Ev Dekorasyonu

14 Harika Merdiven Altı Depolama ve Dekorasyon Fikirleri

Kilerden çocuk oyun alanına kadar, bu merdiven altı dekorasyon fikirleri kullanılmayan bir alana yaşam ve depolama alanı kazandırmanıza yardımcı olacak.

Dubleks evlerdeki merdiven altını kapatarak depolamayı ve dekorasyonu üst düzeye çıkarmak kadar akıllıca bir şey yoktur. Öylece boş duran alanı, çocuk oyun alanına çevirebileceğiniz gibi raflar veya çekmeceler ekleyerek depolama alanına dönüştürebilirsiniz. Bu alanlar ev sahipleri tarafından pek fazla önemsenmemiş olsa da, akıllı müdahaleler ile işlevsel hale getirilebilir. İç mimarlara göre merdiven altı gibi boş alanlar, insanlara yaratıcılığını göstermeleri için mükemmel bir fırsat sunuyor.

Merdiven altı gibi garip alanlar yaratıcı olmak için mükemmel bir fırsat sunuyor. Müşterilerinin evlerindeki alanlardan en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak için akıllı depolama çözümleri sunan iç mimarlar, merdiven altındaki boş alanı ihtiyaçlara uygun olacak şekilde tasarlıyor. Sıklıkla ihmal edilen bu alan, akıllıca tasarlandığında evin en kullanışlı alanlarından birine dönüşüyor. Merdivenlerin altındaki köşenin çok rahat bir yanı var. Gizli bir köşeye çekilip kitap okuyarak veya kestirerek vakit geçirebileceğiniz bir ağaç eviyle aynı duyguları uyandırıyor. Merdivenlerinizin altındaki alanı kullanmanın birden fazla yolu var. Ekstra depolama alanına, açık kütüphaneye veya mini ofis alanına dönüştürebilirsiniz.

İşte muhteşem tasarımı ve işlevselliği ile 14 harika merdiven altı depolama ve dekorasyon fikri.

1. Merdiven Altı Kiler Oluşturun

merdiven altı kiler

Merdiven altı dekorasyonda ilk akla gelen fikirlerden biri, bu alanı kiler olarak kullanmaktır. Muğla’daki bu dubleks evde, düz inen merdivenin altı kiler olarak değerlendirildi. Temiz ve düzenli görünmesi için dolap kapaklarla kapatıldı ve dekorasyonla uyumlu renk kullanılarak boyandı.

2. Çocuklara Özel Bir Alan Tasarlayın

çocuklara özel alan

Oyuncaklardan boyama kitaplarına kadar çocukların sevdiği eşyalarla oynayabileceği bir alan yaratmaya ne dersiniz? Onlar için özel olarak tasarlanan bir oyun alanı, çocukların keyifli vakit geçirmelerini sağlar. Çocuklar için tasarlayacağınız mutfak, masa ve sandalyeler ve dolap için merdiven altındaki boşluğu değerlendirebilirsiniz. Mutfakta eğlenirken masa ve sandalye bölümünde boyama kitapları ile eğlenceli vakit geçirecektir. Dolap içerisine ise çocuklarınızın oyuncaklarını yerleştirebilirsiniz.

3. Kullanışlı Bir Alan Yaratın

merdiven altı kullanışlı alan

Fazlalıkları asabileceğiniz, sepetleri koyabileceğiniz ve dekoratif ürünleri sergileyebileceğiniz bir alana ihtiyacınız varsa, bu alan kesinlikle merdiven altındaki boşluk olmalıdır. Dekorasyonu üst düzeye çıkarmak için kullanılmayan boş alan oldukça değerlidir. Duvara sabitleyeceğiniz uzunca bir raf, bu alanın daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayacaktır.

4. Rahatlama Köşesi Olarak Kullanın

merdiven altı rahatlama köşesi

Oturup kitap okuyabileceğiniz veya köpeğinizle birlikte biraz kestirebileceğiniz bir alana ihtiyacınız mı var? Neden merdiven altını değerlendirmiyorsunuz? Bu İstanbul villasında merdiven altındaki dar bir alanın nasıl kullanışlı hale getirildiğini görüyorsunuz.

5. Dekoratif Eşyalarınızı Sergileyin

merdiven altı dekoratif eşyalar

Merdiven altındaki işlevsiz alanı değerlendirerek dekoratif eşyalarınızı ön plana çıkarabilirsiniz. İster en sevdiğiniz çiçekler süs eşyaları ekleyin, burası gösterişli bir alan oluşturmanız için mükemmel bir yerdir. Aydınlatma ile daha önceden kullanılmayan bu alanı odak noktası haline dönüştürebilirsiniz.

6. Bir Vestiyer Oluşturun

merdiven altı vestiyer

İki kapaklı sade bir vestiyer, ev sahiplerine kullanışlı bir depolama alanı sunarken aynı zamanda dekorasyona da etkide bulunur. Merdiven altındaki boş alan, elbiseleri saklamak ve malzemeleri yerleştirmek için tasarlanarak mükemmel bir şekilde dönüştürülmüştür. Üst bölüme aydınlatma ve alt tarafa çekmeceler eklenerek alan daha işlevsel bir hale getirilmiş.

7. Sevdiğiniz Bitkileri Yerleştirin

raf bitkiler

Antalya’daki bir ev sahibi gibi, merdiveninizin altına sevdiğiniz büyük yapraklı çiçekler ekleyebilirsiniz. Alanın büyüklüğüne göre saksı seçimi yaparak bitkilerinizi burada sergileyebilirsiniz. Böylelikle doğayı hissetmenize yardımcı olacak alan yaratmış olursunuz.

8. Kullanışlı Çekmeceleri Ekleyin

merdiven altı çekmeceler

Merdiven altında en yaygın tercih edilen tasarım, depolama alanı sunan çekmecelerdir. Merdivenin altına yerleştirilen çekmeceler, depolama ihtiyacını karşılarken aynı zamanda evinizin dekorasyonunu vurgular. Bu çekmeceleri göz önünde bulundurmak istemediğiniz malzemeleri depolamak için veya kiler olarak kullanabilirsiniz.

9. Renkli Bir Oyun Alanına Dönüştürün

merdiven altı renkli oyun alanı

Merdiven altındaki boşluğu, renkli bir oyun alanına dönüştürerek kendi çocuklarınız ve misafir çocukları için eğlenceli ve rahat bir alan haline getirin. Kapalı bir alan içerisinde çocukları daha çok eğlendiklerini hissedecekler. Boşluk çok büyükse bir tarafını da depolama alanı olarak kullanmak için çekmecelere ayırabilirsiniz.

10. Depolama Alanı Olarak Kullanın

merdiven altı depolama alanı

Boşlukları ek depolama alanı olarak değerlendirebilirsiniz. Merdiven altı dolap, çekmeceler ve kiler tarzında br tasarım ile alandan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Altı çekmece, üstü oturma alanı olarak tasarlanan bu alan, ev sahiplerine hem oturma hem de saklama alanı fırsatı sunuyor.

11. Rahat Bir Kitap Okuma Köşesi Tasarlayın

kitap okuma köşesi

Merdivenin altındaki boş alan, sessiz bir okuma köşesi yaratmak için harika bir yerdir. Alt bölümü çekmece ve üst bölümünde ise oturulacak minder bulunan bir mobilya tasarımı tüm okuma vakitleriniz için yeterli alan sunacaktır. Çekmeceler ise saklama alanı oluşturmak için harika bir fırsattır.

12. Home Ofis Çalışma Alanı Yaratın

home ofice

Alanınız kısıtlıysa home ofis olarak değerlendirilebilecek en güzel yer merdiven altındaki boşluktur. Bu alandan yararlanarak, duvara monte edilen masa, sandalye ve raflarla küçük ve işlevsel çalışma ofisi yaratın. alanı kişiselleştirmek için dekoratif parçalar ekleyebilirsiniz. Çiçeklere ve kitaplara yer vermek, köşeyi evin geri kalanından ayırmanın ve daha şık hissettirmenin harika bir yoludur.

13. Sıcak Bir Aydınlatma Ekleyin

merdiven altı aydınlatma

Warm white tarzı bir aydınlatma evinizin daha sıcak görünmesini sağlar. Zigon sehpaların diziliği olduğu bir alan, üstündeki aydınlatma ile dekorasyon unsuru haline dönüşmüştür. Merdiven altında küçük bir boşluğa sahipseniz, aydınlatmalar ekleyerek evin genel dekorasyonuna da katkıda bulunabilirsiniz.

14. Okuduğunuz Kitaplarınızı Sergileyin

kitap sergileme

Bu alanın bir başka yaratıcı kullanımı da okuduğunuz kitapları sergilemektir. u, evlerinde fazla yer olmayanlar için harika bir çözümdür. Alanın önüne bırakacağınız bir tekli koltuk ile kitap okuma köşesine de sahip olabilirsiniz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu