Temizlik Önerileri

Duvar Nasıl Silinir? 5 Kolay Püf Noktası

Duvar nasıl silinir? Doğru temizlik yöntemlerini kullanarak duvar üzerinde oluşan kir ve lekelerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Duvar temizliği, her evin genel temizlikleri arasındadır. Uzun süre boyanmadığı zaman duvarlar üzerinde kir ve lekeler oluşabilir. Daha temiz bir eve sahip olmak için duvar temizliği önemlidir. Temizlik yapılmadığında zamanla duvarlarda kötü görüntü ortaya çıkar. Doğru yöntemler kullanılarak yapılan duvar temizliği ile ilk günkü görüntüye kavuşabilirsiniz. Kirli duvar nasıl silinir ve neyle silinir diye merak edenler mutlaka bu yazıyı okumalı!

Duvar Neyle Silinir?

duvar neyle silinir

Duvarları temiz tutmak, evdeki diğer alanları temizlemek kadar önemlidir. Zamanla boyalı duvarlarda kir ve lekeler birikeceğinden dolayı temizlemek gerekir. Boyanan duvar temiz bir görüntüye kavuşması için doğru malzemelerle temizlenmelidir. Farklı çeşit duvar boyaları olduğundan dolayı duvar temizlemede dikkatli olunmalıdır. Boyayı çıkarmadan duvardaki lekelerden ve kirlerden kurtulmak için doğru yöntemler kullanılmalıdır.

Duvar temizliğinde sirke, karbonat, bulaşık deterjanı, arap sabunu, yüzey temizleyici, mikrofiber bez ve elektrikli süpürge gibi malzemeler kullanılmaktadır. Duvardaki lekelerden kurtulmak için bu malzemelerle hazırlanan duvar silme suyunu kullanabilirsiniz.

Cam Temizliği Nasıl Yapılır? 6 Kolay Püf Noktası

Yağlı Boya ile Boyanan Duvar Temizliği

 • Yağlı boya ile boyanan duvarları yüzey temizleyici, bulaşık deterjanı ve arap sabunu gibi ürünlerle temizleyebilirsiniz.
 • Öncelikle yukarıdan aşağı olacak şekilde duvarın tozunu alın.
 • Bir kovayı yarısına kadar ılık su doldurun ve içerisine 5-10 damla bulaşık deterjanı damlatıp karıştırın.
 • Temiz bir bezi kovanın içine daldırıp çıkardıktan sonra sıkın.
 • Bu bez ile duvarı yukarıdan aşağı silmeye başlayarak duvarlarınızı temizleyin.

Sedef Boya İle Boyanan Duvar Temizliği

 • Sedef boya ile boyanan duvarı temizlemeye ilk olarak duvarların tozunu alarak başlayabilirsiniz.
 • Ardından hazırlamış olduğunuz duvar silme suyuna temiz bir bez daldırıp çıkarıp, sıktıktan sonra duvarları yukarıdan aşağıya doğru silerek temizleyebilirsiniz.
 • Burada dikkat etmeniz gereken şey duvarı silerek bastırmadan silmektir.

Plastik Boya ile Boyanan Duvar Temizliği

 • Plastik boyaların silinebilme özelliği var ise deterjanlı su ile rahatlıkla silinebilmektedir.
 • Silinebilir özelliği olmayan plastik boya ile boyanmış olan duvarları nemli bir bez ile çok fazla bastırmadan silebilirsiniz.

Silikonlu Boya ile Boyanan Duvar Temizliği

 • Silinebilir duvar boyaları duvar temizliğini kolaylaştırmaktadır.
 • Silinebilir boyalar temizleme işleminde zarar görmeyeceği için kolay ve pratik bir temizlik yapma imkanı sunar.
 • Kovanın içerisindeki ılık suya 1 çay bardağı sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat ekleyip karıştırın.
 • Mikrofiber bezi suya daldırdıktan sonra iyice sıkın.
 • Duvarları yukarıdan aşağıya olacak şekilde temizlemeye başlayın.

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir? En Pratik 6 Yöntem

Duvar Silme Suyuna Ne Konur?

Duvarlar zamanla toz, kir ve lekelerle kaplanacağı için temizlemek gerekir. Diğer alanların düzenli olarak temizlendiği gibi, duvarlarda temizlenmelidir. Sadece bir kaç malzeme ve farklı boyalar ile boyanmış olan duvarların temizliğini kolaylıkla yapabilirsiniz. Her evde bulunan malzemelerle duvar silme suyu hazırlayabilirsiniz.

Duvar silme suyuna sirke, karbonat, arap sabunu, bulaşık deterjanı ve yüzey temizleyici gibi malzemeler koyulabilir. Hazırlanan bu karışım ile duvar temizliği yapılabilir. Duvarlar bu silme suyu ile silindiğinde kir ve lekelerden arınacaktır.

Duvar Nasıl Silinir? Kolay Püf Noktaları

duvar temizliği

Duvar silmenin püf noktaları ile kolay ve pratik bir temizlik yapabilirsiniz. Duvar temizliğine adım adım başlarsanız hem işiniz kolaylaşır hemde doğru temizlik ile leke ve kirlerden kurtulmuş olursunuz.

Malzemeleri Hazırlayınız

Duvar temizliği için herhangi bir özel duvar temizleyicisine gerek yoktur. Evde bulunan malzemeler temizlik için yeterlidir.

İşte duvar temizlemek için gerekli olan malzemeler:

 • Sıvı El Sabunu veya Bulaşık Deterjanı
 • Ilık Su
 • Kova
 • Mikrofiber Bez
 • Toz Fırçası veya Elektrikli Süpürge
 • Karbonat
 • Sirke

Duvarların Tozunu Alın

Toz fırçası veya elektrikli süpürge ile duvardaki tozu alın. Tozu ilk olarak yukarıdan başlayarak aşağı doğru almalısınız.

Su ve Bulaşık Deterjanını Karıştırın

Duvardaki tozları temizlediğinize göre, sıra duvar silme suyu hazırlamada. Bir kovayı yarısına kadar ılık su doldurun. İçerisine 5-10 damla bulaşık deterjanı damlatın ve iyice karıştırın. Mikrofiber bezi bu karışımın içerisine batırıp çıkardıktan sonra iyice sıkın.

Bulaşık deterjanı yerine sıvı sabun, yüzey temizleyici ve arap sabunu tercih edebilirsiniz. Ayrıca 1 çay bardağı beyaz sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat ile duvar temizleme suyu hazırlayabilirsiniz.

Dairesel Hareketlerle Duvarları Yukarıdan Aşağıya Silmeye Başlayın

Duvarın üst bölümünden başlayıp aşağı doğru inerek, yavaş dairesel hareketlerle silmeye başlayın. Duvara çok fazla baskı uygulamadan tüm alanları silerek kir ve lekelerden arındırın.

İnatçı Lekeleri Temizleyin

Duvardaki inatçı lekelerden kurtulmak için kabartma tozu ve sirke karşımını kullanabilirsiniz. Kabartma tozu ve sirke her evde bulunan doğal güçlü leke çıkarıcılardır. 1 yemek kaşığı kabartma tozu ve yarım çay bardağı beyaz sirkeyi macun oluncaya kadar karıştırın. Temiz bir bez yardımı ile bu karışımı inatçı lekelerin üzerine dairesel hareketlerle ovalayarak uygulayın. Bu uygulama ile inatçı lekelerden kurtulmuş olacaksınız.

Duvar silerken iz kalmaması için bezi iyice sıkmanız lazım. Bezde çok fazla su kalması durumunda duvar fazlasıyla ıslanacağı için su lekeleri kalabilir.

Duvardaki Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? 6 Kolay Yolu

Duvar Hangi Deterjanla Silinir?

duvar hangi deterjanla silinir

Duvarda zamanla leke ve kirlerin birikmesi sonucunda ortaya çıkan kötü görüntüden kurtulmak için etkin bir temizlik yapılmalıdır. Etkin bir temizlik yapılabilmesi için kullanılacak duvar silme deterjanı önemlidir. Duvar silmek için en iyi deterjan olarak bulaşık deterjanı, yüzey temizleyici ve arap sabunu kullanılmaktadır.

Duvar silme deterjanı ılık su içerisine eklenecek olan arap sabunu, yüzey temizleyici ve bulaşık deterjanı ile hazırlanır. Çıkmayan lekeler için sirke ve karbonat kullanılabilir.

Duvar silme deterjanı hazırlamak için:

 • Bir kovayı yarısına kadar ılık su doldurun.
 • İçerisine bir kaç damla arap sabunu, bulaşık deterjanı veya yüzey temizleyici dökün.
 • İyice karıştırdıktan sonra duvar silme suyu elde etmiş olursunuz.
 • Hazırlamış olduğunuz duvar silme suyuna temiz bir bezi daldırıp sıktıktan sonra duvarlarınızı silmeye başlayabilirsiniz.

Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır? Pratik İpuçları

Duvardaki İs Lekesi Nasıl Çıkar?

duvardaki is lekesi nasıl çıkar

Duvardaki is lekeleri zamanla kötü görüntü oluşturur ve temizlenmesi zor bir hal alır. Ancak doğru yöntemler kullanılması durumunda bu is lekesinden tamamen kurtulabilirsiniz.

Duvardaki is lekelerini çıkarmak için:

 • İsli duvarı yukarıdan aşağıya doğru silerek üzerindeki tozdan arındırın.
 • Bulaşık deterjanı ve ılık suyla duvar silme suyu hazırlayın.
 • Nemli bir bezi kovanın içerisindeki suya batırarak duvarı yine yukarıdan aşağı doğru olacak şekilde silin.
 • Geçmeyen inatlı is lekesi için duvar silme suyunun içerisine 1 çay bardağı beyaz sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat ekleyebilirsiniz.
 • Sirke ve karbonat en çok kullanılan doğal temizleyicilerdir.
 • Duvardaki is lekesini yumuşatarak çıkmasını sağlayacak olan karbonat ve sirke ile etkin bir temizlik yapabilirsiniz.

Yanmış Çaydanlık Nasıl Temizlenir? 5 Kesin Çözüm

Duvar Temizliği Hakkında Merak Edilenler

Duvar silmek için hangi deterjan kullanılır?

Duvar silmek için yüzey temizleyici, arap sabunu ve bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. İnatçı lekeler için duvar silme suyuna sirke ve karbonat ekleyebilirsiniz.

Kararan duvar nasıl temizlenir?

Kararan duvarı temizlemeye ilk olarak yukarıdan aşağı doğru tozu alınarak başlanır. Ardından bulaşık deterjanı ve ılık su karıştırılarak duvar silme suyu hazırlanır. Temiz bir mikrofiber bez ile duvarın tüm alanları silinir. İnatçı lekeler için su içerisine karbonat ve sirke eklenebilir.

Duvardaki koltuk izleri nasıl çıkar?

Duvardaki koltuk izlerini çıkarmak için sirke ve karbonat ile hazırlamış olduğunuz karışımı kullanabilirsiniz. Bir yemek kaşığı karbonat içerisine bir kaç damla sirke ekleyerek macun haline getirin. Bu macunu temiz biz bez üzerine alıp duvardaki koltuk lekelerini ovalayarak silin. Böylelikle koltuk lekelerinden kurtulmuş olursunuz.

Duvardaki siyah lekeler nasıl çıkar?

Duvardaki siyah lekeleri çıkarmak için arap sabunu kullanabilirsiniz. Ilık suyun içerisine bir kaç damla arap sabunu ekleyip karıştırın. Temiz bir bezi bu suda ıslatıp sıktıktan sonra siyah lekeleri silerek çıkarabilirsiniz. Eğer leke çıkmıyorsa sirke ve karbonat ile macun hazırlayarak duvar temizliği yapabilirsiniz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu