmızı ışığı yanabilir, bu da iç sıcaklığın istenen seviyenin üzerinde olduğunu gösterir. Cihazın sıcaklığı istenilen dereceye ulaştığı zaman kırmızı ışık uyarısı kalkacaktır.

3. Uzun Süreli Elektrik Kesintisi

Elektrik kesintileri, dondurucunun iç sıcaklığını yükseltir ve bu durum yiyeceklerin güvenliği açısından ciddi bir tehdit oluşturur. Derin dondurucular, içlerindeki gıdaları dondurarak korurlar, ancak kesintiler sırasında bu işlem kesilir ve iç sıcaklık yavaş yavaş artar. Uzun süreli elektrik kesintisi sonrasında buzdolabı içerisindeki sıcaklık artacağı için, cihaz kırmızı ışık uyarısı vererek uyarı yapar. Derin dondurucunun içindeki gıdaları kontrol edin. Eğer gıdaların dokusu yumuşamış ve buzlar erimişse, bu ürünleri güvenli bir şekilde tüketmek yerine atmanız gerekecektir. Herhangi bir bozulma yoksa bir süre sonra istenilen dereceye geldiğinde kırmızı ışık uyarısı ortadan kalkacaktır. Alarm çalıyorsa 1-2 saniye üzerine dokunarak kapatabilirsiniz.

4. Fan Arızası

Derin dondurucuların içindeki hava dolaşımını sağlayan fanlar, iç sıcaklığın dengelenmesine ve yiyeceklerin homojen bir şekilde dondurulmasına yardımcı olur. Ancak fanlar arızalandığında veya durduğunda, iç sıcaklık istenmeyen şekilde artar ve bu da kırmızı ışığın yanmasına neden olur. Derin dondurucuda kırmızı ışık yanıyorsa fanların devrede olup olmadığını kontrol edin.

5. Termostat Arızası

Termostat, derin dondurucunun iç sıcaklığını kontrol eden ve istenen seviyeye ayarlayan kritik bir parçadır. Yiyeceklerin dondurulması ve tazeliğinin korunması için bu sıcaklığın dengeli ve doğru bir şekilde tutulması gereklidir. Termostat arızasından dolayı iç sıcaklık artabilir ve bu nedenle kırmızı ışık yanabilir. Dondurucunun iç sıcaklığını kontrol edin ve termostatın doğru bir şekilde çalıştığından emin olun.

Marka Marka Derin Dondurucu Kırmızı Işık Uyarısı

Beko, Arçelik, Ariston, Uğur, İndesit, Vestel ve Bosch gibi markalara ait derin dondurucunun kırmızı ışığının yanmasının nedenleri başında kapının açık unutulması, elektrik kesintileri ve fazla gıda yüklenmesi gelmektedir.

Ariston Derin Dondurucu Kırmızı Işık Neden Yanar?

Ariston derin dondurucunun kırmızı ışığı yanıyorsa iç sıcaklık yükselmiştir. Cihazın içerisindeki sıcaklık istenilen dereceye geldiğinde uyarı kalkar. Sıcaklığı artması elektrik kesintisi, fan arızası, kapının uzun süre açık kalmasından kaynaklanmış olabilir.

Uğur Derin Dondurucu Kırmızı Işık Neden Yanar?

Uğur derin dondurucuda kırmızı ışık yanıyor ise, iç sıcaklık istenilen değerin üzerine çıkmıştır. Bu durumlarda da kırmızı ışık yanabilir; Fazla gıda yüklenmesi, derin dondurucunun ilk defa çalıştırılması veya kapının açık unutulması neden olabilir.

İndesit Derin Dondurucu Kırmızı Işık Yanıyor

İndesit derin dondurucunun kırmızı ışığının yanması, kapının uzun süre açık kalması gibi basit bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Fan arızası, termostat arızası, anakart arızaları ve kapı contalarının arızalanmış olmasından kaynaklı cihazın iç sıcaklığı artabilir.

Arçelik Derin Dondurucu Kırmızı Işık Neden Yanar?

Arçelik derin dondurucuya fazla gıda yüklenmesi, uzun süreli elektrik kesintileri ve kapının uzun süreli açık kalması sonucu kırmızı ışık işareti (yüksek sıcaklık uyarısı) yanmaya başlar.

İlginizi çekebilecek konular:

Bosch Buzdolabı Alarm Veriyor – 7 Neden ve Çözümü
Buzdolabının Üstü Soğutmuyor 7 Farklı Nedeni
Buzdolabı Neden Isınır? En Önemli 5 Nedeni
Buzdolabının Kapağı Kapanmıyorsa 4 Çözüm Önerisi
Buzdolabı Neden Sürekli Çalışıyor? 7 Farklı Nedeni

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geçen gün derin dondurucunun içerisine kışlık malzemeler koydum ve bir süre sonra kırmızı ışık uyarısı çıkmaya başladı. Sorunun ne olduğunu bir türlü çözemedim. Biraz araştırınca neden olduğunu ancak bulabildim. Derin dondurucuya koymuş olduğum kışlık malzemeler çok fazla olduğu için iç sıcaklığı artırmış. Cihaz beni uyarmak için bu uyarıyı veriyormuş. Aslında hiç korkmaya gerek yokmuş, çünkü kırmızı ışık bir süre sonra kendiliğinden kayboluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu