Nasıl YapılırMutfak Dekorasyonu

Evde Kahve Köşesi Nasıl Yapılır?

Kahve, genellikle insanların çok sık tercih ettiği içeceklerden biridir. Sadece içecek demek aslında çok yeterli olmaz. Çünkü kahve insanlar için bir içeceğin yanı sıra ritüel ve keyif kaynağı diyebiliriz. Kahveyle aralarında özel bir bağ kuran çoğu kişi evinde boş bulduğu bir alanı hemen kahve köşesi yapma düşüncesine giriyor. Bu sayede kendilerine de farklı bir alan yaratmış oluyorlar. Kahve köşesini çoğunlukla mutfak için düşünüyorlar ancak evde çalışma odası varsa orası içinde kahve köşesi düşünebilirsiniz.

Mutfak için yapılacak olan kahve köşesini dolapların karşısına bir çok amaçlı dolap alabilirsiniz. Dolabın üzerine raf taktırıp bardaklarınızı, kahvelerinizi dizebilirsiniz. Çekmecelere de atıştırmalık yiyecekler, tatlılar ekleyebilirsiniz. Keyifli bir kahve köşesi için de bazı dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Kahve köşesi için 10 farklı öneri sizlere sunacağız.

kahve köşesi

Evde Kahve Köşesi Nasıl Yapılır Hakkında Detaylar

10 farklı kahve köşesi önerisi için detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Konum belirleme

Kahve köşenizi dekore ederken ilk olarak çok amaçlı dolabı nereye konumlandırmak istediğinize ve rafların yerine karar vermelisiniz. Mutfağınızda ya da diğer odalarda boş alanı güzel değerlendirmelisiniz. Boşta kalan kısma uyacak şekilde büyüklüğüne bakarsınız. Dolabı ve rafları uygun bir şekilde yerleştirdikten sonra kahve makinelerinizi dolabın üstüne koyabilirsiniz. Kahve köşesi için aldığınız dolabın çekmesi varsa içerisine kahvelerinizi, yiyecek atıştırmalıklarınızı koyabilirsiniz. Kahve makinelerini çalıştırmak için prizin olduğu bir yeri kesinlikle tercih etmelisiniz. Bu şekilde konum belirledikten sonra malzemeleri ekleyebilirsiniz.

kahve köşesi

Temel Malzemeler

Kahve köşesi için en önemli malzemeler tabiki kahve makineleri ve bardaklardır. İyi bir kahve makinesi, frenchpress, öğütücü ve Aorepress gibi farklı kahve demleme makinelerini kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra güzel bir kahve içmek istiyorsanız kahve çekirdeklerinizi de iyi ve kaliteli tercih etmelisiniz. Kahve bardakları da en az kahve makinesi ve kahve kadar önemlidir. İçeceğiniz kahve türüne göre bardak kullanmanızda fayda var.

kahve köşesi

Depolama Alanları

Kahve köşesi için kullanacağınız depolama ürünlerini de güzel seçmenizde fayda var. Kahve köşenizde kullanacağınız malzemeleri düzenli bir şekilde depolamak için özel depolama çözümleri kullanın. Şık cam kavanozlar, etiketler ve renkli kaplarla depolama alanınızı kişiselleştirin. Mutfak dekorasyonunuza uyum sağlayacak şekilde farklı depolama ürünleri kullanabilirsiniz.

kahve köşesi

Sanat Oluşturun

Kahve köşenize karakter katmak için sanat ve dekoratif öğeler ekleyin. Vintage kahve afişleri, özel tasarım kahve fincanları veya kişisel dokunuşlarınızı yansıtan öğelerle köşenizi renklendirin. Mutfak dekorasyonuna da uyum sağlayacak ürünler ile güzel bir tasarım edebilirsiniz. Dilerseniz, yeriniz varsa poster ve tablo da kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra oda kokusu ve mum gibi dekoratif aksesuarlar da eklenebilir. Kitaplarınızı da dilerseniz raflara koyabilirsiniz. Kahveniz olduktan sonra kitabınızı da alıp keyif kahvenizi kitap okuyarak içebilirsiniz.

kahve köşesi

Bitki Kullanımı

Kahve köşesi tasarlarken bitkiler de çok önemlidir. Bitkiler, kahve köşenize doğal bir hava katar ve sakinleştirici bir atmosfer oluşturabilir. Neminizi artırmak ve oksijen sağlamak için kahve köşenize uygun bitkiler seçebilirsiniz. Mutfakta kullanabileceğiniz birkaç tane bitki önerisinde bulunabiliriz. Sukulent, kaktüs, bodur orkide ve para bitkisi seçenekleri tercih edebilirsiniz.

kahve köşesi

Aydınlatma Nasıl Olmalı?

Kahve köşenizin en önemli ürünlerinden biri de aydınlatmadır. Atmosferini değiştirmek ve farklı göstermek için tasarımına uygun aydınlatma tercih etmelisiniz. Samimi bir ortam yaratmak isterseniz sıcak ve yumuşak bir ışık kullanmalısınız. Spot ışıklar, lambader, led ışık ya da mum gibi aydınlatma ürünleri tasarımınız için uygun olabilir. Kahve köşenizde doğru aydınlatma bulduğunuzda mutfağınızında havası değişecektir.

kahve köşesi

Oturma Alanı

Kahvenizi içerken rahatlayabileceğiniz bir oturma alanı eklemenizi tavsiye ederiz. Renkli minderler, yumuşak bir halı veya sıcak bir battaniye kullanarak bu alanı kişiselleştirebilirsiniz. Alanınız müsaitse tabure veya sandalye de ekleyebilirsiniz. Bu şekilde kahve köşenizdeki dolabı masa olarak da kullanabilirsiniz. Ya da yakın bir yere masa sandalye koyup rahat, sıcak bir ortam yaratabilirsiniz.

Sürdürebilirlik

Kahve dünyası genellikle sürdürülebilirlikle iç içedir. Geri dönüşümlü malzemelerden yapılmış kahve filtreleri veya bambu karıştırıcılar gibi çevre dostu ürünleri tercih ederek kahve köşenizi daha yeşil bir hale getirebilirsiniz.

Kendi kahve köşenizi oluşturmak bir ritüelin yanı sıra size terapi gibi gelecektir. Size önerdiğimiz bu adımları takip ederek farklı, şık ve rahat yani istediğiniz gibi kahve köşesi oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda kendi benzersiz tarzınızı yaratmanın bir yolu olabilir. Bu adımları takip ederek, kahve içmek sadece bir içecek olmaktan çıkıp, özel ve kişisel bir deneyime dönüşebilir.

 

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu