Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dolabı Boyama & Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

Mutfak dolaplarınızı nasıl boyayacağınızı öğrenmeye hazır mısınız? Mutfak dolabı boyama ile mutfağınızın görünümünü yenileyebilirsiniz.

Mutfak dolabınız eski veya modası geçmiş fakat yenisini almaya gücünüz yetmiyorsa boyama işlemi yapabilirsiniz. Boya bir çok şeyde olduğu gibi mutfak dolaplarının yenilenmesi içinde kullanılabilir. Hem paradan tasarruf etmek için, hemde eski mutfak dolabını yenilemek için boyama işlemini kendiniz yapabilirsiniz.

Çok fazla zahmeti ve masrafı olmadan mutfağınızı yenilemeye hazır mısınız? Mutfak dolaplarına uygulanacak olan yeni bir kat boya, iyi uygulandığı zaman minimum bütçeyle mutfağınızın görünümünü tamamen değiştirebilir.

Mutfak dolabınız eskidiyse veya rengini değiştirmek istediğinizde boyama ile yenileyebilirsiniz. Kendi zevkinize uygun bir renk seçimi yaparak doğru boya ile dolaplarınızı kolaylıkla boyayabilirsiniz. Mutfak dolabı boyama işlemi zorlu bir iş gibi görünse de, aslında çok eğlenceli bir iştir. Uygulayacağınız adımları sırası ile uygulayarak mutfağınızı yeni bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

eski mutfak dolabı boyama
Eski mutfak dolabı boyama Öncesi ve Sonrası

Mutfak dolabınızı boyamak için malzemeleri tamamlayarak işleme hemen koyulabilirsiniz. Mutfak dekorasyonu değişikliği işlemine dolap boyama ile başlayabilirsiniz.

Mutfak Dolapları Boyanır mı?

Mutfak dolaplarının yıpranması durumunda yenisini almaya gücünüz yoksa, boyama işlemi yaparak yenileyip mutfağınızda yeni bir görüntü sağlayabilirsiniz. Uygulayacağınız boya ile mutfak dolabı yeni görüntüsüne kavuşacaktır.

Mutfak dolabı boyama her ne kadar göz korkutucu olsa da, aslında kolay ve eğlenceli bir iştir. Çok fazla para harcamadan mutfak dolabınızı yeni görüntüsüne kavuşturabilirsiniz. Küçük dokunuşlar ile dolap farklı bir görünüm kazanacaktır. Yenilik için boyama işleminden sonra çekmece ve dolap kapaklarının kulplarını değiştirebilirsiniz. İnternette çok güzel kapak ve çekmece kulpları uygun fiyata satılıyor.

Mutfak Dolabı Hangi Boya İle Boyanır?

Mutfak dolapları su bazlı boya (akrilik), yağlı boya veya sprey boya ile boyanabilir. Önerilen ise dolabın su bazlı boya ile boyanmasıdır. Kokusuz olması ve erken kuruması nedeniyle dolap yenilemede su bazlı boyalar tercih edilir. Mobilya yenileme işlemlerinde su bazlı akrilik boyalar yağlı boya ve sprey boyaya oranla daha çok kullanılıyor.

1. Akrilik Boya 

Mutfak dolaplarını boyamada genellikle su bazlı akrilik boyalar kullanılır. Kokusuz bir boya olması ve erken kuruması nedeni ile en çok tercih edilen boya akrilik boyadır. Mutfak dolaplarınızı bu boya ile boyayabileceğiniz gibi diğer tüm mobilyalarınızı da boyayabilirsiniz.

2. Yağlı Boya

Yağlı boya, mutfak dolabı yenilemede kullanılabilir. Diğer boyalara göre daha dayanıklı bir boyadır. Ancak geç kuruması ve kokulu olması nedeni ile çok fazla tercih edilmez. Özellikle de boyama kapalı ortamda yapılacaksa yağlı boya kullanılmasını önermiyoruz.

3. Sprey Boya

Mutfak dolabını boyamak için kulanılabilecek boyalardan biri de sprey boyadır. En hızlı kuruyan boya çeşididir. Kapalı ortamda sprey boya ile boyama yapılmasını önermiyoruz. Ortama rahatsız edici bir koku yayacağı için açık alanda sprey boya ile boyama yapılabilir. Hızlıca basit bir şekilde boyama yapmak istiyorsanız sprey boya tercih edebilirsiniz.

Mutfak Dolabı Boyama Renkleri

Mutfak dolaplarını yenilemek için, boyadığınız zaman zevkinize göre istediğiniz rengi kullanabilirsiniz. Dileyen beyaz, dileyen siyah, dileyen mavi ve yeşil renklerde boyama yapabilir. Ancak mutfak dolaplarını boyarken mutfağınızda bulunan diğer ürünlerle uyum içerisinde olmasına dikkat edin. Mutfağınızın dekorasyonunu bozmamak için mutfak dolabınızın rengi mutfağınızdaki eşyalarla uyumlu olmalıdır.

Kısacası mutfağınızın dekorasyonunu bozmayacak olan tüm renkler mutfak dolaplarını boyamak için kullanılabilir. Mutfak dolabı renkleri alanından en çok tercih edilen renk listesine ulaşabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Boyama İçin Gerekli Malzemeler

  • Maskeleme Bandı
  • Zımpara
  • İpek Fırça
  • Su Bazlı Boya
  • Ahşap Koruyucu (Vernik)
  • Rulo Fırça
  • Hışır Örtü

Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır?

Mutfak dolabını boyayarak eskiyen, kötü görüntü oluşturan veya renginden sıkıldığınız dolaplarınızı yenileyebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak mutfak dolabınızı boyayabilirsiniz;

Boyayı Hazırlayın

Mutfak dolabını boyamaya başlamadan önce boyanızı ayarlamalısınız. Mat, saten, yarı parlak veya parlak boyaları tercih edebilirsiniz. Mutfak dolabı kapaklarını iki farklı renk ile de boyamak isteyebilirsiniz. Kapağın çerçevesinde ayrı bir renk, iç tarafında ise ayrı bir renk boya kullanabilirsiniz. Boyanız hazır ise kapakları yenileme vakti geldi!

Mutfak Dolabı Kapaklarını, Çekmecelerini ve Kulplarını Çıkarın

Mutfak dolaplarını boyamaya başlamak için ilk olarak çekmece, kapaklar ve diğer parçaları çıkarmalısınız. Çıkarmış olduğunuz eşyaları numaralandırarak düzgün biz zemine veya masaya dizin. Böylece dolabı tekrar kurarken hangi malzemenenin nereye yerleşeceğini bilirsiniz. Çıkarmış olduğunuz vidaların ve kulpların kaybolmaması için bir torba içerisine koyabilirsiniz.

İPUCU: Mutfak dolabındaki menteşeleri ve kulpları çıkaramıyorsanız veya koyacak yeriniz yoksa, maskeleme bandı ile tamamen kapatabilirsiniz . Menteşelerin ve kulpların iyice kapatıldığından emin oldun ve boyama sırasında bu alanlara boyanın bulaşmaması için dikkat edin.

Mutfak Dolabı Kapaklarını, Çekmecelerini ve Boyanacak Tüm Parçaları Temizleyin

Mutfakta kahvaltı veya yemek hazırlarken yağın dolaba sıçraması hepimizin karşılaştığı bir durumdur. Eğer mutfak dolabınızı uzun süredir kullanıyorsanız dolap kapakları ve çekmeceler yıpranmış olacaktır. Çıkarmış olduğunuz mutfak dolabının boyanacak olan parçalarını temizleyin.

Parçaları temizlerken sabun, yağ çözücü veya çok amaçlı temizleme ürünlerini kullanabilirsiniz. Kapakların veya çekmecenin üzerindeki yağ ve kiri temizlemek daha iyi sonuç verecektir. Uyguladığınız temizlik kurumadan nemli bir bez ile silebilirsiniz. Mutfak dolabı parçalarına hasar vermemek için tamamen suyla yıkamayın. Zımparalama ve boyama işlemine geçmeden önce tamamen kuruduğuna emin olun.

Boyanacak Yüzeyleri Zımparalayın

Mutfak dolabı malzemelerini iyice temizledikten sonra, kurumasıda gerçekleşince zımparalama işlemine geçilir. Malzemelerin zımparalanması boyanın daha etkili bir şekilde uygulanmasını sağlayacaktır. Dolap zımparalanırken eski boyanın tamamen çıkarılmasına gerek yoktur. İnce bir zımpara kağıdı ile zımparalama işlemini yaptıktan sonra, çıkan tozu temiz bir bez ile silin.

Dolap parçalarının yüzeyinde herhangi bir deforme varsa, zımparalamadan önce dolgu macunu ile kapatabilirsiniz.

Parçaları Astarlayın

Dolapları düzgün bir şekilde boyamak istiyorsanız astarı tüm yüzeylere uygulayın. Mutfak dolaplarında kullanılan su bazlı boyalarda etkili olacaktır. Uygulayacağınız astar parçaların üzerindeki leke ve kusurların görünmesini de engelleyecektir. Astarı bir kovaya boşalttıktan sonra rulo fırça veya kestirme fırça ile mutfak dolabının malzemelerini astarlayın. Tamamen astarladıktan sonra, boyamaya geçmeden kurumasını bekleyin.

Dolabı Boyamaya Başlayın

Artık mutfak dolabını boyamaya başlayabilirsiniz. Dolabı boyamak için boya rengine karar verdikten sonra boyanın kutusunu açın. Boyayı iyice karıştırdıktan sonra ilk olarak dolabın çerçevesini boyayarak işleme başlayabilirsiniz. Bu işlem için ipek fırça kullanabilirsiniz. İlk kat tamamen kuruduktan sonra pürüzsüz olması için hafif bir zımpara uygulayabilirsiniz. Daha sonra çekmece, dolap kapaklarını rulo fırça ile boyamaya başlayabilirsiniz. İki kat boya atmanız önerilir. Boyanın her tarafa eşit şekilde dağılmasına özen gösterin.

Mutfak Dolabı Parçalarını Doğru Bir Şekilde Yerleştirin

Mutfak dolanının parçalarını tekrar bir araya getirin. İki kat boyanın tamamen kurumasını bekledikten sonra sıra dolabı kurmaya geldi. Dolap kapaklarını, çekmecelerini ve rafları yerine takmadan önce kulpları yerleştirin. Dilerseniz eski kulpları yenisi ile değiştirebilirsiniz.

mutfak dolabı nasıl boyanır

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu