Ev Dekorasyonu

Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Yapılır Mı?

Fayans üzerine duvar kağıdı yapılır mı? Eski banyo ve mutfak fayanslarının görüntüsünden sıkılanlar, fayans üstüne duvar kağıdı uygulaması ile alanlarını yenileyebilirler.

Banyo ve mutfaktaki fayanslarınızı yenilemek için sizde fayans üstüne duvar kağıdı uygulaması yapabilirsiniz. Böylelikle alanlarınızdaki eski görüntüden kurtularak yepyeni bir görüntüye kavuşmuş olursunuz. Alanlarınızın dekorasyonuna uygun bir duvar kağıdı ile ortamın havasını değiştirebilirsiniz. Fakat fayans üstüne duvar kağıdı kaplamak için uygun yöntemleri kullanmalısınız.

fayans üzerine duvar kağıdı

Banyo ve mutfak fayansları nemli ortamlarda olduğundan dolayı fayans üzerine duvar kağıdı uygulaması dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Uygun yöntemler kullanılmadan yapılan duvar kağıdı zamanla yapışma özelliğini yitirerek sökülmeye başlayacaktır. Ancak doğru uygulamalar ile yapılan duvar kağıdı uzun süreli kullanım için uygun olur.

Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Olur Mu?

Banyo ve mutfaklardaki eski fayanslardan sıkılanlar fayans üzerine duvar kağıdı olur mu diye merak ediyor. Onlara cevabımız evet, uygun yöntemler kullanılarak fayans üzerine duvar kağıdı uygulanabilir. Doğru uygulama ile fayans üzerine duvar kağıdı yapıştırılırsa uzun süre dayanıklı olur. Ancak doğru yöntem kullanılmadan uygulanan duvar kağıdı zamanla duvardan ayrılabilir. Bu nedenle fayans üzerine duvar kağıdı uygulamasında uygun yöntemler kullanılmalıdır.

fayans üstüne duvar kağıdı

Mutfak, banyo ve tuvaletteki fayanslardan sıkıldıysanız, doğru uygulamalar ile fayans üstüne duvar kağıdı yapıştırabilirsiniz. Bir çok ev sahibi fayansları kırıp dökmeden duvar kağıdını nasıl uygulayabileceklerini merak ediyor. Hem zaman kaybı hemde evin kirlenmemesi için kırıp dökmek ev sahiplerine uygun gelmiyor. Duvar kağıdı fayansların üzerine direkt olarak yapıştırıldığında zamanla kenarlardan söküleceği için öncesinde bir kaç uygulama yapmak gerekiyor. Doğru uygulamar yapıldıktan sona fayans üstüne duvar kağıdı yapıştırmanın herhangi bir sakıncası yoktur.

Fayansların üstüne duvar kağıdı kaplayarak yenilemek isteyenler için dikkat edilmesi gerekenleri sıraladık.

Banyo Fayans Kaplama Folyosu Kullananlar

Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

Eskiyen fayanslardan sıkılan ve kır dök derdi olmadan yenilemek isteyenler fayans üstüne duvar kağıdı uygulaması yapıyor. Banyo ve mutfaklarda bulunan fayansların üzerine duvar kağıdı uygulaması için 4 farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemleri uygulayarak duvar kağıdı uygulaması yapabilirsiniz.

Kır Dök Yöntemi

 • Fayansları kırıp tamamen temizledikten sonra sıva, kaba alçı ve zımpara uygulaması yapılır. Sonrasında geçiş astarı uygulandıktan sonra duvar kağıdı uygulamasına geçilir.
 • Ancak fayansları kırıp dökmek hem zahmetli, hemde evi toz dumana katacağı için ev sahipleri tarafından pek tercih edilmez.
 • Fayansları kırıp döktükten sonra duvar kağıdı uygulaması hem zahmetli hemde maliyetli olduğundan dolayı ev sahipleri bu yönteme pek yanaşmak istemez.
 • Bu nedenle fayans üstüne duvar kağıdı uygulaması nasıl yapılır merak ederler.
 • Kırıp dökme yöntemi duvar kağıdı uygulama için bir yöntemdir. Fakat uğraşı ve maliyeti göz önünde bulundurulduğu zaman diğer yöntemler tercih edilir.

Mutfak ve Banyolar İçin Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

fayans duvar kağıdı

Tırtıklama Yöntemi

 • Fayans üzerine duvar kağıdı uygulaması için tırtıklama yöntemi ideal bir yöntemdir.
 • Tırtıklama yönteminde fayansları tamamen kırıp dökmeye gerek kalmaz.
 • Bir çekiç yardımı ile fayansların üzerine tırtıklar açılır. Böylelikle fayansların yüzeyi tutucu hale gelir ve duvar kağıdı uygun bir şekilde yapışır.
 • Daha sonra cam macunu ile derz boşlukları doldurulur.
 • Sırası ile kaba alçı, saten alçı, zımpara ve astar uygulamasından sonra fayans üzerine duvar kağıdı uygulaması mümkün olur.
fayans üstü duvar kağıdı

Alçı Yöntemi

 • Fayansları kırmadan mutfak veya banyodaki fayansların üzerine duvar kağıdı uygulamak mümkündür.
 • Bunun için fayansların üzerine astar uyguladıktan sonra alçı sıva uygulanmalıdır.
 • Fayansların üzerine astar ve alçı uygulanmazsa sağlam bir işçilik çıkmaz ve duvar kağıdı zamanla kendini fayanslardan bırakır.
 • Astar ve alçı sıva uygulamasından sonra gönül rahatlığı ile duvar kağıdını kaplayabilirsiniz.
 • Astar 24 saat bekledikten sonra alçıpan sıva uygulayın. Alçıpan sıva kuruduktan sonra duvar kağıdını banyo veya mutfaklarda yer alan fayansların üzerine yapıştırabilirsiniz.

Fayans Üstüne Fayans Yapıştırma Nasıl Yapılır?

fayans üstüne duvar kağıdı olur mu

Alçıpan Plaka Yöntemi

 • Alçıpan plakalar duvara vidalama ile yapıştırılmalıdır ve üzerine çok ince bir alçı çekilmelidir.
 • Duvar kağıdının yanına tutkal kullanılarak alçının üzerine daha iyi yapışması sağlanır.
 • Ortam nemli bir ortam olduğundan, duvar kağıdının köşelerden açılmaması için daha iyi yapıştırılması gerekir.
 • Banyo fayans kaplama folyosu ve mutfak tezgah kaplama folyosu duvar kağıdı olarak kullanılabilecek ideal ürünlerdir.

Döşenmiş Banyo Fayans Modelleri

fayans üzerine duvar kağıdı yapılır mı

Fayans Üstüne Duvar Kağıdı Herhangi Bir İşlem Yapılmadan Olur Mu?

Özelliklede banyo ve mutfak fayansları için yapışkanlı folyolar direkt olarak yapıştırılabilir. Ancak bu alanlar nemli alanlar olduğu için yapıştırılan duvar kağıdı sağlıklı olmaz ve kenarlardan zamanla açılmaya başlar. Duvar kağıdı yapışkanı fayansın üzerine her ne kadar yapışsa da içerisine işleyemeyeceği için bir süre sonra duvar kağıdının söküldüğü görülebilir.

Duvar kağıdının fayans üstüne sağlıklı bir şekilde tutunabilmesi için, tutkal ile duvarın iyi bir şekilde yapışması gerekir. Beton astarı, geçiş astarı ve alçı uygulaması yapıldıktan sonra fayans üstüne duvar kağıdı uygulaması daha sağlıklı olacaktır. Fayansın üzerine astar uyguladıktan sonra en az 24 saat kuruması beklenmelidir.

Alçı uygulaması fayans üzerine duvar kağıdı yapıştırmak için en sağlıklı yöntemdir. İlk olarak fayansların üzerine geçiş astarı uygulanır. Astarın kuruması için 24 saat beklenir. Fayansların üzerine alçı sıva uygulaması yapılır. İlk kat alçı uygulamasından sonra ikinci kat saten alçı uygulanır. Bu işlemlerin ardından dilediğiniz alandaki fayansların üstüne duvar kağıdını gönül rahatlığı ile yapıştırabilirsiniz.

Fayans üstüne duvar kağıdı olur mu?

Duvar kağıdının fayans üzerine iyice yapışmasını sağlamak için gerekli uygulamalar yapıldıktan sonra duvar kağıdı yapıştırılabilir. Gerekli olan yapışma sağlanmadığı taktirde bir süre sonra yapışkan sökülmeye başlar. Bu nedenle duvar kağıdı uygulamadan önce alçı uygulamak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu