Ev Dekorasyonu

Tavana Strafor Köpük Nasıl Yapıştırılır?

Tavana strafor köpük kaplama neme ve rutubete karşı etkilidir. Doğru uygulamalar ile tavana köpük yapıştırılarak ısı yalıtımı ve rutubet yalıtımı sağlanabilir.

Tavan köpük kaplama, hem rutubet hem de neme karşı koruma sağlayarak tavanda estetik bir görünüm oluşturur. Süslü desenleriyle kullanılan alandaki dekorasyonu da değiştirir. Ülkemizde genellikle banyo ve tuvalet gibi alanların tavanlarında nem problemlerini engellemek için stropiyer olarak bilinen tavan köpüğü tercih edilmektedir. Bu uygulama kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir ve doğru şekilde uygulandığında ısı, nem ve rutubet problemleri ortadan kalkar.

banyo tavan köpüğü

Tavan kaplama köpüğü dekoratif amaçlı veya rutubeti engellemek için uygulanabilen bir yöntemdir. Farklı desenleri ile kullanıldığı tavanlara yenilik getirir. Doğru malzemeler bulundurularak tavan kaplaması herkes tarafından yapılabilir. Bunun için bir ustaya değil, doğru malzemelere ve uygulama tekniğine ihtiyaç vardır. Hızlı ve pratik uygulanması nedeni ile kısa sürede tavanlar yeni görüntüsüne kavuşturulabilir. Sizde tavana köpük nasıl yapıştırılır diye merak ediyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Su Çeken Rutubetli Duvara Ne Yapılır?

Tavan Kaplama Köpüğü Nasıl Yapıştırılır?

Tavan kaplama köpüğü üç farklı yöntem ile uygulanabilir. En çok tercih edilen yöntem strafor yapıştırıcısı kullanılarak uygulanan yöntemdir. Diğer yöntemler ise saten alçı ve silikon uygulamasıdır. Bu üç yöntem ile de tavan köpüğünü banyo, tuvalet ve diğer alanlarınıza uygulayabilirsiniz.

Strafor Yapıştırıcı

 • Tavan kaplama köpüğünü yapıştırmak için kullanılan en uygun malzeme strafor yapıştırıcılardır. Kullanıma hazır bir şekilde satılan strafor yapıştırıcı, köpüğün tavana sağlıklı bir şekilde yapışmasını sağlar.
 • Yüksek yapıştırma gücü ve kolay uygulanması nedeni ile strafor yapıştırıcı ile köpük tavana güvenli bir şekilde yapıştırılabilir.
 • Tavana köpük yapıştırma işlemi için tavanın ya ortasından ya da bir kenarından başlamalısınız. En kolay yöntem duvarın kenarından başlamaktır.
 • Köpük arkasına belirli aralıklarla ceviz büyüklüğü kadar strafor yapıştırıcısı sürün. Ardından deseni düzgün yerleştirecek şekilde tavana yapıştırın.
 • Daha sonraki strafor köpükleri desenleri birbirine uyumlu gelecek şekilde, yan yana dizerek uygulamaya devam edin.

En Şık Banyo Asma Tavan Modelleri

strafor köpük yapıştırma

Saten Alçı

 • Tavana köpük yapıştırma işleminde, yapıştırıcı olarak kullanılan bir diğer ürün saten alçıdır. Saten alçı ile strafor köpükleri tavana yapıştırmak mümkündür.
 • Saten alçıyı tavana veya strafor köpüğün arka kısmına sürüldükten sonra taraklama yapılır.
 • Strafor köpük deseni istenilen şekilde ayarlanarak tavana yapıştırılır. Sonraki köpükler ise aynı şekilde hazırlanarak yan yana gelecek şekilde davana düzgün bir şekilde dizilerek yapıştırılır.
tavan köpüğü yapıştırma

Silikon

 • Strafor köpük neyle yapıştırılır diyenler için bir diğer uygulanan yöntem silikon yöntemidir.
 • Silikon strafor köpüklerin arka kısmına 5 cm aralıklarla sıkılır. İyice yapışması için arka tarafında yapıştırıcının bol olması gerekiyor.
 • Daha sağlam yapışması için köpüğün yan taraflarına da silikon uygulanmalıdır.
 • Strafor köpükler duvarın bir köşesinden başlanarak yapıştırılmaya başlanır. Köpüler yan yana gelecek şekilde yapıştırılarak tavan kaplama işlemi bitirilir.
 • Tavan köpüğü kaplamada dikkat edilecek olan bir diğer şey ise desenlerdir. Desenlerin doğru yönde olduğuna dikkat edilmelidir.
tavan kaplama köpüğü yapıştırma

Banyo Tavan Köpüğü Nasıl Yapıştırılır?

Tavan köpüğünün en fazla uygulandığı alan banyolardır. Banyoda nem daha fazla olduğu için tavanın rutubetlenme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle hem rutubetten hem de kötü görüntüden kurtulmak isteyen ev sahipleri tavan köpük kaplama uygulaması yapıyor.

Banyo tavan köpüğü uygulaması için:

 • Strafor yapıştırıcı tavan köpüğünün arkasına sık aralıklı olarak badem büyüklüğü kadar sıkılır.
 • Tavanın bir kenarından başlanarak strafor köpükler yapıştırılmaya başlanır.
 • Strafor köpük kenarlarına da yapıştırıcı uygulanırsa daha sağlıklı bir sonuç alınır.
 • Tavan kaplama köpükleri bir yan yana dizilerek banyo tavanı kaplanır.
 • Böylelikle banyodaki buhar ve nemin tavana gitmesi engellenmiş olur. Banyodaki buhar tavan köpüğünde kalacağı için tavanla temas etmez. Bu durumda tavanın küflenmesini ve rutubeti engellenmiş olur.

Strafor Köpük Yapıştırıcısı Nedir?

Strafor köpük yapıştırıcısı, köpüklerin duvarlara veya tavana yapıştırılması için kullanılan bir yapıştırıcı türüdür. Yapıştırma gücü yüksek ve kullanım kolaylığı nedeni ile strafor köpük kaplama işlemlerinde en çok tercih edilen yapıştırıcıdır. Bir çok marka tarafından bu yapıştırıcılar üretilmektedir. Yapı marketlerde köpük yapıştırıcısı bulunuyor.

Strafor yapıştırıcı köpüklerin yapıştırılması, süpürgeliklerin yapıştırılması ve dekoratif amaçlı kaplamalarda kullanılmaktadır. Montaj yapıştırıcısı olarak bilinen strafor yapıştırıcısı, küfe karşı dayanıklıdır. Hızlı ve güçlü yapıştırma özelliğine sahip olduğu için tavan köpük kaplama işleminde en çok kullanılan üründür. Kuruduktan sonra su geçirmez bir tabaka oluşturur. Ayrıca bir diğer özelliği ise boyanabilir olmasıdır.

Strafor köpük yapıştırıcısına bir kaç örnek:

 • Derby D52 Strafor Yapıştırıcısı
 • Apel MK250 Strafor Yapıştırıcı
 • Akfix 310 Kartonpiyer Strafor Yapıştırıcı

Strafor yapıştırıcı bir çok marka tarafından üretiliyor. Bu paylaştıklarımız fikir vermek amacıyla sadece örnek olarak paylaşılmıştır.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu