Beyaz Eşya

İnox Nedir? Beyaz Eşyada İnox Ne Demek?

Beyaz eşyada sıklıkla karşılaştığımız terim olan inox nedir? İnox terimi, paslanmaz çeliğin başka bir adıdır. Paslanmaz çelik olan inox %10,5 krom içeriğine sahip bir çelik alaşımıdır.

İnox yani diğer adıyla paslanmaz çelik diğer sıradan çelikler gibi kolaylıkla aşınmaz, paslanmaz ve su lekesi olmaz. Paslanmaz çeliğin aşınmaya ve lekelenmeye karşı direnci olduğundan dolayı, daha az bakım ve temizlik ihtiyacı gerekir. Bu da inox ürünlerin tercih edilen bir malzeme olmasını sağlar. Temizlenebilirliği, sağlamlığı ve aşınmaya karşı direnci gibi birçok neden beyaz eşya ürünlerinin üretiminde inox kullanılmasını sağlamıştır.

inox
İnox

Inox, paslanmaz çelik anlamına gelen bir terimdir. Korozyona karşı dayanıklı ve yüksek sıcaklıklardan etkilenmeyen bir metal türü olan inox, genellikle beyaz eşyalar ile karşımıza çıkıyor. Beyaz eşya, banyo malzemeleri, bina malzemeleri gibi bir çok farklı alanlarda tercih edilen inox, dayanıklı olması nedeni ile her geçen gün önemini arttırıyor.

Ülkemizde genellikle beyaz eşya sektöründe çok fazla karşılaşılan İnox teriminin ne anlama geldiği merak ediliyor. İnox nedir, inox ne demek? diye merak edenlere cevap olarak paslanmaz çelik diyebiliriz. Peki gelin şimdi inoks hakkında daha fazla bilgilere göz atalım.

İçindekiler

İnox Nedir?

inox nedir
İnox Nedir? İnox Ne Demek?

İnox çeliğin %10 civarı krom ile karıştırılmasıyla ortaya çıkan çeliktir. İçerisinde bulunan krom paslanmaya karşı koruma sağlar. İnox malzemeler çizildikleri zaman bile paslanmazlar. Sıcaklığa, darbeye, çizilmeye ve aşınmaya karşı dayanıklıdır.

İnox ve paslanmaz çelik arasında hiçbir fark yoktur.

İnox Özellikleri

Inox ürünlerinin tercih edilmesinin bir çok nedeni vardır. Dayanıklı olması, leke tutmaması ve paslanmaması en büyük özelliklerdendir. İnox özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Aşınmaya ve neme karşı dayanıklıdır.
 • Sert yapısından dolayı darbelere karşı dayanıklıdır. Kolay kolay çizilme, eğilme ve bükülme olmaz.
 • Hijyenik bir malzeme olduğu için gıda endüstrisinde, tıp ve ilaç teknolojisinde, sıhhi ve yüzme havuzu yapımında, insanların yüzeyle temas ettiği birçok alanda gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır.
 • Kolay temizlenebilir özelliktedir.
 • İnox ürünler paslanmaz çelikten yapıldıkları için paslanmazlar. Ürünler çizilse dahi paslanma olmaz.
 • İnox yüksek sıcaklıklara dayanabilir. Bu nedenle çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve küçük ev aletlerinde paslanmaz çelik kullanılır.
 • Leke tutmaz özelliğe sahiptir.

Arçelik, Beko, Vestel, Bosch, Samsung ve benzeri beyaz eşya markaları tarafından renk seçimi olarak inox yer alıyor. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı ve ankastre setlerde yazan inox renk seçimi, gri olan ürünler içindir.

İnox Renk Ne Demek?

inox renk
İnox Renk

İnox renk, gri tonlarında bir renktir. Parlak gri tonlarında olan inox rengi farklı yöntemlerle de verilebilir. Beyaz eşya satın alırken gerçek inox olup olmadığını öğrenmek için anlayan biriyle gitmenizi öneririz.

İnox renk gerçek olmayan inox beyaz eşyaları satın almamak için dikkatli olmalısınız. Sadece renk olarak mı inox yoksa ürün inox malzemeden mi yapılmış bunu bilmek gerek. Aksi halde yüklü miktarlarda parayı inox olmayan ürün için vermiş olabilirsiniz.

İnox Nasıl Elde Edilir?

İnox, %10 civarında krom içerir. İki metal birbiriyle karıştırıldığı için inox çok güçlü bir malzemedir. Fakat diğer çelik türleri ile karşılaştırıldığı zaman inox daha pahalıdır. Metallerin karıştırılabilmesi için malzemelerin eritilmesi gerekmektedir. Sonrasında soğuma ve sertleşmek için bekletilir. Daha sonra paslanmaz çeliğin yüzeyindeki pisliklerin giderilmesi için bir asitle yıkanır.

İnox elde edildikten sonra kullanıldığı alanları listeleyecek olursak:

 • Beyaz Eşya ve Mutfak Gereçleri
 • Banyo Aksesuarları
 • Sağlık Alanları
 • Asansörler
 • Otomotiv
 • Uzay Teknolojisi
 • Yürüyen Merdivenler
 • Elektronik
 • Uçak Sanayi
 • Gıda İşleme Tesisleri

Kullanıldığı alanlar daha da çoğaltılabilir. Her geçen gün inox kullanımı dünyada ve ülkemizde artıyor.

Inox malzeme ile lazer kesim, delme, kabartma, zımbalama gibi bir çok işlem sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. Kullanım alanı oldukça geniş olan inox, paslanmaz, leke tutmaz ve dayanıklı bir malzeme olduğu için daha çok alanda karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu