Salon Dekorasyonu

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Örnekleri 2023

Dikdörtgen salon dekorasyonu göz korkutucu olabilir. Ancak dikdörtgen salon dizaynı örnekleri ile yerleşim hakkında harika fikirler edineceksiniz.

Dikdörtgen salon dekorasyonu için mobilyadan halılara, aydınlatmadan duvar boyasına, yemek masasından tv ünitesine kadar bir çok önemli unsur vardır. Dikdörtgen salon dizaynı, kare olanlara göre daha zor bir iştir. Ancak basit dokunuşlarla alanlarınızı daha ferah, kullanılabilir ve göz alıcı hale getirebilirsiniz.

dikdörtgen salon dekorasyon örnekleri

Salon dekorasyonu bir bütün olarak ele alnımalıdır. Mobilyalar ve halılar, tv ünitesi ve yemek masası, salon boya renkleri hepsi bir bütün olarak birbiri ile uyum içerisinde olmalıdır.

Dikdörtgen Salon Nasıl Yerleştirilir?

Hem dikdörtgen hemde dar bir salonu dekore etmek zor olabilir. Ancak dikdörtgen salon dekorasyonu ile alanlarınızı konforlu bir yaşam alanına dönüştürmeniz için bazı püf noktalar bulunuyor. Misafirlerinizi ağırlayacağınız şık bir salon elde etmek istiyorsanız bu fikirler size ilham verecek.

Salonun İşlevine Karar Verin

dikdörtgen salon dekorasyon

Dikdörtgen bir salona sahipseniz dekorasyona başlamadan önce arkanıza yaslanın ve nasıl bir salon istediğinizi düşünün. Gelen misafirlerinizi ağırlamak için dizayn edeceğiniz salonda nelerin olmasını istediğinize karar verin.

İçerisinde bulunan mobilyaları da göz önünde bulundurarak nasıl bir tasarım oluşturacağınızı gözünüzde canlandırın.

Bölgeler Oluşturun

dikdörtgen salon fikirleri

Salonu dikdörtgen olarak düşünmek yerine, alanları bölgelere ayırarak ayrı ayrı alanlar oluşturun. Örneğin televizyon ünitesinin koyulacağı alan, oturma gurubu alanı ve yemek masasının nerede daha uygun duracağını düşünün.

Oturma grupları salonu ikiye bölmek için en ideal mobilyadır. Oturma gurubunun arkasına gelen yemek masası salonlarda şık görünür.

Odak Noktası Seçin

en şık dikdörtgen salon dekorasyonu

Salonlarda bulunan bir alan dikkati üzerine çekmesi için dizayn edilebilir. Örneğin bir tv ünitesi, şömine veya yemek masası salonun en çok dikkat çeken öğesi olabilir.

Odak noktası duvar kağıdı, duvarda bulunan bir tablo, oturma grubunun ortasında bulunan bir orta sehpa olabilir. Ayrıca bir duvar aynası da salonun daha büyük görünmesini sağlayabilir.

Odanın Genişliğine Göre Mobilya Tercih Edin

dikdörtgen salon nasıl döşenir

Salon dekorasyonu için genellikle duvarı boydan kapatan mobilyalar düşünülür. Yalnız bu hiç iyi bir fikir değildir. Bunun yerine oturma grubunu, salonda size alan yaratacak modellerden seçebilirsiniz.

Tamamlamak İçin Halı Kullanın

küçük dikdörtgen salon dekoru

Dikdörtgen salon dizaynı için halılar vazgeçilmezdir. Her alanda olduğu gibi salonlarda da halıların dekorasyona katkısı büyüktür. Oturma grubunun ortasına veya TV ünitesinin hemen yanında kullanılacak olan dikdörtgen bir halı , salonun dikdörtgen görüntüsünü engeller.

Duvarlarda Renk ve Desenler Oluşturun

dikdörtgen uzun salon dekorasyonu

Duvar boyası rengi, salon dekorasyonunun en önemli parçasıdır. Duvarlarda kullanılan ikinci bir koyu renk odanın uzun görünmesini engeller. Ayrıca duvar kağıtlarının kullanılması odayı daha modern gösterecektir.

Ancak duvarlarınızda farklı bir tasarım istiyorsanız, bantla duvar boyama işinize yarayabilir. Doğru şekilde kullanıldığı zaman, salonu farklı alanlara ayırmaya yardımcı olacaktır.

Dikdörtgen Salon Dizaynı

İlham almanıza yardımcı olması için dikdörtgen salonlara uygulanan rüya gibi dizayn örneklerine göz atabilirsiniz. İster dikdörtgen küçük bir salona sahip olun, ister dar bir salona burada herkese yardımcı olacak harika fikirler var.

dikdörtgen salon dizayn

Dikdörtgen salon dizaynı bir bütün olarak düşünülmelidir. Koltuk takımı, tv ünitesi, duvar boyası, halılar, salon perde modelleri ve yemek masası bütün olarak düşünülüp yerleştirmeler ona göre yapılmalıdır.

dikdörtgen salon dizaynı

Dikdörtgen salon dizaynı oluştururken alanların kullanışlı olması gerekmektedir. Gelen misafirlerin ve ev sahibinin rahat olabilmesi için geniş alanlara ihtiyaç duyulur.

büyük dikdörtgen salon dekorasyonu

Büyük dikdörtgen salon dekorasyonu daha kolaydır. Eşyalar rahatlıkla sığacağı için istenilen tasarım rahatlıkla oluşturulabilir.

dar dikdörtgen salon dekorasyonu

Bir evin salonu en çok sergilenen nokta olduğu için, çok yönlü olması, ihtiyacı karşılaması gerekmektedir. Uyum içerisinde çalışan mobilyalar ile dar dikdörtgen salon dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

dikdörtgen salon dekoru

Salonun boyutu ne olursa olsun, dikdörtgen salonlar istenildiği gibi dekore edilebilir. Burada en önemli konu seçilecek olan mobilyaların boyutuna dikkat edilmelidir.

dikdörtgen salon koltuk takımı

Dikdörtgen salon için koltuk takımı seçiminde, alanlarınızı kapatmayacak bir model tercih etmelisiniz. Gerekirse L koltuk takımlarından faydalanabilirsiniz.

dikdörtgen salon koltuk yerleştirme

Dikdörtgen salon koltuk yerleştirme en zorlu bir iştir. Genellikle koltuklar TV ünitesinin karşısına yerleştirilir.

dikdörtgen salon l koltuk

Küçük ve dar dikdörtgen salona sahip olanlar L koltuk takımı tercih ederek alanların daha açık olmasını sağlayabilirler.

dikdörtgen salon modelleri

Salon dekorasyonunda eşyaların birbiri ile uyum içerisinde olması harika bir atmosfer yaratır. Tüm odayı birbiri ile uyumlu mobilyalarla bölgelere ayırabilirsiniz. Bir alanı oturma alanı olarak, arka tarafını ise yemek masası alanına ayırabilirsiniz.

dikdörtgen salon nasıl dekore edilir

Dikdörtgen salon boyuta göre mobilya seçimi yapılarak dekore edilir. Yemek masası, halılar, perdeler ve tv ünitesi gibi eşyalar salon dekorasyonunda önemli rol oynar.

Dikdörtgen Salon Dekorasyon Örnekleri

Dikdörtgen şeklinde salonunuzu şık ve modern bir şekilde nasıl döşeyeceğinizi merak ediyorsanız, size yardımcı olması için harika örnekler paylaştık. Dikdörtgen salon dizaynı örnekleri ile aklınızda harika fikirler oluşacak.

dikdörtgen salon nasıl yerleştirilir

Dikdörtgen salon alanın büyüklüğüne göre yerleştirilir. Yemek masası genellikle koltuk takımının arkasına tv ünitesi ise koltuk takımının karşısına gelir.

dikdörtgen salon planı

Dikdörtgen salon planı sonrasında yapılan dekorasyon daha şık olacaktır. İlk olarak salon tasarımı için bir plan yapılmalıdır.

dikdörtgen salon tasarımı

Dikdörtgen salon tasarımı, eğer salon büyükse derinlik hissi yaratmak için koyu renk mobilyaları tercih edebilirsiniz. Eğer salon küçük ise açık ton renkler tercih edilmelidir.

dikdörtgen salonda yemek masası nereye konur

Dikdörtgen salonda yemek masası genellikle oturma grubunun akasına konulur. Alanları daha rahat kullanabilmek için yemek masası oturma grubunun arkasında kalır.

dikdörtgen salon yemek masası

Dikdörtgen salonda en çok yemek masasının nereye konulacağı merak ediliyor. Tasarımcıların paylaşımlarına baktığımız zaman yemek masalarının genellikle koltuk takımının arkasına konulduğunu görüyoruz.

dikdörtgen salon yerleştirme

Dikdörtgen salon yerleştirmede genellikle mobilyalar, duvar boyu dizilir. Bu genellikle küçük salonlarda tercih edilir. Ancak mobilyalar kesinlikle serbest kalmalıdır.

en şık salon dekoru

Dikdörtgen salon dekorasyonunda ana mobilyaları salonun ortasına yerleştirmek, ortamda sıcak ve şık hava oluşturur.

küçük dikdörtgen salon dekorasyonu

Küçük dikdörtgen salon dekorasyonunda pencere önüne berjer, kenarlarına koltuk takımı, orta kısıma halı ve tv ünitesinin yanına ise yemek masası yerleştirilir.

küçük dikdörtgen salon tasarımı

Odanın ortasında halı, sağlı ve sollu duran kanepeler, pencere kenarındaki yemek masası salon dekorunu tamamlamış. Uzun ve dar bir salona sahipseniz yemek masası kesinlikle pencere önünde olmalıdır.

küçük dikdörtgen salon

Küçük dikdörtgen salon dekorasyonu, büyük salonlara göre daha zor iştir. Ancak kullanılan mobilyalar odanın boyutuna göre seçilirse harika tasarımlar ortaya çıkarılabilir.

modern dikdörtgen salon dekorasyonu

Alanlarınıza ferah bir hava katmak için duvar boyası olarak açık renkler kullanabilirsiniz. Açık renkler alanları daha aydınlık, ferah ve büyük gösterecektir.

Dikdörtgen Salon Tasarımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Dikdörtgen Salonda Yemek Masası Nereye Konur?

Uzun dikdörtgen bir salona sahipseniz yemek masasını oturma grubunun arkasına koyabilirsiniz. Yemek masası oturma grubunun arkasında farklı bir alanda olmalıdır.

Dikdörtgen Salon Nasıl Dekore Edilir?

Dikdörtgen salon dekorasyonu mobilyalar, halı, duvar boyası, tv ünitesi ve yemek masası bir bütün olarak düşünülerek dekore edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu