Ev Dekorasyonu

Duvar Profilleri İle Yapılan Dekorasyon Örnekleri

Duvar profilleri son yıllarda iç mekan tasarımlarında önemli rol oynamaktadır. Ahşap malzemesinden elde edilen bu profilleri istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Bu sayede evinizin dekorasyonuna uyum sağlama konusunda sorun yaşamazsınız. Duvar profilleri genellikle hafif malzemelerden üretilir ve duvarlara, tavanlara veya mobilyalara uygulanarak mekanın genel tasarımını zenginleştirir.

Yaşam alanlarınıza estetik ve modern bir hava katmak istiyorsanız duvar profilleri size bu konuda yardımcı olacaktır. İstediğiniz her alan için uygulayabilirsiniz. Mekana görsel olarak fayda sağlamanın yanı sıra duvarlara dayanıklılık ve duvarların köşelerini koruma gibi avantajları da vardır. Bakalım duvar profilleri ev dekorasyonlarında nasıl kullanılıyor.

Duvar Profilleri Kullanılan Ev Dekorasyonları : Mekanlara Zarafet Katmanın Anahtarı

Duvar profilleri, iç mekanlara estetik bir dokunuş eklemek ve mekanları daha çekici hale getirmek için kullanılan dekoratif öğelerdir. Ev sahipleri ve tasarımcılar, duvar profillerini kullanarak odaları zenginleştirebilir, mimari detaylar oluşturabilir ve genel dekorasyonu güçlendirebilir. İşte profiller kullanılan ev dekorasyonları hakkında detaylı bir inceleme:

Oturma Odasında Profil Tasarımı

Evin en sosyal alanlarından biri olan oturma odasında, duvar profilleri genellikle tv ünitesi arkasında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra oturma odasında yemek masası takımı varsa orası için de ayrı bir duvar profili tasarımı yapılmaktadır. Oturma odası dekorasyonuna sıcak ve samimi bir atmosfer katmak için duvar profilleri çok uygun olacaktır. Ahşap olan bu profilleri dekorasyonunuza uyum sağlayacak herhangi bir renge kolayca boyayabilirsiniz.

Mutfakta Duvar Profili

Mutfak evin en çok vakit geçirilen alanlarından biridir. Bu yüzden tasarımı ve dekorasyonu önemlidir. Duvar profilleri mutfaklarda genellikle mutfak tezgahının karşısında ya da yanında olan duvarlarda tercih edilmektedir. Ahşap malzemeden yapıldığı için doğrudan suya temas etmemesi gerekir.

Yatak Odası Duvar Profil Kullanımı

Yatak odası günün yorgunluğunu atmak için en çok kullandığımız alanlardan biridir. Yatak odasında şık ve modern dekorasyon için çıta ve duvar profili gibi dekoratif aksesuarlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu duvar aksesuarlarını genellikle yatak başının olduğu duvarda ya da yatak odanızda ayrı bir köşe oluşturduysanız o duvarda kullanabilirsiniz.

Koridor – Hol – Antre Gibi Giriş Alanlarında

Sizi ve misafirlerinizi ilk karşılayan evin girişidir. Ev dekorasyonunun ilk izlenimi giriş alanlarında olmaktadır. Bu yüzden dekorasyonu önemli olan alanlardan biridir. Duvar profilleri bu alanda çok şık ve modern bir görüntü yaratacaktır. Evin giriş alanı büyükse eğer dresuarın ya da vestiyerin olduğu duvara duvar profili tasarlanabilir.

Banyo Dekorasyonunda Duvar Profili

Banyo, genellikle işlevselliğin ön planda olduğu bir alan olsa da, duvar profilleri kullanılarak estetik bir atmosfer yaratılabilir. Özellikle suya dayanıklı malzemelerden yapılan duvar profili, banyoya zarafet ve lüks katmanın yanı sıra farklı renk seçenekleriyle dekoratif bir görünüm sağlayabilir.

Çocuk Odasında Duvar Profil Kullanımı

Çocuk odası dekorasyonuna renk ve farklılık katmak için duvar profili tercih edebilirsiniz. Farklı renklere boyanan duvar profilleri ile odaya eğlenceli bir atmosfer kazandırabilirsiniz. Öğretici duvar kağıtları ile duvar profilleri birleştirerek farklı tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz.

Duvar Profili Montaj ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

Profillerin montaj ve kurulumu yapılırken dikkatli olmak gereklidir. Dayanıklılığı ve kullanımı açısında önemlidir. Gelin birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

Gerekli Malzemeler

İlk olarak işe gerekli malzemeleri hazırlamaktan başlayabilirsiniz.

 • Duvar profili
 • Testere veya profil kesici
 • Metre
 • Uygun yapıştırıcı veya montaj kelepçeleri
 • Su terazisi
 • Zımpara kağıdı
 • Pense
 • Boya (isteğe bağlı)

Montaj ve kurulum aşamasında yapılacaklar ;

 • Duvar profilinin uygulanacağı alan düzeltilmeli, temizlenmeli. Duvarın yüzeyi düzgün olmalı ve varsa boya veya eski profil kalıntıları temizlenmelidir.
 • Duvar profillerini montaj yapacak alana uygun şekilde kesilmelidir.
 • Montaj kısmına gelindiğinde ilk olarak yapıştırıcı kullanarak deneyebilirsiniz. Uygun yapıştırıcı kullanılarak duvara yapıştırılabilir. Yapıştırıcıyı düzgün bir şekilde uygulayın ve profili yerine yerleştirin.
 • Profil, düz bir şekilde yerine oturduğundan emin olun. Gerekirse profili düzeltmek için su terazisini kullanın. Eğer yapıştırıcı kullanıldıysa, profilin iyice yapıştığından emin olmak için bir süre bekleyin.
 • Montaj kelepçeleri kullanarak duvara monte etme aşamasında ise ;
 • Profil, uygun montaj kelepçeleri veya dübel kullanılarak duvara monte edilebilir. Profil, duvara uygun yerlere vidalanmalıdır.
 • Profili monte etmeden önce delik yerlerini işaretleyin ve vidalama işlemine geçmeden önce delikleri açın.
 • Montaj kelepçelerini kullanarak profili duvara vidalayın ve vidaları sıkıca yerine oturtun.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu