Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Tezgahı Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Mevcut tezgahınızı beğenmiyorsanız veya eskidiyse mutfak tezgahı boyama işlemi yaparak, yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Yeni nesil dönüşüm ürünleri ile sizde küçük bütçeler ile evinizi yenileye bilirsiniz. Mutfak tezgahınız çok mu eski? Yenileme imkanınız yok mu? Mutfak tezgahını kırıp dökmeden boyama yaparak yenilenmiş bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Mutfak tezgahını değiştirmeden, boyama yaparak yenilemeniz mümkün. Üstelik bunun için bir usta bulmanıza veya usta olmanıza da gerek yok.

Tezgahları ve mutfak dolabı boyama işlemi yaparak modern bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Tezgah boyama işlemi mutfağınızı yenilemenin en ucuz yollarından biridir.

mutfak tezgah boyama

Mutfak tezgahınız sorunsuz olabilir, ancak sadece rengini beğenmediğiniz için söküp atmanıza gerek yok. Mutfak tezgahını ve dolabını boyadığınızda mutfağınızın eski halinden eser kalmayacak. Eskiyen mutfağınızı boyayıp yenilemek hem çok kolay hemde çok tasarruflu. İlgi çekici mutfak tasarımları için boyamak iyi bir fikirdir. Pırıl pırıl bir mutfak dönüşümü için tek yapmanız gereken boya fırçasını elinize almak. Tertemiz bir mutfağa sahip olabilmek için, mutfak tezgahını boyamada kullanılan malzemeler ve boyama işlemini sizler için adım adım anlatıyoruz.

Mutfak tezgahını boyamak için su bazlı akrilik boya veya Multisurface boyaları tercih edebilirsiniz. Hangisi ile boyama yapacağınız tamamen size kalmış. Su bazlı akrilik boyalar istediğiniz tüm yüzeyler için uygundur. Seramik/Fayans, Mutfak Tezgahı, Mutfak Dolabı, Mobilya, Banyo, Parke, Beyaz Eşya, Kapı / Penere, PVC, Merdiven, Metal ve Kalorifer Peteği için su bazlı akrilik boya tercih edebilirsiniz.

Mutfak Tezgahı Boyama İçin Gerekli Olan Malzemeler

Gerekli olan malzemeleri tamamladıktan sonra mutfak tezgahı boyama işlemini kendiniz yapabilirsiniz.

İşte tezgah boyama için gerekli olan malzemeler:

 • Multisurface – Su Bazlı Akrilik Boya veya Tezgah Boyası
 • Kadife Rulo
 • İpek Fırça
 • Boya Tavası
 • Maskeleme Bandı
 • Hışır Örtü
 • Sıvı Cam (Cila)

Mutfak Tezgahı Nasıl Boyanır?

Mutfak tezgahı boyama işlemi için üretilmiş olan tezgah boyalarını tercih edebilirsiniz. Bir çok markanın üretmiş olduğu tezgah boyası bulunuyor. Boyayı ve gerekli malzemeleri aldıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek boyama işlemine başlayabilirsiniz. Mutfak tezgahı boyama işlemini şöyle sıralayabiliriz:

 • Mutfak tezgahı boyama işlemine başlamadan önce alanı kir ve pisliklerden arındırmak için iyice temizleyin. Tezgah üzerinde çatlak varsa çelik macun ile kapatın. Tezgahı temizlemeniz durumunda uygulayacağınız boya pürüzsüz olur ve dalgalı bir görüntü oluşmaz.
 • Boya uygulamasına geçmeden önce uygulama yapacağınız yüzeyin ıslak veya nemli olmamasına dikkat edin. Islak yüzeyi kuru bir bez yardımı ile iyice kurutun.
 • Maskeleme bandı ile tezgahın boyanmasını istemediğiniz ve boyanın değmesini istemediğiniz alanları kapatın.
 • Hışır örtüyü sererek boyanın istemediğiniz alanlara damlamasını engellemelisiniz.
 • Tezgah boyasını karıştırdıktan sonra kadife rulo ile ilk kat boyayı uygulamaya başlayın.
 • Yaz aylarında 3 saat, kış aylarında ise 6 saat bekledikten sonra 2. kat boya uygulamasını yapabilirsiniz.
 • Eski tezgah rengi koyu ise 2. kat uygulamadan 6 saat geçtikten sonra 3. kat boya uygulamasını yapabilirsiniz.
 • Tezgah boyama işleminden sonra mermer veya ahşap desen uygulaması yapacaksanız yine yaz aylarında 3, kış aylarında ise 6 saat bekledikten sonra boyanın tamamen kurumasını bekleyip desen uygulamasına geçebilirsiniz.
 • Desen uygulaması yapılmayacaksa 24 saat bekleyip sıvı cam uygulamasına geçebilirsiniz. Sıvı cam uygulamasından sonra üzerinden 24 saat geçince mutfak tezgahını kullanmaya başlayabilirsiniz.

NOT: Kimi boyalardan sonra 5-6 saat kimi boyalarda ise 24 saat beklenmesi gerektiği yazmaktadır. Satın almış olduğunuz boyanın üzerindeki etiketi okuyup uygulamaya geçmeniz faydanıza olacaktır.

Tezgah Boyama

Mermer Desen Uygulaması

Mermer desen uygulaması için genel olarak tercih edilen renkler siyah, beyaz, altın ve gümüştür. Fayans boyası ile 2 kat alt zemin uygulamasını tamamladıktan 3 saat sonra mermer desen uygulamasına geçebilirsiniz. Mermer efekt spreyini iyice çalkalayarak karıştırın. Spreyi tezgaha 45-50 cm mesafeden uygulamaya başlayın. Spreyi hafifçe kendinize çekerek bastırın. Sprey içindeki boya, örümcek ağı gibi atışlar yaparak yüzeye yapışır. Birbirine paralel çizgiler oluşturarak ve çok fazla sıkmadan uygulamayı tamamlayın. Yüzeyde uygun olan koruyucuyu kullanın. 24 saat sonra dikkatlice kullanmaya başlayabilirsiniz. 1 hafta sonra kimyasal temizleyici kullanabilirsiniz.

Ahşap Desen Uygulaması

Mutfak tezgahına uygulanacak olan ahşap desen uygulaması için en çok kese kağıdı ve kum beji tonları tercih edilmektedir. Tezgah boyası ile 2 kat alt zemin uygulaması yapıldıktan sonra 3 saat geçmeli ve ardından desen uygulamasına geçilmelidir. Gerekli miktarda ahşap desen boyası bir kap içerisine bolaştılır. İçerisine aynı oranda su ilave edilerek karıştırılır. Kestirme fırçası veya sünger kullanılır. Hep aynı düzlemde kalacak şekilde, her zaman tek yönde ve tek kat uygulama yapın. Yüzeyde uygun olan koruyucuyu kullanın. 24 saat sonra dikkatlice kullanmaya başlayabilirsiniz. Kimyasal temizleyicileri kullanmak için 1 hafta bekleyin. Ahşap görünümlü mutfak tezgahı için, ahşap desen boyası kullanılmaktadır.

Tüm işlemlerin bitmesinin ardından 24 saat geçtikten sonra 2 kat vernik uygulaması yapmalısınız. Tezgah boyasının erken deforme olmaması için uygulayacağınız verdik koruyucu olacaktır.

Desen istemeyenler 2.kat tezgah boyası uygulamasından sonra 24 saat bekleyip sıvı cam uygulaması yapabilirler. Sıvı cam uygulamasından sonra 1 gün bekleyerek tezgah kullanılabilir.

mutfak tezgah arası boyama
mutfak tezgah arası boyama

Mutfak Tezgahı Yenileme İçin Hangi Boyaları Kullanabilirim?

Mutfak tezgahı boyama işlemine başlamadan önce hangi boyayı alacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdan akrilik boya satışı yapan markaları inceleyebilirsiniz.

 • Filli Boya Afilli Multisurface Boyalar
 • DYO Hidrolux – Hidroten
 • Polisan Tezgah Boyası – Prof P-CP 2K
 • Isonem Countertop Paınt – Tezgah Boyası
 • Bianca Stella Su Bazlı Saf Akrilik Boya

Mutfak Mermer Boyama

Evlerde mutfak tezgahı olarak genellikle granit ve mermer kullanılır. Isıya dayanıklı malzemeler olduklarından dolayı tezgah yapımında en çok tercih edilen malzeme granit veya mermerdir. Mutfağınızdaki tezgah ister granitten ister mermerden yapılmış olsun, boyama işlemi yaparak yenileme yapabilirsiniz. Multisurface, Su Bazlı Akrilik Boya ve Tezgah boyaları mutfak mermerini boyamak için ideal boyalardır.

Mutfak mermerini iyice temizleyin. Arızalı yerlerini tamir ettikten sonra eğer üzerinde pürüzlü alanlar varsa zımparalama yapın. Mutfak mermerinde boyanın bulaşmasını istemediğiniz yerleri maskeleme bandı ile kapatın. Boyanın bulaşmasını engellemek için hışır örtü kullanın. Ardından rulo fırça ile boyayı mermere uygulamaya başlayın. İlk kat boyadan sonra 24 saat bekleyip ikinci kat boyayı atarsanız daha iyi sonuç alırsınız. Eğer mutfak mermeriniz koyu renk ise 3. kat boya atabilirsiniz. Boyama işleminden 24 saat sonra vernik veya sıvı cam (cila) uygulaması yaparak mutfak mermerinin daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Mutfak Tezgahı Boyama Örnekleri

Mutfak tezgahı boyama örneklerine göz atarak fikir sahibi olabilirsiniz. Bu görselleri inceledikten sonra mutfak tezgahını ve dolabını boyamak için sabırsızlanacağınızdan eminiz.

mutfak tezgahı yenileme

Tezgahın ve dolapların rengini değiştirerek uzun yıllar daha severek kullanabilirsiniz.

mermer tezgah boyama

Yüksek maliyetli yenilemeler yapmak yerine daha düşük maliyetlerle ve daha hızlı bir şekilde mutfağınızı yenileyebilirsiniz. Renkler Antik beyaz ve krater gri.

mutfak tezgahı boyama örneği

Dolaplar ve ara seramikler Antik beyaz. Tezgah Siyah ve beyaz mermer efekt

tezgah arası boyama

Tezgah arasındaki seramikleri, tezgah taşını ve mobilyaları akrilik boya ile boyayabilirsiniz.

mutfak tezgahı nasıl boyanır

Eski çilli tezgahlardan kurtulma zamanı geldi geçiyor bile. Hadi şimdi sizde harekete geçin ve tezgahlarınızı yenileyin.

tezgah boyama yorumları

Akrilik boya ile hem dolap kapakları hemde tezgah ve tezgah arasındaki fayanslar boyanabilir.

mutfak tezgahı ve dolabı boyama

Sararmış ve koyu renkli dolaplar mistik beyaz ve taş rengine boyandı. Tezgah ve fayans da beyaza boyanarak sade ve şık bir görünüm elde edilmiş oldu.

eskiden_renkliye Seda Bahadır | Boya dönüşüm danışmanından ayrıntılı bigli alabilirsiniz.

Mutfak Tezgahı Boyayanlar Yorumları

Mutfak tezgahı boyayanlar tarafından yapılan yorumlara sizlerde şaşıracaksınız. Mutfaklarını yenilemek için tezgah veya dolaplarını boyayanlar çıkan sonuçlar karşısında hayran kalıyorlar.

 • D***: Harika bir dönüşüm.
 • M***: Siz bi harikasınız resmen milyarlık dolap haline getiriyorsunuz dolapları.
 • S***: Bir kaç tezgah boyama videosu izleyerek sizde nasıl boyandığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer mutfak dolaplarınızı yenilemek istiyorsunuz ve standart mutfak dolap ölçülerini merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu