Ev Dekorasyonu

7 Farklı Fikir İle Dubleks Ev Dekorasyonu

Dubleks evler genellikle m2 olarak büyük ölçülere sahiptir. Dubleks ev dekorasyonu yapılırken de ölçülerin büyük olması bazen göz korkutucu olabiliyor. Ancak doğru adımlar izlendiğinde ortaya tam istediğiniz gibi bir dekorasyon çıkıyor. Dubleks evler, genellikle iki katlı yapılardır ve geniş alanlarıyla dekorasyon açısından birçok olanak sunar. Bu tip evlerde, iki katın harmonisi ve stilistik bütünlüğü gözetilerek özenle seçilmiş dekoratif unsurlar, yaşam alanınıza benzersiz bir karakter katar.

Her ev dekorasyonunda olduğu gibi dubleks evlerde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları birlikte inceleyerek 7 farklı fikirle istediğiniz gibi bir ev dekorasyonu tasarlamanızı sağlayacağız. Bakalım dubleks ev dekorasyonu için 7 farklı fikir nelermiş?

Dubleks Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Ev dekorasyonu yapmanın birçok ince kuralı vardır. Bu kurallar dubleks evler içinde geçerlidir. Evin boyutuna göre mobilya seçmek, evin doğal ışığına ve yine boyutuna göre duvar rengi bulmak gibi birçok püf nokta vardır. Şimdi detaylı bir şekilde 7 farklı fikirle ev dekorasyonuna başlayalım.

Nötr Renklerin Zarifliğinden Faydalanın

Dubleks ev dekorasyonunda duvar renk seçiminde evin ölçüleri önemli bir rol oynamaktadır. Genellikle dubleks evlerin m2 ölçüleri büyük olduğu için her rengi kolayca kullanabilirsiniz. Ancak sade ve modern şıklığı göz önünde bulundurarak bir dekorasyon yapıyorsanız nötr renkleri duvarınızda kullanmanızda fayda var. Bu nötr renkler, bej, gri, beyaz, siyah gibi renklerdir. Duvar rengi olarak bej, krem ve gri renklerinin tonlarını kullanmanızda fayda var.

Minimalist ve Ferah Oturma Alanları

Dubleks evlerde yapılan hatalardan biri alan geniş olduğu için bir sürü oturma grubu ya da koltukla doldurmaktır. Çok fazla koltuk, alanı olduğundan daha küçük gösterecektir. Bu yüzden minimalist ve sade oturma grupları ya da koltuklar tercih etmelisiniz. Sade renk paletleri, düz çizgilerle tasarlanmış mobilyalar ve ferahlatıcı aksesuarlar ile oturma odalarınızı modern bir atmosfere kavuşturabilirsiniz. Ayrıca, büyük pencere ve cam duvarlar kullanarak doğal ışığı maksimum düzeyde kullanabilirsiniz.

Ahşap Detayların Samimi Görüntüsü

Ev dekorasyonlarında genellikle sıcak ve samimi bir ortam oluşturmak istenilir. Bu durum dubleks evler içinde geçerlidir. Dubleks evlerde kullanacağınız ahşap zeminler, tavan kirişleri veya duvar panelleri ortama sıcak bir hava katabilir. Bunu modern mobilya ve dekoratif objelerle dengeleyebilirsiniz. Bu karışım, evinize karakter ve sıcaklık katacaktır.

Açık Mutfak ve Yemek Masası Takımı

Dubleks evlerde çoğu zaman mutfak açık plan şeklinde tercih edilir. Amerikan mutfak tarzı bu evlerde sıkça görülmektedir. Açık mutfağın hemen yakınına da bir yemek masası takımı konumlandırılır. Genellikle ahşap veya mermer malzemeden yapılmış tezgah mutfak için sevilerek kullanılır. Masa tercihi de tezgaha uyumlu olacak şekilde seçilebilir. Mutfak dolaplarında nötr renklerin yanı sıra açık yeşil, açık mavi gibi renkleri de tercih edebilirsiniz.

Açık plan mutfak ve yemek alanları, iki kat arasında bağlantıyı güçlendirirken aynı zamanda geniş ve ferah bir atmosfer yaratır. Modern mutfak tasarımları, şık aydınlatma sistemleri ve özel tasarım yemek masaları ile bu alanları öne çıkarabilirsiniz.

Duvarlarınızı Tablolarla Süsleyin

Duvarlarınızda beyaz veya nötr renklerle bir zemin oluşturup renkli ve farklı desenli tablolarla duvarlarınızı süsleyebilirsiniz. Hem evin atmosferi değişir hem de şık bir görüntü oluşturur. Bu tabloları evin salonunda ya da giriş kısmında kullanabilirsiniz. Ayrıca, büyük boyutlu sanat eserleri veya duvar dekorasyonları ile duvarları vurgulayabilirsiniz.

Doğal Bitkilerle Yeşil Bir Dokunuş

Ev dekorasyonunda doğal bitkilerin kullanımı evi her zaman daha canlı tutar. Oturma odanıza, mutfağa ya da yatak odanıza saksı bitkileri ekleyebilirsiniz. Evinize hem ferah bir görüntü hem de tazelik katacaktır. Ayrıca, asma tavan saksıları veya duvar raflarında bitki gruplamalarıyla özgün bir tasarım oluşturabilirsiniz. Dubleks evlerde genellikle büyük saksı bitkileri kullanmanızı tavsiye ederiz.

Aydınlatma Tasarımlarıyla Bütünlük Yaratın

Şık avizeler, sarkıt lambalar veya özel tasarım lambaderler kullanarak, mekanınıza sofistike bir hava katabilirsiniz. Aydınlatma elemanlarıyla odak noktaları oluşturarak, evinizin genel estetiğini güçlendirebilirsiniz. Ada mutfak kullanırsanız sarkıt avizeler çok hoş duracaktır.

Ayrıca salon için de lambader ve abajur gibi aydınlatma ürünleri kullanabilirsiniz. Yatak odanızda da yine sarkıt avizeler ve abajurlar dekorasyona bütünlük katacaktır. Banyonuzda şık aplikler tercih edebilirsiniz.

Çatı Katı Rahatlığı

Dubleks evinizin üst katında bir çatı katı bulunuyorsa, bu alandan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Çatı katını rahat bir oturma alanı, çalışma odası veya özel bir dinlenme köşesi olarak tasarlayabilirsiniz. Büyük pencereler ve doğal renk paletleri ile çatı katını aydınlık ve huzurlu bir mekan haline getirebilirsiniz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu