Nasıl Yapılır

Doğalgaz Borusu Boyama İpuçları

Kötü görünümlü doğalgaz borularını boyayarak ev dekorasyonunuzu iyileştirin ve paslanmış borulardan kurtulun.

Mutfak dekorasyonunda doğalgaz borularının duvar rengi ile uyumsuz olması, dekorasyonu olumsuz yönde etkiler. Dekorasyonun bütün halinde olması için mutfaktaki tüm eşyaların birbiri ile uyumlu olması gerekir. Genellikle siyah renkte olan doğalgaz boruları, mutfak dekorunu ve hatta sizi bile kötü etkileyebilir. Bu nedenle, ev sahipleri genellikle bu boruları boyayarak duvar boyası ile aynı renk yapmak ister. Peki doğalgaz borusu boyanır mı? Hangi boya ile nasıl boyanır?

Doğalgaz Borusu Boyanır Mı?

Doğalgaz borularının renginden hoşlanmayanlar için en merak edilen soru, doğalgaz borusu boyanır mı? Sorusunun cevabı ise evettir, doğalgaz boruları boyanabilir. Uygun boya ve boyama yöntemi ile istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Evinizdeki eşyalarla rengi uyuşmuyorsa ve dekorasyonunuza olumsuz etki veriyorsa, doğalgaz borularınızı boyayabilirsiniz.

Doğalgaz borularını boyamadan önce, bulunduğunuz bölgedeki doğalgaz firmasından izin almanız gerekmektedir. Yetkili kişiler tarafından yapılan kontrollerden sonra doğalgaz boruları boyanabilir. Doğalgazı şu an aktif olarak kullanıyorsanız kontroller yapılmış demektir.

doğalgaz borusu boyama

Doğalgaz borularını boyamak için su bazlı boyalar tercih edilmemelidir. Paslanmaya neden olabilir ve ileride sorunlara yol açabilir. Sentetik boyalar tercih edilmelidir. Yağlı boyalar, doğalgaz borularını boyamak için en iyi tercihtir. Duvar renginiz ile aynı renk olmasını istiyorsanız, boyacıdan duvar boyası renginiz ile aynı renkte boya alabilirsiniz. Böylelikle doğalgaz borularınız duvar renginiz ile uyumlu olacaktır.

Doğalgaz Borusunu Boyamak Yasak mı?

Göze kötü görünen ve dekorasyonu bozan doğalgaz borularını boyamak yasak mı? Bu sorunun cevabını merak edenler oldukça fazladır. Doğalgaz borularını boyamak yasak değildir, ancak gerekli kurallara uyulması gerekir.

Yeni binalarda doğalgaz bağlantısı ve akışı tamamlanmadan doğalgaz borularının boyanması sakıncalıdır. Dağıtım firması tarafından gelen yetkililerin inceleme yapıp uygun görmeleri durumunda doğalgaz boruları boyanabilir. Ancak, gerekli kontroller yapılmadan boyama yapmanız önerilmez.

Eğer evinize doğalgaz verilmişse zamanında gerekli kontroller yapılmış demektir. Siz doğalgaz borularını boyayabilirsiniz.

Doğalgaz Borusu Hangi Boya İle Boyanır?

Doğalgaz borularını boyamak için sentetik boyalar tercih edilmektedir. Su bazlı boyalar, demir ile birleştiğinde paslanmaya neden olabileceğinden önerilmemektedir. Ancak su bazlı boya rengini kullanmak istiyorsanız, ilk olarak doğalgaz borusunu yağlı boya ile boyadıktan sonra üzerine su bazlı boya uygulayabilirsiniz. Bu şekilde, ilk boya işlemi astar görevi görerek, su bazlı boyanın boruya temasını engelleyecektir.

Doğalgaz Borusu Nasıl Boyanır?

Yağlı boyalar, çok çeşitli yüzeylerde iyi tutunma özelliğine sahip oldukları için doğalgaz borularını boyamak için idealdir. En yakın yapı marketlerden temin edebileceğiniz yağlı boyaları, kendiniz rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Kullanım alanındaki koku, yağlı boyaların tek dezavantajıdır. Yağlı boya uygulamasından önce, doğalgaz borularının üzerine ilk kat olarak antipas sürülmesi, boruların paslanmasını önleyecektir. Gerekli malzemeler, istediğiniz renkte yağlı boya, tiner, antipas ve 2 numara kestirme fırçasıdır.

Doğalgaz borusunu boyama işlemi şöyle yapılır:

  • Öncelikle doğalgaz borusunun yüzeyini temiz bir bezle toz ve lekelerden arındırın.
  • Ardından antipas uygulamasını gerçekleştirin.
  • Yağlı boyayı boya kabına dökün ve kıvamı gerektiğinde tiner kullanarak ayarlayın.
  • Eğer boyanın sızabileceği bölgeler varsa, bu bölgeleri hışır örtü ve maskeleme bandı kullanarak kapatın.
  • 2 numara kesik uçlu fırça ile doğalgaz borularını boyamaya başlayın.
  • İlk kat uygulamadan sonra, renk değişimini tam olarak elde edemediyseniz, ikinci kat uygulamayı 24 saat sonra yapın.

Sentetik boya kullanıldığı için boya sonrası evde rahatsız edici bir koku oluşabilir. Bu kokudan etkilenmemek için evinizi sık sık havalandırmanız gerekir. Boyanın tamamen kuruması ile birlikte koku da kaybolacaktır.

SSS

Doğalgaz borusu neden boyanmaz?

Doğalgaz borularının boyanamayacağına dair bir yaygın yanlış anlama vardır. Ancak, yetkililer tarafından gerekli kontrollerin yapılmış olması koşuluyla, doğalgaz boruları boyanabilir. Bu kontroller, boruların sağlam ve güvenli olduğunu doğrulamak için yapılır. Eğer evinizde doğalgaz kullanılıyorsa ve borular yetkililer tarafından kontrol edilmişse, boruları boyamak için gönül rahatlığıyla harekete geçebilirsiniz.

Evin içindeki doğalgaz borusu nasıl boyanır?

Evin içerisinde bulunan doğalgaz borularını boyamak için sentetik boya tercih edilebilir. Bunun için bir kestirme fırça yeterli olacaktır. Ancak, doğalgaz borularının paslanmasını önlemek için yağlı boya kullanılması daha uygundur.

Doğalgaz borusunu boyama cezası var mı?

Doğalgaz borularını boyamak için herhangi bir ceza yoktur. Ancak, boyama işlemine başlamadan önce yetkili doğalgaz firması tarafından gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Yetkililer, tesisatı inceleyerek gerekli kontrolleri yapacak ve tesisatın güvenli olduğunu onaylayacaklardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu