Beyaz Eşya

Buzdolabından Ses Gelmesi 6 Farklı Neden

Buzdolabından ses gelmesi normal bir olaydır. Ancak alışılmadık veya rahatsız edici yüksek bir ses geliyorsa, bu ses bir sorun olduğunu işaret ediyor olabilir.

Buzdolabından alışılmadık sesler çıkmaya başladığı zaman paniğe kapılmanıza gerek yok. Öncelikle sesin kaynağını bulmanız gerekmektedir. Fan arızası veya kirlenmesi, kapının sık açılması, fazla miktarda gıda stoklanması veya soğutma sistemindeki diğer arızalar buzdolabından ses gelmesine neden olabilir.

Buzdolabından gelen her ses bir sorun olduğunu göstermez. Bir çok beyaz eşya üreticisi, buzdolabından normal kabul edilecek sesler gelebileceğini belirtirler. Ancak alışılmışın dışında yüksek miktarda ses geliyorsa bu bir sorunu işaret edebilir. Sesin neden kaynaklandığını öğrenmek doğru müdahale edilebilmesine yardımcı olur.

buzdolabı ses çıkarıyor

Arçelik, Beko, Bosch, Siemens, LG ve Vestel gibi bir çok marka buzdolabından ses gelmesinin başlıca nedenleri:

  • Normal Olan Sesler
  • Fazla Gıda Saklanması
  • Buzdolabı Kapağınının Açık Kalması
  • Fan ve Kompresör Sesi
  • Buzdolabının Yere Tam Oturmaması
  • Raf ve Malzemelerden Gelen Ses
  • İç Fan Arızası

Buzdolabı Neden Isınır? En Önemli 5 Nedeni

Buzdolabından Neden Ses Gelir?

buzdolabından neden ses gelir

Buzdolabından ses gelmesine bi çok şey neden olabilir. Aslında bu ses normal bir ses de olabilir. Fakat alışılmadık yüksek bir oranda ses geliyorsa buzdolabında bir sorun olabilir. Aşağıda buzdolabından gelen seslere neden olabilecek şeyler yer alıyor.

Fazla Gıda Koyulması

Buzdolabına fazla gıda koyulduğu zaman içerinin ısı derecesi değişecektir. Bu nedenle buzdolabı daha fazla çalışarak içerinin ısısının istenilen dereceye ulaşmasını sağlayacaktır. Buzdolabının arka bölümünde bulunan fanın uzun süre çalışması fazla ses gelmesine neden olabilir. İçerinin sıcaklılığı istenilen dereceye ulaştığında fan durur ve buzdolabının sesi kesilir.

Kapının Sık Açılması

Kapının sık açılması buzdolabının içerisinin ısısının değişmesine neden olur. Bu nedenle içerinin ısısını ayarlamak için buzdolabı daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Fan ve kompresör daha uzun çalışacağı için buzdolabından gelen ses uzun süreli olur. Kapı kapatıldığında içerinin ısısı istenilen dereceye ulaştığı zaman buzdolabından gelen ses kesilir.

Buzdolabının Sağlam Oturmaması

Buzdolabından ses gelmesi, ayaklarının yere sağlam oturmamasından kaynaklanabilir. Eğer buzdolabı zemine düzgün bir şekilde yerleştirilmemişse fan çalıştığı zaman buzdolabından aşırı ses gelebilir. Bu durumda yapmanız gereken tek şey buzdolabını zemine düzgün bir şekilde yerleştirmek olacaktır.

Kondenser Fanı veya Kompresör

Buzdolabının arka bölümünden gelen ses muhtemelen kondenser fanı veya kompresör kaynaklıdır. Eğer ses kondenser fanından geliyorsa yumuşak bir fırça ile birikmiş olan toz ve kir birikintilerini temizleyin. Temizlik işlemine buzdolabının fişini çektikten sonra başlamalısınız.

Buzdolabı kompresörü, normal olarak çalıştığı zaman uğultu sesi çıkarabilir. Ancak buzdolabından çıkan ses rahatsız edici derecede yüksek ise yetkili servis ile görüşerek eve servis çağırıp sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Raflardan Gelen Ses

Buzdolabının içerisinden gelen ses raflardan veya içerideki gıdalardan olabilir. Rafların tam oturmaması veya buzdolabı içerisinde bulunan malzemelerin titremesi durumunda ses gelebilir. Buzdolabı devreye girdiği zaman titreşim olabileceği için tam yerleştirilmeyen ürünlerden dolayı yüksek ses çıkacaktır. Bu ses normaldir. Raflar ve malzemeler kontrol edilerek gelen yüksek ses kesilebilir.

İç Fan Arızası

Buzdolabının içinden rahatsız edici derecede ses geliyorsa iç fan arızası olabilir. İç fan arızası oluştuğu zaman fan sağlıklı çalışmayacağı için yüksek miktarda ses çıkarabilir. Bu durumda teknik servis çağırarak fanı yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Buzdolabının Derecesi Kaç Olmalı?

Buzdolabından Motor Sesi Gelmesi

buzdolabından motor sesi gelmesi

Buzdolabı motor bölümünde yer alan kondenser fanı ve kompresör alanından gelen tır tır, uğultu veya motor sesi normaldir. Ancak yüksek miktarda ses geliyorsa bunun farklı nedenleri olabilir.

Buzdolabının motorundan ses gelemsi kondenser fanı ve kompresörden gelen sestir. Eğer aşırı ses geliyorsa kondenser fanına toz ve kir birikmiş olabilir. Fişi çektikten sonra yumuşak bi fırça ile temizleyebilirsiniz.

Buzdolabına aşırı gıda yüklemesi yapılması veya kapağın uzun süre açık kalması içerinin ısı derecesini değiştirir. Motordan gelen pervane sesi kondenser fanıdır. Bu fan uzun süre çalışarak buzdolabının içinin ısısının istenilen dereceye gelmesini sağlar. İstenilen derecede soğutma gerçekleştiğinde fan durur ve ses kesilir.

Buzdolabından Su Sesi Gelmesi

Buzdolabından gelen su sesi, borularda dolaşan gazın oluşturmuş olduğu sestir. Buzdolabının içerisinde bulunan borular içerisinde soğutucu gaz dolaşır. Bu gaz dolaşırken ortaya su sesi çıkarabilir. Buzdolabından çıkan su sesi normaldir ve herhangi bir sorun teşkil etmez.

Buzdolabından Tır Tır Ses Gelmesi

Buzdolabından tır tır ses gelmesinin nedeni genellikle arka bölümde yer alan fandır. Buzdolabının düzgün yerleştirilmemesi, fanda toz ve kir birikmesi, fan arızası gibi nedenlerden dolayı tır tır pervane sesi gelebilir.

Buzdolabından gelen pervane sesi aslında normal bir sestir. Ancak yüksek miktarda cızırtı veya tır tır ses geliyorsa ilk olarak arka fan kontrol edilmelidir. Eğer fan kirli ise fiş çekildikten sonra yumuşak bir fırça ile temizlenmelidir. Buzdolabı düzgün zemine yerleştirilmemişse, ayaklar iyice oturtulmalıdır. Eğer fan arızalıysa teknik servise bilgi vererek değiştirilmelidir. Böylelikle arka bölümden gelen tır tır sesten kurtulabilirsiniz.

Buzdolabı Sesi Nasıl Kesilir?

Buzdolabından gelen ses çoğu durumda normaldir. Ancak alışılmışın dışında gelen yüksek ses rahatsız edici bir seviyedeyse, bir sorun olabilir. Sorunun ne olduğu bulunduğu zaman çözüme kavuşturursanız, buzdolabından gelen sesi kesebilirsiniz. Eğer arka bölümde yer alan fan toz ve kir toplamışsa bunu temizleyerek daha az ses çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Buzdolabı ayakları zemine düzgün bir şekilde oturmamışsa, ayak ayarlaması yaparak buzdolabından gelen yüksek sesi kesebilirsiniz.

İçeriden gelen raf veya malzeme sesini ise, rafları ve malzemeleri düzgün bir şekilde yerleştirerek kesebilirsiniz.

Eğer ses iç fan, kondenser fanı veya kompresör arızası nedeniyle yüksek ses geliyorsa teknik servis çağırarak sorunu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu