Beyaz Eşya

Buzdolabının Kapağı Kapanmıyorsa 4 Çözüm Önerisi

Buzdolabının kapağı kapanmıyorsa bunun nedeni, gıdaların kapakla temas etmesi, lastiğin sertleşmesi ve temiz olmaması, kapağın düşmesi olabilir

Buzdolabındaki yiyeceklerin taze kalması için sızdırmaz bir kapıya sahip olması gerekir. Buzdolabının soğuk kalarak, daha fazla elektrik harcamasını engellemek için kapı kapalı kalmalıdır. Açık veya tam kapanmayan bir kapı, buzdolabının daha fazla çalışmasına neden olacak. Ayrıca, yiyecek ve içecekler daha kısa sürede bozulacaktır.

Buzdolabının kapısı kapanmıyorsa, kısa sürede bu soruna çözüm bulmak gerekir. Eğer çözüm bulmazsanız, hem gıdalarınız erken bozulacak hemde elektrik faturanız kabarık gelecektir.

İşte buzdolabının kapanmayan kapısını evde tamir edebilmeniz için hazırladığımız rehberimiz.

Buzdolabı Kapağı Vakum Yapmıyor ve Kapanmıyorsa İşte 4 Kolay Çözüm

Buzdolabının kapağının kapanmaması sorunu özellikle de eski modellerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu sinir bozucu bir durum, ancak evde kendinizin çözebileceği bir sorun olabilir.

Gıdaların Kapak ile Temasını Kesin

Gıdaları buzdolabına düzgün bir şekilde yerleştirmelisiniz. Kapağa temas eden yiyecek ve içecek kutuları kapanmasını engelleyebilir. Bu nedenle, buzdolabı kapağı kapanmıyorsa ilk olarak kontrol etmeniz gereken şey kapağa temas var mı? Eğer kapağa bir temas varsa, gıdaları buzdolabının içerisine düzgün bir şekilde yerleştirin.

Buzdolabını düzenli bir şekilde yerleştirmeniz hem işinizi kolaylaştıracak, hemde buzdolabında oluşacak olan sorunları engelleyecektir.

buzdolabının kapağına gıdaların temasını kes

Lastik Aralarını Temizleyin

Vakumlama yaparak kapağın kapanmasını sağlayan malzeme lastiklerdir. Kapakta bulunan lastiklerde, zamanla kir, toz ve kalıntılar birikebilir. Bu nedenle, buzdolabı kapağı vakum yapmaz. Lastik içerisinde bulunan kirleri nemli bir bezle tamamen temizleyin. Kirler ve kalıntıları temizledikten sonra lastiğin yumuşadığını hissedeceksiniz.

buzdolabı lastik temizliği

Buzdolabı Lastiği Tutmuyorsa Sıcak Su Dökün

Kullanımla birlikte zamanla buzdolabının lastikleri (conta) sertleşir. Lastiklerin sertleşmesiyle birlikte vakum yapması zorlaşır ve kapı kapanmaz. Bu durumda lastikleri yumuşatmanız gerekecektir. Kaynamış su lastikleri yumuşatmak için en iyi çözümdür. Bir miktar suyu kaynatın ve lastiklerin arasına dökün. Buzdolabı lastikleri sıcak suyla birlikte yumuşayacak ve kapı artık kapanacak.

Lastiklere sıcak su dökmenize rağmen kapı kapanmıyorsa, contalar yıpranmış veya kırılmış olabilir. Eğer kapı lastiklerinde yırtılmalar varsa yenisiyle değiştirmenizi öneriyoruz.

buzdolabı lastikleri sıcak su

Buzdolabı Kapağı Düşütüyse Kaldırın

Buzdolabının kapağının kapanmamasının sıklıkla karşılaşılan nedenlerinden biri de kapı düşmesidir. Kapı düştüğü zaman rahatlıkla kapanmaz. Bu sorunu evde kendiniz çözebilirsiniz. Yuvarlak sert bir plastik contayı bir kenarından kesin ve menteşe arasına sıkıştırın. Kapı kalkacak ve bundan sonra rahatlıkla kapanacaktır.

buzdolabı kapı düşmesi

Elinizde plastik conta yoksa kapı cırtı kullanabiliriniz. Cırtı kapı ile menteşe arasına geçirin ve iyice sıktıktan sonra kesin. Bu yöntem kapıyı yukarı kaldıracak ve artık kapanmasını sağlayacaktır.

Buzdolabı Kapağının Kapanmaması ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Buzdolabı kapak lastiği tutmuyor ne yapmalıyım?

Buzdolabının kapağında bulunan lastikler tutmuyorsa öncelikle kırık veya yıpranmış olup olmadığını kontrol edin. İçerisindeki kiri ve atıkları nemli bir bez ile temizleyin. Son olarak lastik aralarına sıcak su dökerek yumuşamasını sağlayın.

Buzdolabının vakum yapmıyor ne yapmalıyım?

Öncelikle buzdolabı kapağının vakum yapmasını engelleyen nedeni bulun. Sorun kapıya temas eden yiyecekler, kapı lastikleri ve kapı düşmesi olabilir. Sorunu bulduktan sonra adım adım giderek çözüme ulaştırın.

Buzdolabının kapağı neden kapanmaz?

1. Kapak Düşmesi
2. Kirli ve Sertleşmiş Lastikler
3. Yiyecek ve İçeceklerin Temas Etmesi
4. Kapı Contalarının Kırılması
5. Buzdolabının Düzgün Yerleştirilmemesi

Buzdolabı sorunları ile ilgili işinize yarayacak içerikler;

Buzdolabı Neden Sürekli Çalışıyor?
Buzdolabının Derecesi Kaç Olmalı?
Buzdolabının Fişini Çektikten Sonra Ne Zaman Takılır?
Buzdolabının Üstü Soğutmuyor
Buzdolabından Ses Gelmesi
Buzdolabı Neden Isınır?

Ahmet Usta

Beyaz eşya sorunlarına yönelik çözümler sunan bir içerik yazarıyım. Beyaz eşyalar, hayatımızın önemli bir parçasıdır ve evlerimizde büyük bir konfor sağlarlar. Ancak, zaman zaman sorunlarla karşılaşabiliriz. Neyse ki, bu sorunların çoğu evde basitçe çözülebilir. Karşılaşmış olduğunuz sorunlarda çözüm olması için yayınladığım içeriklere göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu