Mutfak Dekorasyonu

Sizi Büyüleyecek 15 Mutfak Tezgah Üstü Dekorasyon Fikri

Mutfak tezgahınızın düzenlemesini yaparken, estetik ve işlevselliği bir arada düşünmelisiniz. Kullanışlı ve şık görünen tezgah üstü dekorasyon fikirleri ilham kaynağınız olacak.

Mutfak tezgahı, günlük hayatta en çok kullanılan alanların başında geliyor. Yemek hazırlamak ve diğer mutfak işlerinde kullanılan bu alanı hem estetik hem de işlevsel hale getirmek, mutfak deneyimini daha keyifli hale getirir. Mutfak tezgahı üstünde bulunan malzemeler, işlerinizi kolaylaştırırken aynı zamanda dekorasyona büyük etki edebilir. Bunun için doğru adımla atılmalıdır. Mutfak şeflerinin önermiş olduğu mutfak düzeni fikirleri ile birlikte tezgah üstü dekorasyonu nasıl daha ilgi çekici hale getirebileceğinizi paylaşıyoruz.

Mutfak tezgahınızı daha düzenli tutarken aynı zamanda dekorasyonunuzu tamamlayacak fikirler.

1. Tezgahı Düzenli Tutun

düzenli tezgah

Bir evin en dağınık bölgelerinden biri mutfak tezgahıdır. Tavalar, tencereler, tabaklar, bıçaklar, ve baharatlıklar bu alanı karmaşanın içerisine sokar. Dekorasyonun ilk kuralı düzen olduğundan dolayı karmaşadan kurtulun. Mutfak tezgahlarınızdan en iyi şekilde faydalanmak için, günlük kullanmış olduğunuz parçalar dışındaki malzemeleri ait olduğu yere kaldırın.

2. Doğal Parçalarla Sıcaklık ve Stil Katın

doğal parçalar

Ahşap tonları, beyaz renk ile dekorasyonlara sıcaklık katar. Beyaz mutfak dolabına sahipseniz, ahşap kesme tahtası, tepsi, raf ve kaşıklarla mutfakta sıcak bir stil elde edebilirsiniz. Ahşap eşyalar, beyazın sıkıcı görüntüsünü dengelemeye yardımcı olur.

3. Desenli Vurgularla Hava Katın

desenli vurgular

Desenli tezgah arası fayans ile mutfağın havasını tamamen değiştirin. Desenler tezgaha görsel ilgi katıyor. Dekorasyonunuz ve kişisel tercihlerinizle uyumlu desenlere yer verebilirsiniz. Eğer tezgah üstü duvar alanında sade bir görünüme sahipseniz, duvar kağıdı bu alanı süslemenin harika bir yoludur.

4. Mutfağınızı Bitkilerle Canlandırın

tezgah üstü bitkiler

Saksı çiçekleri, yapay çiçekler ve dekoratif vazolar tezgah üstünde mutfağınıza dekoratif bir dokunuş ekler. Örneğin, fesleğen, biberiye, nane ve sardunya gibi bitkiler mutfakta sıkça kullanılır ve saksılar içinde güzel görünür. Kaliteli yapay çiçekler, uzun ömürlü ve bakım gerektirmeyen bir dekorasyon seçeneği sunar. Renklerini ve türlerini mutfağınızın temasına uygun olarak seçebilirsiniz.

5. Günlük Kullandığınız Eşyalara Yer Verin

mutfak günlük eşyalar

Dekorasyon uzmanlarına göre kesme tahtası, çatal ve bıçaklar, günlük kullanılan kaseler yemek pişirmeyi kolaylaştırıyor. Bu nedenle bu eşyalar, mutfağın işlevselliğine ve dekorasyona katkıda bulunur. Boş görünen tezgah alanını doldurur ve aynı zamanda yemek pişirme sürecinde işlerinizi kolaylaştırır.

6. Dekoratif Eşyalarınızı Sergileyin

tezgah üstü dekoratif eşya

Dekorasyonunun temel unsurlarından biri farklı boyut ve şekillerdeki objeleri sergilemektir. Dekoratif eşyalar mutfak tezgahına estetik değer katar. Mutfak tezgahınızı dekore ederken kişisel zevkinizi ve mutfak tarzınızı göz önünde bulundurarak dekoratif süsler kullanın.

7. Mutfak Tezgahını Yenileyin

mutfak tezgahı yenileme

Eskiyen bir mutfak tezgahınız varsa yenilemeniz dekorasyona önemli ölçüde katkı sağlar. Daha modern veya uyumlu bir tezgah seçerek, mutfak dekorasyonunuza uygun bir stil yaratabilirsiniz. Bütçeniz kısıtlıysa endişe etmenize gerek yok, mutfak tezgahı boyama işlemi de yapabilirsiniz. Üstelik boyama yapmak için usta olmanıza gerek yok, malzemeleri tamamladıktan sonra tezgahı yenilemeye koyulabilirsiniz.

8. Tezgah Üstü Raf Kullanın

tezgah üstü raf

Tezgah üstü rafları bitkiler ve baharat şişeleriyle doldurarak mutfakta doğal bir hava yaratabilirsiniz. Metal, ahşap veya cam saklama kutuları, un, makarna, pirinç gibi gıda ürünlerini saklamak için mükemmel bir seçenektir ve aynı zamanda retro bir dokunuş ekler. Kişisel zevklerinizi ve mutfak temasınızı göz önünde bulundurarak rafın üzerini doldurabilirsiniz.

9. Renkli Dokunuşlar Ekleyin

renkli dokunuşlar

Sade bir mutfağa sahipseniz, sıkıcı görüntüden kurtulmak için canlı renkler eklemekten korkmayın. Bu, dekoratif eşyalar olabileceği gibi, renkli baharatlıklar da olabilir. Bu tezgah üstündeki kullanılan bir yapay çiçeğin dahi nasıl canlılık kattığını görebiliyoruz.

10. Kahve Köşesi Tasarlayın

tezgah üstü kahve köşesi

Kahve seviyorsanız, kahve makinenizi ve fincanlarınızı bir arada tutmak için küçük bir kahve köşesi oluşturabilirsiniz. Güzel ve kullanışlı bir köşe kahve ihtiyacınızı karşılamak için kolaylık sağladığı gibi mutfak dekorasyonuna da etki edecektir. L şeklinde bir mutfak dolabınız bulunuyorsa ve yeterli alanınız varsa size tavsiyemiz bir köşeyi kahve keyfiniz için ayırmanız.

11. Baharatlıkla Hem Dekorasyona Hem de Depolamaya Katkıda Bulun

baharatlık

Mutfağa harika bir dekorasyon katmanın basit bir yolu, baharatlıkları ve yağdanlıkları sergilemektir. Bahar ve yağ günlük olarak size lazım olacağı için, bunları tezgahın üzerinde bulundurmak size zaman kazandıracaktır. Dekorasyonla bütünleştirmek için farklı boyutlarda ve desenlerde cam kavanozları tercih edebilirsiniz.

12. Bir Stile Sadık Kalın

mutfak stili

Mutfak dekorasyonunu uyumlu bir renk paleti üzerine kurgulayın. Mutfak eşyaları, masa ve sandalyeler, dekoratif eşyalar birbiri ile uyum içerisinde olmalıdır. Ahşap tonları ile beyaz ve siyah renk tonlarını eşleştirebilirsiniz. Uzman tasarımcılar, nötr renkler ile canlı renkleri eşleştirerek hareketli bir dekorasyon oluşturulabildiğini anlatıyor. Ancak, birbiri ile alakası renkler dekorasyonu olumsuz yönde etkileyecek ve göze sıkıcı gelecektir.

13. Bir Kase Meyve Bulundurun

tezgah üstü meyve tabağı

Çocuklarınızın sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmeleri için meyveleri tezgah üzerinde ve kase içerisinde cazip bir şekilde sunabilirsiniz. Örneğin, portakal, elma, kivi ve muz gibi sevilen meyvelerle cezbetmeye çalışabilirsiniz. Bu rengarenk meyveler mutfağınızı dekore etmenin en güzel ve en sağlıklı bir yoludur.

14. Mutfak Askısı Kullanın

mutfak tezgah askısı

Mutfak askıları, mutfak eşyalarınızı düzenli tutmanıza yardımcı olurken aynı zamanda dekoratif bir öğe olarak kullanılabilir. Havlular, spatula, kepçe, rende gibi sık kullanılan mutfak araçlarını düzenli tutmanız için idealdir. Bu, hem pratik hem de güzel bir dekorasyon çözümüdür.

15. Aydınlatma Ekleyin

mutfak tezgah üstü aydınlatma

Aydınlatma da mutfak tezgahınızı daha kullanışlı hale getirmenin yanı sıra ambiyansı da geliştirir. LED şeritler, spot ışıklar, panel aydınlatma ve dokunmatik aydınlatma, özellikle yemek hazırlarken tezgahın üzerini aydınlatmak için harika bir seçenektir. Işık rengi, parlaklık seviyesi ve armatürlerin stilini seçerek, mutfakta istediğiniz havayı yakalayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu