Nasıl Yapılır

Doğalgaz Borusu Boyama – Neyle ve Nasıl Boyanır?

Doğalgaz borusu boyama işlemi ile paslanan ve kötü görünen borulardan kurtulabilirsiniz. Ev dekorasyonunda kötü görüntü oluşturan doğalgaz boruları boyandığında daha şık görünür.

Özellikle de mutfak dekorasyonunda doğalgaz borularının duvar rengi ile farklı renklerde olması, dekorasyonu olumsuz yönde etkiler. Dekorasyonun bütün halinde olması için mutfaktaki tüm eşyaların birbiri ile uyum içerisinde olması gerekmektedir. Genellikle siyah renkte olan doğalgaz boruları mutfak dekorunu ve sizi kötü etkileyebilir. Ev sahipleri genellikle göze de kötü görünen bu boruları boyayarak duvar boyası ile aynı renk yapmak isterler. Peki doğalgaz borusu boyanır mı? Hangi boya ile nasıl boyanır?

Mutfak tezgahında köşede, ortada, sağda veya solda duran doğalgaz boruları için doğalgaz borularını süsleme sayfasından fikir alabilirsiniz.

Doğalgaz Borusu Boyanır Mı?

Doğalgaz borularının renginden hoşlanmayanların en çok merak ettiği soru doğalgaz borusu boyanır mı? Bu soruya cevabımız evet doğalgaz boruları boyanabilir. Uygun boya ve boyama yöntemi ile rengini beğenmediğiniz doğalgaz borusunu kendiniz boyayabilirsiniz. Evinizdeki eşyalarla rengi uyuşmuyorsa ve dekorasyonunuza negatif etki veriyorsa sizde doğalgaz borularını boyayabilirsiniz.

Bulunduğunuz bölgedeki doğalgaz firması tarafından gerekli kontroller yapılarak doğalgaz verilmişse doğalgaz boyama işlemi yapabilirsiniz. Doğalgaz firması tarafından gerekli kontroller yapılmadan boyama işlemi yapılmamalıdır. Yetkili kişiler tarafından yapılan kontrollerden sonra doğalgaz boruları boyanabilir.

doğalgaz borusu boyanır mı

Doğalgaz borularını boyamak için su bazlı boyalar tercih edilmez. Doğalgaz borusunda paslanmaya neden olacağı için ileride sorunlara yol açabilir. Sentetik boyalar tercih edilmelidir. Yağlı boyalar doğalgaz borularını boyamak için en iyi tercihtir.

Doğalgaz borusu ile duvar renginin aynı renk olmasını istiyorsanız, boyacıdan duvar boyası rengi ile aynı renkte yağlı boya alabilirsiniz. Böylelikle doğalgaz boruları duvar renginiz ile aynı renk olur.

Doğalgaz Borusunu Boyamak Yasak mı?

Göze kötü görünen ve dekorasyonu bozan doğalgaz borusunu boyamak yasak mı? Bu sorunun cevabını merak edenlerin sayısı oldukça fazla. Doğalgaz borularını boyamak yasak değil ancak gerekli kurallara uymak gerekir.

Yeni olan binalarda doğalgaz bağlantısı ve akışı tamamlanmadan doğalgaz borularının boyanmaması gerekir. Doğalgaz firması tarafından gelen yetkililerin inceleme yapıp uygun görmelerinin ardından doğalgaz boruları boyanabilir. Doğalgaz borularını boyamak her ne kadar yasak olmasa da evinizin gerekli kontrolleri yapılmadan boruları boyamanız önerilmez.

Eğer evinize doğalgaz verilmişse zamanında gerekli kontroller yapılmış demektir. Siz doğalgaz borularını boyayabilirsiniz.

Doğalgaz Borusu Hangi Boya İle Boyanır?

Doğalgaz borusu boyamak için her türlü boya kullanılabilir. Ancak su bazlı boyalar demir ile birleştiği zaman paslanmaya yol açacağı için önerilmez ve tercih edilmemesi gerekir. Doğalgaz borularını boyamak için sentetik boyalar tercih edilmektedir. Yağlı boyalar doğalgaz borularının paslanmasını da önceleyecektir. Eğer su bazlı boya rengini kullanmak istiyorsanız bunun için de bir yöntem var. İlk olarak doğalgaz borusunu yağlı boya ile boyadıktan sonra üzerine su bazlı boya uygulayabilirsiniz. Böylelikle ilk boya işlemi astar görevini üstlenmiş olacak, su bazlı boyanın boruya temasını engelleyecektir.

Doğalgaz Borusu Boyama Nasıl Yapılır?

Yağlı boyalar bir çok yüzeyde iyi tutunan bir boya olduğu için doğalgaz borularını boyamak için en ideal olanıdır. En yakın yapı marketlerde bulabileceğiniz yağlı boyayı kendiniz rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Kullanılan alanda bir süre koku yapması dışında herhangi bir dezavantajı bulunmuyor. Yağlı boya uygulamasından önce doğalgaz borularının üzerine ilk kat olarak antipas sürmeniz durumunda boruların paslanması engellenecektir. Gerekli olan malzemeler istediğiniz renkte yağlı boya, tiner, antipas ve 2 numara kestirme fırçasıdır.

Doğalgaz borusunu boyama işlemi şöyle yapılır:

  • İlk olarak doğalgaz borusunun üzerini temiz bir bez ile toz ve lekelerden arındırın.
  • Antipas uygulamasını yapın.
  • Yağlı boyayı boya kovasına dökün ve kıvamı kalın ise tiner kullanarak inceltin.
  • Boyanın döküleceği alanlar varsa hışır örtü ve maskeleme bandı ile kapatın.
  • 2 numara kestirme fırça ile doğalgaz borularını boyamaya başlayın.
  • İlk kat uygulamadan sonra tam olarak renk değişimi olmaması durumunda ikinci kat uygulamayı 24 saat sonra yapın.

Kullanılan boya sentetik boya olduğu için bir kaç gün evde rahatsız edici koku olabilir. Bu kokudan etkilenmemek için evinizi sık sık havalandırmalısınız. Bir kaç gün sonra boyanın da tamamen kuruması ile birlikte koku kaybolacaktır.

Doğalgaz Borusu Boyama Hakkında En Çok Merak Edilenler

Doğalgaz borusu neden boyanmaz?

Doğalgaz borusu neden boyanmaz diye merak edenlere müjdemiz borular boyanabilir. Ancak yetkililer tarafından gerekli olan kontrollerin yapılmış olması gerekmektedir. Eğer evinizde doğalgaz kullanılır durumdaysa siz boruları boyamaya başlayabilirsiniz.

Evin içindeki doğalgaz borusu nasıl boyanır?

Evin içerisinde bulunan doğalgaz borularını sentetik boya ile boyayabilirsiniz. Sentetik boya ve bir kestirme fırça işinizi görecektir. Doğalgaz borularının paslanmaması için yağlı boyalar tercih edilmelidir.

Doğalgaz borusunu boyama cezası var mı?

Doğalgaz borusu boyamanın herhangi bir cezası yoktur. Ancak yetkili doğalgaz firması tarafından gerekli kontroller yapıldıktan sonra boyama işlemini yapmalısınız. Yetkililer tesisatı inceleyerek gerekli kontrolleri yapar ve doğalgaz verir. Evinizde doğalgaz varsa sentetik boya kullanarak gönül rahatlığı ile boruları boyamaya başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu