Beyaz Eşya

Buzdolabının Fişini Çektikten Sonra Ne Zaman Takılır?

Buzdolabının fişini çektiğiniz durumlarda, fişi yeniden takmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı konular bulunuyor.

Bir buzdolabının fişi çekildiğinde tekrar ne zaman takılacağı, birkaç faktöre bağlıdır. İlk olarak, fişin neden ve ne kadar süre ile çekildiğini belirlemek gerekmektedir.

Örneğin, buzdolabı temizliği veya bakım için fiş çekildiyse, beklemeye gerek kalmadan fiş takılabilir. Ancak, fişin çekilme nedeni taşınmadan dolayı buzdolabının fişi çekildiyse tekrar geri takmak için ortalama olarak 6 saat beklemek gerekiyor.

Buzdolabının fişi çekildikten sonra, içerisinde bulunan gıdalar ısınacağı için bir süre sonra bozulabilir. Bu nedenle, eğer buzdolabının içerisinde gıdalar bulunuyorsa fiş en kısa sürede takılmalıdır. Buzdolabının fişi bir kaç dakikalığına çekildiyse gıdalarda herhangi bir bozulma olmayacağı için fiş hemen takılabilir.

Ancak fişin çekilmesi uzun süreli olacaksa, buzdolabının fişini takmadan önce gıdalar mutlaka kontrol edilmelidir. Gıdalar hala soğuk ve bozulmamışsa fişi takabilirsiniz. Ancak, gıdalar ısınmış ve bozulmuşsa fişi takmadan önce bozulan gıdaları çıkarmak gerekir.

Fişi Çekilen Buzdolabı Ne Zaman Çalıştırılır?

Buz dolabının fişi çekildiği zaman tekrar geri takılma süresi, fişin neden ve ne kadar süreyle çekildiğine bağlıdır. Eğer bir kaç dakikalığına temizlik veya bakım için çekildiyse fiş hemen takılabilir. Fakat taşınmadan sonra fiş tekrar takılacaksa ortalama olarak 6 saat beklenmelidir.

Buzdolabının hareket etmesiyle birlikte motor içerisinde bulunan yağ gaz borularına dolabilir. Bu nedenle yağın tekrar geri motora dolması için bir süre gereklidir. Bu süre ortalama 6 saattir. Buzdolabı hareket ettirildiyse tekrar fişe takmak için 6 saat beklenmelidir. Ancak hareket ettirilmeden fiş çekildiyse, geri takmak için beklemeye gerek yoktur.

Taşınan Buzdolabı Kaç Saat Sonra Çalıştırılır?

Taşınan buzdolabının fişinin tekrar ne zaman takılacağı, nasıl taşındığına bağlıdır. Buzdolabı, taşındığı zaman yatay veya dikey olarak taşınabilir. Buzdolabının nasıl taşındığı tekrar çalıştırılacağı süreyi belirleyici olur.

Eğer buzdolabı taşınırken dikey olarak taşındıysa, dolap içerisindeki gazın yerine yerleşmesi için fiş takılmadan önce ortalama olarak 2-3 saat beklenmelidir. Ancak, buzdolabı yatay olarak taşındıysa yaklaşık olarak 6 saat beklenmelidir. Bu süre, yağın ve gazın tekrar yerine yerleşmesi için gereklidir.

Sonuç olarak, taşınan buzdolabını çalıştırmadan önce nasıl taşındığına göre beklemeniz gerekir. Dikey olarak taşınan buzdolabı 2-3 saat, yatay olarak taşınan buzdolabı ise 6 saat sonra fişe takılabilir.

Yeni Alınan Buzdolabı Kaç Saat Sonra Çalıştırılır?

Yeni alınan buzdolabının ne zaman çalıştırılacağı, kullanım klavuzu ve yetkililerin vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda gerçekleşmelidir. Ancak genelikle, yeni bir buzdolabını fişe takmadan önce yaklaşık olarak 2-3 saat beklenmesi önerilmektedir. Bu süre, buzdolabının taşınma sırasındaki gaz ve yağın yerine yerleşmesi için gereklidir. Bu sürenin ardından buzdolabı çalıştırılarak kullanılabilir.

Yeni alınan buzdolabının öncelikle termostat ayarının yapılması gerekmektedir. Dondurucu bölümü -18 derece sebze ve meyve bölümünün ise 4-7 derece arasında olması önerilir.

Uzun Süre Çalışmayan Buzdolabı Bozulur Mu?

Uzun süre çalışmayan buzdolabının bozulup bozulmayacağının birçok farklı nedeni vardır. Düzenli olarak temizlenmeyen ve bakımı yapılmayan buzdolabı bozulabilir. Buzdolabının ne kadar süre çalışmadığı, neden çalışmadığı ve çevre koşulları oldukça önemlidir.

Buzdolabı uzun süre çalıştırılmadıysa, gazın yerleşmesi ve motorun devreye girmesi biraz zaman alabilir. Buzdolabı yüksek sıcaklıklara maruz kaldıysa, sarsıldıysa veya temiz bir ortamda muhafaza edilmediyse bozulabilir. Buzdolabı usun süre çalışmıyor olsa bile, buzdolabının bakımı ve temizliği önemlidir. Bu, buzdolabının çalışma ömrü ile doğrudan orantılıdır.

Buzdolabının Fişini Çekmek Zararlı Mı?

Buzdolabının fişinin çekilmesi, kısa süre için zararsızdır. Ancak fiş uzun süreliğine çekili kalacaksa, buzdolabında sorunlara yol açabilir.

Buzdolabının fişinin çekilmesiyle birlikte sıcaklık artar ve gıdalar bozulabilir. Buzdolabının fişinin uzun süre çekili kalması durumunda içerisinde gıda bulundurulmaması gerekir. Buzdolabının fişinin çekilmesiyle birlikte gaz sistemi etkilenebilir. Bu nedenle fiş tekrar takıldığı zaman soğutma işlemi bir kaç saat sürebilir.

Buzdolabı fişinin sürekli olarak çekilmesi, cihazın ömrünü azaltabilir. Buzdolabı her açılıp kapandığında motor yeniden başlar ve gereksiz yere motora yük binmiş olur.

Sonuç olarak, buzdolabının fişi eğer kısa süreliğine çekilecekse bunun bir zararı yoktur. Ancak uzun süre çekilecekse içerisinde gıda bulundurulmamalıdır. Buzdolabı uzun süre çalıştırılmayacaksa düzenli olarak temizlik ve bakımı yapılmalıdır.

Buzdolabının Fişi Takıldıktan Ne Kadar Süre Sonra Soğutmaya Başlar?

Buzdolabının fişi takıldıktan sonra soğutma süresi ne kadar büyük, ne kadar doldu, çevre sıcaklığı gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Ancak genellikle, buzdolabı fişi takıldıktan sonra 2-6 saat içerisinde soğutmaya başlar. Buzdolabının içerisindeki gıdaları istenildiği gibi soğutması bir kaç saat sürebilir.

Buzdolabının soğutma işlemi, ayarlanan derece ile doğrudan orantılıdır. Düşük dereceler ayarlandığı zaman fan daha fazla çalışacağı için buzdolabı daha kısa sürede soğutabilir.

Buzdolabı Uzun Süre Kullanılmayacaksa

Buzdolabı uzun süre kullanılmayacaksa aşağıdaki adımlara dikkat etmelisiniz:

  • Buzdolabının içerisinde bulunan tüm gıdaları çıkarın ve atıkları temizleyin. Rafları ve çekmeceleri silerek temizleyin. Son olarak buzdolabını kurulayın.
  • Buzdolabı kullanılmadığı süre içerisinde kapısı açık kalmalıdır. Kapıyı açık bırakmak, içerideki havanın dolaşmasını sağlayacaktır. İçerisinde nem oluşmaması için kapı bir miktar açık bırakılmalıdır.
  • Buzdolabı uzun süre kullanılmayacaksa cihazın çizilmemesi ve zarar görmemesi için depoya kaldırılmalıdır. Ayrıca toz ve kirlerden arındırmak için bir poşet veya kılıf ile sarılmalıdır.
  • Zaman zaman buzdolabının temizliğini yapmayı ihmal etmeyin. Düzenli temizlik ve bakım buzdolabının ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

Buzdolabının Üstü Soğutmuyor 7 Farklı Nedeni
Buzdolabından Ses Gelmesi 6 Farklı Neden
Buzdolabı Neden Isınır? En Önemli 5 Nedeni
Bosch Buzdolabı Alarm Veriyor – 6 Neden ve Çözümü
Buzdolabının Derecesi Kaç Olmalı?

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu