Mutfak Dekorasyonu

Buzdolabı Boyama Nasıl Yapılır?

Buzdolabı boyama, buzdolabının zamanla eskimesi veya yenilenmesi istendiği zaman uygulanan bir yöntemdir. Uygun boya ile buzdolabının rengi kolaylıkla değiştirilerek yeni görüntüsüne kavuşturulur.

Mutfağınızdaki buzdolabını yenilemek istiyorsanız ama yeterli bütçeniz yoksa, pratik ve ucuz yenileme yöntemi ile boyamayı tercih edebilirsiniz. Kolay ve uygun fiyata satılan malzemeler sayesinde buzdolabını boyayarak kısa sürede yeni görüntüsüne kavuşturabilirsiniz. Buzdolabı boyama fazla maliyet gerektirmeden ucuz bir yenileme yöntemidir.

Buzdolabı Boyama
Buzdolabı Boyama

Mutfak dekorasyonunu yenilemenin en kolay yolu, beyaz eşyaları boyamaktır. Beyaz eşyaları boyayarak çok kısa sürede mutfağın yepyeni görüntüsüne kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Beyaz eşyalardan en büyük olan buzdolabı olduğu için, boyama işleminden sonra farkı hemen hissedeceksiniz. Öncelikle lazım olan malzemeleri tamamlamalı ve sonrasında doğru uygulama ile boyama işlemine geçmelisin.

Aşağıdaki adımları inceleyerek “buzdolabı nasıl boyanır, buzdolabı hangi boya ile boyanır” gibi soruların cevaplarını öğrenebilirsiniz.

Mutfak Tezgahı Boyama İşlemi Nasıl Yapılır?

Buzdolabı Hangi Boya İle Boyanır?

Buzdolabını boyamak için sırası ile en çok emaye boyası, akrilik boya, sprey boya ve yağlı boya kullanılmaktadır. Buzdolabı boyası seçilirken paslı buzdolabında dahi etkin bir sonuç alabileceğiniz bir boya tercih etmelisiniz. Çünkü kötü görünen eski görüntüden tamamen kurtulmak için doğru boya seçimi oldukça önemlidir.

Buzdolabı boyamak için kullanılabilen boyalar:

 • Emaye Boyası
 • Akrilik Boya
 • Sprey Boya
 • Yağlı Boya

Buzdolabı Nasıl Boyanır?

 • Öncelikle buzdolabını boyamaya, boyanın daha iyi tutunmasını sağlamak için zımparalama işlemi ile başlamalısınız. Zımpara kağıdı ile boyayacağınız tüm alanları zımparalayın. Böylece uygulayacağınız boya yüzeye daha iyi tutunacak ve pürüzsüz olması sağlanacaktır.
 • Buzdolabı üzerinde bulunan toz ve kiri temiz bir bez ile temizleyin.
 • Boyama işlemine geçmeden önce boyanın buzdolabına daha iyi tutunması için sprey astar uygulaması yapın.
 • Emaye boyası veya sprey boyayı yaklaşık olarak 25 – 30 cm mesafeden sıkarak buzdolabını boyamaya başlayın.
 • Emaye boyası hızlı kuruma, solvent bazlı, parlak görünümlü olması nedeni ile buzdolabını boyamak için kullanılabilecek en ideal boyadır.
 • İlk kat boya uygulaması ile eğer buzdolabı tamamen istediğiniz renge kavuşmadıysa, boya tamamen kuruduktan sonra ikinci katı uygulayabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Boyama

Akrilik Boya İle Buzdolabı Boyama

Buzdolabı boyama işleminde kullanılan bir diğer boya akrilik boyadır. Genel maksatlı akrilik boya ile tüm beyaz eşyalarınızı boyayarak yenileyebilirsiniz. Ancak akrilik boya uygulaması emaye boyaya göre biraz daha uğraş gerektirir.

Buzdolabını gri buzdolabı boyası veya beyaz buzdolabı boyası ile boyayabilirsiniz. Hangi renkte boyamak istiyorsanız akrilik boyayı o renkte tercih etmelisiniz.

Akrilik boya ile buzdolabı şöyle boyanır:

 • İlk olarak buzdolabının boyanacak tüm alanlarını zımparalayın. Böylelikle daha sağlıklı bir boyama işlemi gerçekleştirmiş olacaksınız.
 • Temiz bir bez ile buzdolabını tüm kir ve tozlardan arındırın.
 • Sprey astar uygulaması yaparak boyanın daha iyi tutunmasını sağlayın.
 • Kadife rulo ile akrilik boyayı buzdolabının yüzeyine uygulamaya başlayın. Tüm alanları boyayarak kurumaya bırakın.
 • İlk uygulamada istediğiniz sonucu alamamanız durumunda yaklaşık olarak 12 saat sonra ikinci uygulamaya geçin.
 • Buzdolabını akrilik boya ile boyayarak yepyeni görüntüsüne kavuşturmak işte bu kadar kolay.

Mutfak ve Banyolar İçin Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Paslanmış Buzdolabı Nasıl Boyanır?

Evdeki buzdolabını yenilemenin en kolay ve ucuz yolu boyamaktır. Buzdolabı boyama işlemi sanıldığı kadar zor değildir. Buzdolabı paslanmış olsa bile boyama işlemi yaparak yepyeni görüntüsüne kavuşturmak mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta doğru boyama metodlarını kullanmaktır.

Buzdolabını boyamak için doğru boya seçimi oldukça önemlidir. Emaye boyası, sprey boya, akrilik boya ve yağlı boya ile boyamak mümkündür. Ancak en doğru olanı emaye boyası ile boyamaktır. Fakat eğer elinize akrilik boya varsa emaye boyasına para ödemek istemiyorsanız bunu da kullanabilirsiniz.

Paslı buzdolabını boyamak için:

 • İlk olarak buzdolabını zımpara kağıdı ile zımparalayın.
 • Temiz ve nemli bir bez ile buzdolabındaki tozu ve kiri temizleyin.
 • Boyanın daha iyi tutunmasını sağlamak için astar uygulaması yapın.
 • Emaye boya kullanacaksanız 25-30 cm uzaklıktan uygulayarak buzdolabını boyayın.
 • Akrilik boya kullanacaksanız kadife rulo ile buzdolabının tüm alanlarını boyayarak istediğiniz rengi elde edin.
 • Boya kuruduktan sonra eğer boya istediğiniz renge ulaşmadıysa ikinci katı uygulamaya geçin.
 • Emaye boya veya akrilik boya ile buzdolabı boyama işlemi ile mutfak dekorasyonunuzda yepyeni bir görüntü elde edebilirsiniz.

BuzdolabI Boyama Örnekleri

Buzdolabı boyama örnekleri fikir sahibi olmanıza yardımcı olacak. Farkı renk boyalar ile boyanan buzdolapları adeta yepyeni bir dolaba dönüşmüş.

buzdolabı boyama nasıl yapılır

Beyaz renk buzdolabı gri renk ile boyanarak yeni görüntüsüne kavuşmuş. Mutfak dekorasyonunda sıklıkla kullanılan gri renk, buzdolabı ile dekorasyonu tamamlamaya yardımcı olur.

buzdolabı nasıl boyanır

Boyama ile eski görüntüsünden kurtulan buzdolabı, yeni görüntüsü ile mutfaklarda göz kamaştırıyor. Mutfak dekorasyonunu ucuza ve kolay yoldan yenilemenin yolu beyaz eşyaları boyamaktan geçer

buzdolabı yenileme

Beyaz yıpranmış buzdolabı yeşil renge boyanarak yeni görüntüsüne kavuşmuş. Sizinde kötü görünen eski buzdolabınız varsa boyayarak yenileyebilirsiniz.

gri buzdolabı boyası

Gri renk buzdolabı boyası olarak en çok tercih edilen renklerin başında geliyor. Sizde buzdolabı boyama işlemini gri renk boya ile yaparak modern ve estetik mutfaklara sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu