Duvar Boyası Renkleri

20 Kg Boya İle Kaç Metrekare Alan Boyanır?

20 kg boya, iki kat uygulandığında ortalama 70 metrekarelik alan için yeterlidir. Tek kat uygulandığında ise ortalama 100-120 metrekarelik alanı boyayabilir.

Evimizin veya işyerimizin duvarlarını boyamak istediğimizde, boyanın ne kadar yeterli olacağını hesaplamak önemlidir. Boyama işlemini planlarken en önemli sorulardan biri şüphesiz “kaç kilo boya gider?” sorusudur. Bu sorunun yanıtını bulmak, ne kadar boya satın almanız gerektiğini ve bütçenizi belirlemenize yardımcı olur. Boyanın ne kadar yeterli olacağını hesaplamak için öncelikle boyanacak alanın metrekaresini bilmek gerekir. Duvarların yüksekliği ve genişliği çarpılarak metrekare alanı hesaplanabilir.

Duvar boyası ihtiyacı olan kişiler, duvarların metrekaresini tam olarak bilmedikleri için, genellikle evin metrekaresine veya oda sayısına göre boya hesaplaması yaparlar. Örneğin; 3+1 daire veya 100 metrekarelik bir ev boyamak isteyen kişiler, bu alanı boyamak için ne kadar boya gerektiğini merak ederler. En çok merak edilen ise 20 kilogram boyanın kaç metrekare boyadığıdır. Büyük bir kova boyanın yeterli gelip gelmeyeceği merak konusudur.

Duvar boyası hesaplaması, boyanın türü, yüzeyin emiciliği, eski rengin koyuluğu ve kat sayısına göre değişiklik gösterir. Örneğin; koyu renkli bir duvarı açık renkle boyamak için daha fazla boya gerekir. Ayrıca, açık renkli bir duvarı farklı bir açık renkle boyamak için genellikle tek kat boya yeterlidir.

İçindekiler

20 Kg Boya Kaç Metrekare Boyar?

20 Kg Boya Kaç Metrekare Boyar?

20 kg boya ile, %15-20 oranında sulandırıldığında ortalama olarak 70 metrekarelik bir alanı iki kat boyayabilirsiniz. Eğer kullanılacak boya rengi eski rengine yakınsa, tek kat boya ile 120 metrekarelik bir evi boyamak mümkün olacaktır. Koyu renk boyanın üzerine açık tonlarda bir renk uygulanacaksa, boyanın kapatıcılığını sağlamak için en az iki kat boya uygulaması yapılması gerekir. Bu nedenle, kullanılacak boya miktarı, açık renk boya uygulanan bir duvara göre daha fazla olacaktır.

Evinizin 2+1 veya 3+1 bir ev olduğunu veya 100-120 metrekare arasında olduğunu düşünürsek, 20 kg duvar boyası tek kat uygulama için yeterli gelecektir. İki kat boya uygulaması gerekiyorsa daha fazla boyaya ihtiyacınız olacak. Duvarlarınız ve kullanılacak boya rengi açık tonlarda ise tek kat olmak şartıyla 20 kilogram boya, 100 metrekarelik alanı boyamak için yeterlidir.

Ne kadar boya alacağınızı hesaplarken göz önünde bulundurmanız gerekenler:

  • Duvarı ilk defa mı boyayacaksınız, yoksa alçıpanı mı boyayacaksınız? Alçıpan boyayı emeceği için daha fazla boyaya ihtiyacınız olacaktır.
  • Açık renk mi yoksa, koyu renk mi boya kullanacaksınız. Eğer koyu rengin üzerine açık renk boya kullanacaksanız daha fazla astar ve boya satın almanız gerekecektir.
  • Boya satın alırken bir miktar fazla almaya özen gösterin. İlerleyen zamanlarda duvarlarınızda oluşabilecek sorunları rötuşlamak için kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek konular:

Tavan Boyasına Ne Kadar Su Katılır?
Kolay Temizlenebilen En İyi Silinebilir Boyalar
Türkiye’deki En İyi 9 Boya Markaları
Tavan Boyası ile Duvar Boyanır mı?

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu