Ev Dekorasyonu

Küçük Oda Dekorasyonu İçin 16 Tasarım Fikri

Bir oda ne kadar küçük olursa olsun, doğru dekorasyon stratejileri ile çok daha büyük hissettirebilirsiniz. Oturma odasını rahat ve şık bir alana dönüştürebilirsiniz.

Doğru bir dizayn, aksesuarları çok fazla kullanmadan, uygun ölçüde mobilyalar ve doğru renk şeması ile, küçük bir odadan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Mobilyaları odanın boyutuna uyacak şekilde tercih edin ve rahat hareket edilmesini sağlayın. Doğru tasarım adımlarını uygulayarak turma odasında rahatlık yakalanabilir.

Oturma odası tasarımını en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacak tasarım fikirlerine yer verdik. Mobilya seçimi ve düzeninden duvar rengine ve aydınlatmaya kadar her şeyi içeren bu küçük oda dekorasyonu ipuçlarına göz atın.

1. Dağınıklığı Giderin 

küçük oda dekorasyonu dağınıklık

Dağınıklı gidermek, bir odayı kısa sürede daha büyük gösterecektir. Aksesuarlar, çiçekler ve mobilyaları bir düzen içerisinde yerleştirirseniz alanınız hem daha şık hemde daha büyük görünecektir. Odayı ferah göstermenin en iyi yolu dağınıklığı gidermektir.

2. Odayı Canlandırmak İçin Renk ve Desen Kullanın

küçük oda dekorasyonu renk ve desen

Küçük odalarda renk ve desenlere yer vermek, alana canlılık ve hareket katar. Bu nedenle perde, halı ve kırlent gibi eşyalarda cesur renk ve desen kullanmaktan korkmayın. Doğru dengeyi yakaladığınız zaman, dekorasyonda rahat bir alan yaratmış olursunuz. 

3. Küçük Bir Odanın Aydınlatmasına Önem Verin

küçük oda aydınlatma

Dekorasyonda en çok önem verilen şey aydınlatmadır. Karanlık bir alanı kimse sevmez değil mi? Özellikle de küçük alanların iyi aydınlatılmaması, alanı çok kötü gösterir. İyi bir aydınlatma odayı olduğundan daha geniş hissettirecektir.

4. Mobilya Ölçülerine Dikkat Edin

küçük oda mobilya ölçüleri

Küçük oda dekorasyonunda mobilya ölçülerine dikkat etmelisiniz. Doğru ölçülerde alınan mobilyalar doğru bir şekilde dizayn edildiğine, alan daha ferah ve kullanışlı görünür. Ayrıca fonksiyonel özellikleri olan mobilyaları tercih ederek, depolama alanınınız için çözüm üretmiş olursunuz. Büyük mobilyaları duvarın karşısına yerleştirip, orta alanı boş bırakarak odanın daha geniş görünmesini sağlayın.

5. Odayı Genişletmek İçin Beyaz Renk Kullanın

odayı genişletmek için beyaz

Beyaz rengin ışığı dağıtma özelliği vardır. Bu nedenle duvar boyası veya mobilyalarda beyaz kullanımı, içeriyi daha aydınlık ve ferah görünecektir. Odanın daha aydınlık görünmesi, daha geniş görünmesini de sağlar.

6. L Köşe Takımı ile Alandan Tasarruf Edin

küçük oda dekorasyonu l köşe takımı

L köşe takımları ev sahibine alandan tasarruf etmesine yardımcı olur. Evinizin genel dekorasyonu ile uyumlu bir köşe takımı, küçük oda tasarımında size yardımcı olacak. Ayrıca yatak olan ve altı sandıklı modeller işinizi kolaylaştıracak. Yatak olma özelliği sayesinde üzerine uyuma imkanı sunarak, altındaki sandıkla geniş bir depolama alanı sunar.

7. Küçük Odada Duvar Tablosu Kullanın

küçük oda dizaynı duvar tablosu

Küçük oda tasarımlarında duvar tablolarının önemi oldukça büyüktür. Çok fazla yer kaplamadığı için renk ve deseni ile dekorasyonu tamamlamaya yardımcı olur. Odayı olduğundan daha geniş ve ferah hissettirmek için duvarlarınıza bir veya iki büyük tablo asabilirsiniz.

8. Doğru Renkleri Seçin

küçük oda tasarımı doğru renkler

Küçük bir oda dekore etmek için doğru renk seçimi yapmak çok önemlidir. Açık renkler, özellikle beyaz, bej ve pastel tonları, odanızın daha geniş ve ferah görünmesine yardımcı olabilir. Koyu renkler ise odanızı daha küçük ve sıkışık gösterir. Evi aydınlık gösteren duvar renkleri aynı zamanda daha geniş ve havadar gösterir.

9. Açık Renk Paleti ile Süsleyin

küçük oda tasarımı açık renk paleti

Açık renk paleti ile tasarlanmış bir oturma odası, evin daha geniş yansıtılmasını sağlar. Duvar boyası, mobilyalar, perde, halı ve aksesuarlarda açık renklere ağırlık verebilirsiniz. Kırlent, aksesuar ve sehpalarda canlı renklere yer vererek, sıkıcı olmaktan kurtulur ve hem estetik hemde geniş gösteren bir alana sahip olmuş olursunuz.

10. İlgiyi Bir Odak Noktasına Çekin

küçük oda dekorasyonu şömine

Küçük oturma odasında sıkışık malzemeler her zaman için kötü görünür. Bu nedenle az ve kullanışlı eşyalar odanın tasarımını oluşturmada etkili olacaktır. Ayrıca bir şömine, tüm ilgiyi üzerine çekerek odanın gerçekte olduğundan daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Salon şömineleri istenilen boyutta tasarlanabiliyor. Alanınızın büyüklüğüne göre bir şömine ekleyerek, duvarın genişliğini vurgululayabilirsiniz.

11. Küçük Odaları Daha Büyük Hissettirmek İçin Duvar Dekorasyonu Yapın

küçük oda duvar dekorasyonu

Küçük odaların dekorasyonu büyük odalara göre biraz daha zor olabilir. Ancak doğru tasarım fikirlerinden yararlanarak alanı daha kullanışlı ve modern görüntüsüne kavuşturabilirsiniz. Duvar dekorasyonu küçük oturma odalarını daha büyük hissettirmenin başka bir akıllıca yoludur. Duvar çıtaları, aynalar, duvar boyası, dekoratif objeler ve duvar nişleri kullandığınızda, odayı daha uzun veya daha geniş hissedeceksiniz.

12. Desenli Mobilyaları Tercih Edin

küçük oda desenli mobilyalar

Küçük odalarda, büyük oturma gruplarından kaçınmalıdır. Bunun yerine L köşe takımı tercih edilmelidir. Ayrıca desenli mobilyalara yer verilerek, oda daha çekici ve muhteşem görünür. Desenli mobilyalar, perdeler ve halılar alana hareketlilik katarak ilgi uyandırır.

13. Canlı Renkler Kullanın

canlı renkler küçük oda dekorasyonu

Küçük oda dekorasyonunda duvar, perde ve mobilyalarca açık renklere yer verin. Ancak canlı renklere de yer vererek alanın enerjisini yansıtabilirsiniz. Bunun için desenli halılar ve renkli kırlentler en doğru seçim olacaktır.

14. Desenli Halıları Tercih Edin

küçük oda dekoru desenli halılar

Nötr renk grupları, küçük bir alanın daha büyük görünmesini sağlar. Özellikle de halıların gri, bej gibi nötr renk olması ve üzerindeki siyah çizgili desenler, büyüklüğü ne olursa olsun bir odanın aydınlık ve ferah görünmesini sağlayacak

15. Doğal Işıktan Faydalanın

doğal ışıktan faydalanın

Doğal ışıkla aydınlanan odalar daha büyük görünecektir. Tül perdeler ve beyaz fon perdeler güneş ışığının tam olarak içeri girmesini sağlar. Açık renk perde seçmeniz durumunda, eğer pencerenizde büyükse odanız yeteri kadar aydınlanacaktır.

16. Az Ama Gösterişli Dekoratif Objeye Yer Verin

küçük oda dekorasyonu dekoratif objeler

Küçük oda dekorunda dekoratif objelere yer verebilirsiniz. Ancak her tarafa süs eşyası yerleştirerek odayı boğmamalısınız. Bir kaç dekoratif obje alanın şık görünmesi için yeterli olacaktır.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu