Temizlik Önerileri

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar? 6 Kesin Çözüm

Japon yapıştırıcısı hızlı yapıştırıcı olarak bilinir, ancak istenilmeyen yerlere bulaşması can sıkıcı bir durumdur. Son derece hızlı yapıştırma özelliğine sahip olan japon yapıştırıcısını çıkarmanın çeşitli yöntemleri var. Japon yapıştırıcı elden, koltuktan, kıyafetten, camdan ve diğer yüzeylerden doğru uygulamalar ile kolayla çıkarılabilir.

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcı kullanırken kimi zaman istenmedik durumlarla karşılaşılabilir. El, kıyafet, masa, plastik, koltuk ve halı gibi eşyalara bulaşan japon yapıştırıcısı can sıkıcı bir durum haline gelir. Ancak doğru uygulamalar ile japon yapıştırıcısı nereye bulaşırsa bulaşsın çıkarmak mümkündür. Japon yapıştırıcısını çıkarmak için aseton, tuz, çamaşır deterjanı, metil alkol ve kazıma yöntemi en çok uygulanan yöntemlerdendir.

Kazıma Yöntemi: Yüzeye zarar vermeden sert bi cisim ile japon yapıştırıcısı kazınarak temizlenebilir.

Aseton: İyi bir çözücü olan aseton japon yapıştırıcısını da çıkarmada birebir etkili bir üründür. Japon yapıştırıcısı ile etkileşime geçerek rahatlıkla çıkmasını sağlar.

Tuz: Japon yapıştırıcısını çıkarmada en çok kullanılan malzemelerin başında tuz geliyor. Tuz veya tuzlu su japon yapıştırıcısının özellikle de elden çıkmasına yardımcı olur.

Çamaşır Deterjanı: Koltuk, halı ve kıyafetten japon yapıştırıcısı çıkarmak için birebir etkilidir. Toz çamaşır deterjanı uygulaması ile yapıştırıcı kalıntılarından kurtulabilirsiniz.

Metil Alkol: Metil alkol veya alkol bazlı el dezenfektanı iyi bir çözücüdür. Yüzeylerdeki japon yapıştırıcısının kolaylıkla çıkarılmasına yardımcı olur.

Sizde bu yöntemleri uygulayarak elden, kıyafetten, masadan, plastikten ve koltuktan japon yapıştırıcısı nasıl çıkar öğrenebilirsiniz.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar?

Hızlı japon yapıştırıcısını elden çıkarmak için en etkili çözüm aseton kullanmaktır. İyi bir çözücü olan aseton japon yapıştırıcısını çözerek elinizden çıkmasını sağlayacaktır. Ele dökülen japon yapıştırıcısı için aseton ideal bir malzemedir.

Japon yapıştırıcısını elden bu adımlarla çıkarabilirsiniz:

 • Elinizde bulunan japon yapıştırıcısının üzerine aseton dökün.
 • Pamuk ile ovalayarak asetonun yapıştırıcı ile iyice birleşmesini sağlayın.
 • Aseton yapıştırıcıyı çözecek ve elinizden temizleyecektir.
 • Aseton cam, plastik, ahşap gibi yüzeylerdeki japon yapıştırıcısını çıkarmada da etkilidir.
 • Eğer japon yapıştırıcısını asetonsuz çıkarmak istiyorsanız elinizi sıcak su ile yıkayabilirsiniz. Sıcak su elinizdeki yapıştırıcıyı yumuşatarak temizlenmesini sağlar.
 • Japon yapıştırıcısını elden çıkarmanın bir diğer yolu ise sıcak tuzlu su ile yıkamaktır. Bir su bardağı sıcak suyun içerisine 3 tatlı kaşığı tuz ekleyip eriterek bu su ile elinizi yıkayabilirsiniz. Tuzlu su elinizdeki japon yapıştırıcısını çıkaracaktır.
japon yapıştırıcısı elden nasıl çıkar

Japon Yapıştırıcısı Masadan Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcısının en çok döküldüğü alanlardan biri de masalardır. Masalara dökülen japon yapıştırıcısı lekeleri için aseton bazlı oje çıkartıcı kullanabilirsiniz. Yüksek çözücü etkiye sahip olan aseton, yapıştırıcının çözülerek çıkarılmasını sağlar.

Japon yapıştırıcısını masadan şöyle çıkarabilirsiniz:

 • İlk olarak masanın görünmeyen bir yüzeyine aseton uygulayın ve masanın rengine zarar vermediğinden emin olun.
 • Aseton masanıza herhangi bir zarar vermediyse, japon yapıştırıcısı lekelerinin üzerine bir kaç damla dökün.
 • Ortalama 10-15 dakika bekledikten sonra yumuşak bir diş fırçası ile yapıştırıcıyı fırçalayarak masanın üzerinden çıkarın.
 • Nemli temiz bir bez ile kalan son yapıştırıcı parçalarını silerek temizleyin.
japon yapıştırıcısı masadan nasıl çıkar

Japon Yapıştırıcı Koltuktan Nasıl Çıkarılır?

Japon yapıştırıcısı koltuktan şöyle çıkar:

 • Koltuktan japon yapıştırıcısı lekelerini çıkarmak için çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz.
 • Koltuk ve halı gibi yüzeylerin üzerine dökülen japon yapıştırıcısı için çamaşır deterjanı etkili bir çözüm olacaktır.
 • Japon yapıştırıcısı dökülen alana toz çamaşır deterjanı dökün.
 • Üzerine bir kaç damla sıcak su damlatın.
 • Temiz nemli bir bez ile bölgeyi bastırarak ovalayın.
 • Yapıştırıcı sert bir yüzeydeyse, koltuğa zarar vermeyecek bir aletle kuruyan yapıştırıcının parçalarını kazıyabilirsiniz.
japon yapıştırıcı koltuktan nasıl çıkar

Kıyafetten Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Kıyafetlere dökülen japon yapıştırıcıyı çıkarmak için hassas davranılmalıdır. Çoğu kişi kıyafetlere zarar vermemek için “Japon yapıştırıcısı kıyafetten nasıl çıkar?” çözüm yollarını arıyor. Doğru uygulama yapılmadığı zaman kıyafete zarar verilebilir veya renginin değişmesine neden olabilirsiniz.

Kıyafetlerdeki japon yapıştırıcısını çıkarmak için:

 • Kıyafete dökülen japon yapıştırıcısını çıkarmak için, yapıştırıcının tamamen kurumasını bekleyin.
 • Yapıştırıcı tamamen kuruduktan sonra kıyafete zarar vermeden sert bir aletle japon yapıştırıcısını kazıyın.
 • Kalan yapıştırıcı lekeleri için, lekenin üzerine toz çamaşır deterjanı dökün ve üzerine bir kaç damla sıcak su damlatın.
 • Temiz nemli bir bez ile leke olan bölgeyi ovalayarak japon yapıştırıcısı lekelerini çıkarın.
 • Son olarak kıyafetleri çamaşır makinesine atarak yıkayın.
kıyafetten japon yapıştırıcısı nasıl çıkar

502 Yapıştırıcı Elden Nasıl Çıkar?

En çok kullanılan japon yapıştırıcılardan biri de 502 süper hızlı yapıştırıcıdır. 502 yapıştırıcı elden ve döküldüğü yüzeyden doğru yöntemler uygulanarak rahatlıkla çıkarılabilir. Halıdan, koltuktan, kıyafetten ve elden 502 yapıştırıcı aseton, çamaşır deterjanı veya sıcak su yardımı ile kolaylıkla çıkarılabilir.

502 hızlı yapıştırıcıyı elden kolaylıkla çıkarmak için:

 • 502 yapıştırıcı elinize bulaştıysa, kuruyan yapıştırıcının üzerine aseton döküp pamukla silerek çıkarabilirsiniz.
 • Koltuk ve halı üzerine dökülen 502 japon yapıştırıcısının üzerine toz çamaşır deterjanı ve bir kaç damla sıcak su döktükten sonra temiz nemli bir bez ile temizleyebilirsiniz.
 • Plastik, masa ve cam yüzeylerdeki 502 yapıştırıcıyı çıkarmak için aseton kullanabilirsiniz. Asetonu kullanmadan önce zarar vermediğini mutlaka denemelisiniz.
502 yapıştırıcı elden nasıl çıkar

Japon Yapıştırıcısı Plastikten Nasıl Çıkarılır?

Japon yapıştırıcısının en çok döküldüğü alanlardan biri de plastik yüzeylerdir. Eğer plastik yüzey sert ise kuruyan japon yapıştıcısı kazıma yöntemi ile rahatlıkla çıkartılabilir.

 • Plastikten japon yapıştırıcısını çıkarmak için, zarar vermeyecek bir cisimle kazıyabilirsiniz.
 • Asetonu plastik malzemenin görünmeyen bir alanında deneyin.
 • Eğer aseton plastik yüzeye bir zarar vermediyse yapıştırıcının üzerine aseton dökün.
 • Yaklaşık 10-15 dakika bekledikten sonra yapıştırıcı çözünmeye başlayacaktır.
 • Nemli bir bez ile çözülen yapıştırıcıyı plastik yüzey üzerinden çıkarın.
 • Eğer hala yapıştırıcı kaldıysa tekrar aseton döküp yumuşak bir diş fırçası ile ovalayarak tamamen çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Japon Yapıştırıcısı Asetonsuz Nasıl Çıkar?

Aseton bulunmadığı zaman veya kullanılmak istenmediğinde diğer yöntemleri kullanarak japon yapıştırıcısını çıkarabilirsiniz.

 • Japon yapıştırıcısını elden asetonsuz çıkarmak için sıcak su ile yıkama yöntemini deneyebilirsiniz. Sıcak su elinizdeki yapıştırıcıyı yumuşatarak rahat çıkmasını sağlayacaktır.
 • Elinize yapışan japon yapıştırıcısını ovalayarak veya bir cımbız yardımı ile çıkarabilirsiniz.
 • Koltuk, halı ve kıyafetlerden japon yapıştırıcısını asetonsuz çıkarmak için toz çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz. Toz çamaşır deterjanı hızlı yapıştırıcının kolaylıkla çıkmasını sağlayacaktır.
 • Plastik ve masa gibi yüzeylere dökülen japon yapıştırıcısını aseton kullanmadan çıkarmak için kazıma yöntemini kullanabilirsiniz. Yüzeye zarar vermeyen bir cisim kullanarak japon yapıştırıcısı kalıntılarını kazıyabilirsiniz. Küçük kalıntıları ise sıcak su ile ıslatılmış bir bez ile silerek temizleyebilirsiniz.

Sizde doğru yöntemleri kullanarak japon yapıştırıcısını tüm yüzeylerden çıkarabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey kazıma yaparken yüzeylere zarar vermemek. Ayrıca aseton kullanımında, asetonun kullanıldığı alana zarar vermediğinden emin olmalısınız.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar? Kolay Çözüm Yolları
Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?
Ağda lekesi nasıl çıkar?

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu