Ev Dekorasyonu

En Kullanışlı Parke Renkleri Nelerdir?

Parke renkleri, her sene farklı renk çeşitleri ile karşımıza çıkıyor. O sene hangi renkler moda ise onlara uyum sağlayacak, kolay kombinlenecek parke modelleri tercih ediliyor. İç mekan tasarımında önemli bir rol oynayan parke renkleri, ev sahiplerine mekanlarını kişiselleştirme ve özelleştirme fırsatı sunar. Hem estetik hem de kullanışlılık açısından doğru parke rengini seçmek, mekanın genel atmosferini etkileyebilir ve aynı zamanda pratik kullanım sağlar. Bu yüzden en kullanışlı parke renkleri nelerdir sorusu çok fazla geliyor.

Ev dekorasyonlarında sevilerek kullanılan parke modellerinin en kullanışlı renklerini, en çok hangi renklerin satın alındığını ve ve en çok hangi renk parkelerin beğenildiğini detaylı bir şekilde yazımızda ele alacağız.

En Kullanışlı Parke Renkleri

Parke renkleri, ev dekorasyonunda genellikle evin bütünlüğüne uyum sağlayacak şekilde tercih edilir. Aslında bu sizin tamamen kişisel seçiminiz olacaktır. En kullanışlı renkler ile evinizi kolayca dekore edebilirsiniz. İşte en çok önerilen ve en kullanışlı parke renkleri;

Nötr Tonlar

Nötr tonlara bej, kahverengi ve gri gibi renkleri örnek gösterebiliriz. Bu renkler ev dekorasyonunda en çok kullanılan renklerden bazılarıdır. Ev dekorasyonuna hoş ve şık bir hava katmak için parke renkleri olarak da sıkça tercih edilir. Bunlara örnek Antik Meşe ve Modern Meşe verilebilir.

Beyaz ve Gri

Beyaz ve gri ev dekorasyonunda sevilerek kullanılan renklerdir. Bu renkleri parkelerde de görmeniz mümkün. Modern, minimalist bir ev dekorasyonu için beyaz ve gri parke renkleri çok kullanışlı olacaktır. Beyaz ve gri renkler ayrıca yaşam alanlarına ferah ve temiz bir görüntü katar. Bu renkte parkeleri daha çok küçük ev dekorasyonlarında görmeniz mümkün. Çünkü evi daha aydınlık göstereceği için tercih edilir. Sahil Çam ve Asos Meşe örnek olarak gösterilebilir.

Koyu Ahşap Tonları

Sıcak ve samimi bir atmosfer yaratmak isteyenler ilk olarak koyu ahşap tonlarına sahip parke renklerini tercih ediyor. Ev dekorasyonunda en kullanışlı parkeler arasında bu renkler var. Bu renkler aynı zamanda eve modern ve zengin bir görüntü katar. Prestij Meşe, Amerikan Ceviz ve Albero Meşe bu tonlar için en kullanışlı renklerdendir.

Gri Ahşap Dokular

Gri ahşap dokulu parke modelleri ise hem gri renkli ev dekorasyonu için hem de ekru, bej renkli evler için oldukça kullanışlıdır. Gri rengi en açık hali bu parkelerde kullanılır. Beyaz, krem gibi renklerle çok kolay kombinlenebileceği için sıkça tercih edilir. Modern Meşe, Ravello Parke ve Pearl Grey Oak gibi parke renklerini kullanabilirsiniz.

Doğal Ahşap Renkler

Doğal ahşap renkleri de koyu ahşap renkleri gibi ev dekorasyonundaki parkelerde sıkça görebilirsiniz. Yaşam alanlarınıza sıcak bir atmosfer yaratmak için ilk akla gelen parkelerdendir. Bu tarz renkler genellikle rustik ev dekorasyonlarında ya da country tarzdaki ev dekorasyonlarında sıkça karşımıza çıkar. Venice Oak, Herringbone, Gümüş Meşe, Kashmir Treak, Alaska Meşe ve Dalyan Meşe gibi renkleri tercih edebilirsiniz.

En Çok Satılan Parke Renkleri

Parkeler ev dekorasyonunda önemli bir yere sahip olduğu için seçim yaparken dikkat etmek gerekiyor. Genellikle ev dekorasyonu parke model ve renklerine göre de değişiklik gösterebiliyor. Çünkü parkeler evi tamamlayacı göstermek açısından önemli bir unsur. Peki parkelerde en çok hangi renkler satın alınıyor? Merak edilen bir diğer konumuzda bu.

Ev dekorasyonlarında insanların genellikle sıcak, samimi, şık ve modern bir görüntü elde etmek istediğini düşünürsek meşe, gri, çam ve ceviz renklerinin en çok satılan parke renkleri olduğunu söyleyebiliriz. Sizde bu renkler arasından en uygunu hangisi ise seçerek evinizi dekore edebilirsiniz.

En Çok Beğenilen Parke Renkleri

En kullanışlı ve en çok satan parke renklerinin yanı sıra bir de en çok beğenilen parke renkleri merak konusu. En çok beğenilen parkeleri açık, koyu renkler olarak ele alırsak daha iyi olur. Çünkü genelde bir rengin açık ya da koyusu çok tercih edilmektedir. Örneğin parke konusunda en çok beğenilen renkler şu şekildedir;

  • Açık Meşe Parke Rengi
  • Koyu Meşe Lamine Parke
  • Beyaz Parke
  • Açık Gri ve Koyu Gri Parke
  • Gümüş Meşe Parke
  • Akçaağaç Parke

Gibi renkler ev dekorasyonunda parke olarak en çok beğenilen renklerdendir. Bu renklerin neredeyse çoğu her ev tarzına uyum sağlayabilecek renklere sahiptir. Umarız bu yazımızda evinize uyum sağlayacak parke rengini bulabilirsiniz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu