Beyaz Eşya

Buzdolabı Neden Isınır? En Önemli 5 Nedeni

Buzdolabınının moturu, yanları ve dışı zaman zaman çok fazla ısınmaktadır. Buzdolabı neden ısınır sorusu, 5 önemli neden ile birlikte cevaplanmıştır.

Buzdolabının çok ısınmasının nedeni, fazla gıda malzemesi koyulması, fanın çalışmaması, kondenser kirlenmesi veya arızalı bir termostat olabilir. Buzdolabının ısınması soğutma sisteminden kaynaklanabilir. Sorunların bazıları rahatlıkla çözülebilirken, tıkanan bir kondenser veya arızalı bir fan motoru için teknik servis gerekebilir. Buzdolabı çok ısınıyor ve bunun nedenini merak ediyorsanız öncelikle neden olan kaynağı belirlemeniz gerekecek. Fan, termostat, kondenser ve kompresör ilk olarak incelenmesi gereken alanlardır.

Buzdolabının ısınması yanlar, dış ve motoru kısmında gerçekleşir. Eğer bir arıza varsa, zamanla daha büyük sorunlara yol açabileceğinden dolayı kısa süre içerisinde ilgilenilmesi gerekmektedir. Eğer koyulan fazla yiyecek ve içecekten dolayı soğutma sistemi daha fazla çalışacağı için bir ısınma söz konusu ise bundan korkulmaması gerekir. Fakat fan arızasından dolayı aşırı ısınma söz konusu ise, daha büyük sorunların ortaya çıkmaması için teknik servis çağırmak faydalı olacaktır.

En İyi Beyaz Eşya Markaları

Buzdolabının Aşırı Isınması Neden Olur?

Buzdolabının aşırı ısınması fan arızası, fazla gıda yükleme, kötü havalandırma, arızalı termostat ve kirli kondenser nedeni ile olabilir. Kompresörün aşırı çalışmasından kaynaklı bir ısınma meydana gelebilir. Soğutma sisteminde meydana gelen arızalar da göz ardı edilmemelidir.

Buzdolabı neden ısınır sorusuna yanıt arıyorsanız, neden olacak şeyleri bir bir kontrol etmelisiniz.

Buzdolabının aşırı ısınması genellikle şunlardan kaynaklanır:

  • Fazla Gıda Koyulması
  • Fan Arızası
  • Arızalı Termostat
  • Kötü Havalandırma
  • Kirli Kondenser

Bu 5 Nedenden Dolayı Buzdolabı Çok Isınıyor

Buzdolabı çok ısınıyor ve buzdolabının daha büyük sorunlarla karşılaşmasını istemiyorsanız neden kaynaklandığını bilmelisiniz. Kötü havalandırmadan kaynaklanan ısınma sorununu buzdolabını duvarlardan 5-10 cm arası uzak tutarak çözüm bulabilirsiniz. Ancak fan arızası ve arızalı termostat için teknik servisten yardım almanız gerekecek.

Fazla Gıda Koyulması

Buzdolabının içerisine fazla gıda koyulması içerinin sıcaklık derecesini düşürür. Bu durumda buzdolabı daha fazla çalışarak içerideki sıcaklığı istenilen dereceye getirmeye çalışır. Buzdolabı kompresörü daha fazla çalışacağı için aşırı ısınma meydana gelebilir. Buzdolabı istenilen dereceye geldiği zaman ısınma ortadan kalkar. Eğer buzdolabının fanında bir arıza yoksa bu durumdam dolayı korkmaya gerek yok.

buzdolabı çok fazla ısınıyor gıda

Fan Arızası

Buzdolabı motorunun aşırı ısınmasının en büyük nedeni fan arızasıdır. Fanın düzgün bir şekilde çalışmaması veya arızalı olması ısınmaya neden olur. Bu durumda yapılması gereken tek şey arızalı fanın değiştirilmesidir. Fanın arızalı olmasından dolayı kompresör aşırı ısınır ve bir süre sonra arızalanır. Eğer buzdolabının fanı arızalı ise hızlı bir şekilde değiştirilmesi gerekmektedir.

buzdolabının ısınması fan

Arızalı Termostat

Buzdolabının temel bileşenlerinden biri de termostattır. Buzdolabı derecesini ayarlamak için kullanılan termostat, içerisinin ısınması ile birlikte kompresörün devreye girerek buzdolabını soğutmaya yardımcı olur. Her buzdolabında, istenilen dereceyi ayarlamak için bir termostat bulunur. İstenilen sıcaklığa ulaşıldığı zaman, termostat otomatik olarak kompresörün kapanmasını sağlar.

  • Buzdolabı termostatının arızalı olması, kompresörün düzensiz çalışmasına neden olabilir. Bu durumda kompresör daha fazla çalıştığı için ısınır.
  • Buzdolabının termostatındaki arızadan dolayı kaynaklanan aşırı ısınma sorunu, termostat değişimi ile giderilebilir.

Buzdolabının Derecesi Kaç Olmalı?

buzdolabı neden ısınır termostat

Kötü Havalandırma

Buzdolabının yerleştirildiği alan, havalandırılması için engel olmamalıdır. Buzdolabının kompresöründen çıkan sıcak hava dağılmazsa, motorun daha fazla ısınmasına neden olur. Bu nedenle buzdolabının etrafının ortalama olarak 5 cm açıklıkta olması gerekmektedir.

Bosch Buzdolabı Alarm Veriyor

buzdolabı aşırı ısınma havalandırma

Kirli Kondenser Fanı

Kondenser fanının düzgün çalışmamasının en büyük nedeni kirlenmesidir. Aşırı toz fana yapışarak verimli bir şekilde çalışmasına engel olur. Bunun yanı sıra fan motoru arızalanması da olabilir. Buzdolabının arka kısmında bulunan fanın üzerinde toz ve kir varsa bunları temizleyin. Eğer düzgün çalışmaya başladıysa sorun ortadan kalkacaktır. Ancak arıza fan motorundan kaynaklanmışsa teknik servis çağırmanız gerekecek.

buzdolabı motoru neden ısınır kondenser

Buzdolabının Yanları Neden Isınır?

Buzdolabının yanlarının ısınması normaldir. Ancak el değmeyecek kadar aşırı ısınması bazı sorunların olduğuna işaret olabilir.

Buzdolabının yanlarının ısınması fan arızası ve kötü havalandırma gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Arka bölümünde bulunan fanın etkin bir şekilde çalışmaması veya arızalanması buzdolabının yanlarının ısınmasına neden olur. Bu durumda yapmanız gereken şey, eğer fan üzerinde toz birikintisi varsa bunları temizlemek olacaktır. Eğer fan çalışmıyorsa hemen bir teknik servise başvurarak fanı değiştirmelisiniz.

Kötü havalandırmadan kaynaklanan buzdolabının yanının ısınması için, etrafını duvardan ve buzdolabı mobilyasından en az 5 cm uzak tutumalısınız. Böylelikle arka taraftaki ısı daha erken yayılacak ve buzdolabının aşırı ısınmasına engel olacaktır.

Bosch Buzdolabı Ayarı Kaç Olmalı?

Buzdolabı Dışı Neden Isınır?

Buzdolabının yan duvarları, arka paneli ve kapı araları normal olarak ısınabilir. Havanın çok sıcak olması, elektrik kesintileri ve buzdolabına çok fazla gıda yüklenmesi buzdolabının dışının ısınmasına neden olur. Ancak aşırı ısınma sorunu fan arızasından kaynaklanabilir. Buzdolabının arka bölümünde yer alan far aşırı tozlanmış veya kirlenmişse aşırı ısınmalar doğrurabilecektir.

Buzdolabı Motoru Neden Isınır?

Buzdolabı motorunun ısınması normaldir. Ancak aşırı derece ısınması fan arızası, termostat arızası, kötü havalandırma ve fazla gıda yüklenmesi gibi durumlarda yaşanır. Fan arızası buzdolabı motorununun aşırı ısınmasına neden olur. Motor bölümünün havalanmaması aşırı ısınmaya neden olur. Termostat arızası motorun etkin bir şekilde çalışmasına engel olacağı için ısınmaya sebebiyet verebilir. Son olarak buzdolabına aşırı yiyecek ve içecek konulması durumunda ısı farkı oluşacağı için motor daha fazla çalışır, bu durumdan dolayı da daha fazla ısınır.

Buzdolabının lastikleri neden ısınır?

Buzdolabının lastiklerinin ısınması normaldir. Ancak fan arızasından dolayı kaynaklanan aşırı ısınma büyük bir sorundur. Bu durumda fan motoru değiştirilmelidir. Fan değiştirilmediği taktirde motor aşırı sıcaktan dolayı yanabilir.

Yeni buzdolabının yanları neden çok ısınıyor?

Yeni buzdolabının yanlarının ısınması normal bir durumdur. Ancak çok ısınması durumunda genellikle fan arızası ortaya çıkıyor. Buzdolabının arka bölümünde yer alan fanın düzgün bir şekilde çalışmaması durumunda yanları çok ısınır.

Canan Kara

İnşaat, ev tamiratları ve faydalı bilgiler konusunda uzmanım. İnşaat işlerinizde veya ev tamiratlarınızda tecrübelerimle size yardımcı olmak için içerikler oluşturuyorum. Bu içerikleri, evinizde veya iş yerinizde oluşan her türlü sorunla ilgili çözümler sunmak için yayınlıyorum.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Buzdolabı ısınma yapıyor ve ayar düğmesi kapalı o konumuda bile çalışma yapıyor buzluk bölümü kapak bölümü komple sıcak eli bile fazla tutulmuyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu