Ev Dekorasyonu

Her Stile Uygun 17 Orta Sehpa Dekorasyon Fikri

Orta sehpanızı göz kamaştırıcı bir odak noktası haline getirmek için şık ve kullanışlı dekorasyon fikirleri.

Orta sehpa, oturma odaları ve salonların için vazgeçilmez çok işlevli bir parçadır. Sehpanın üzerini boş bırakmak kaçırılmış bir dekorasyon fırsatıdır. Odanın büyüklüğü ne olursa olsun, sehpa dekorasyonu kişiliğinizi ve tarzınızı ifade edebilirsiniz. Hangi aksesuarları kullanacağınızı ve bunları nereye yerleştireceğinizi öğrendikten sonra, görsel olarak çekici bir düzen oluşturabilirsiniz.

İç tasarımcılar, ister bir mumluk, ister okuduğunuz kitap olsun, en sevdiğiniz aksesuarlardan bazılarını sehpanın üzerine yerleştirmenizi önerir. Ancak bir sehpa sadece görünüşü ile değil aynı zamanda işlevsellik bakımından da ön planda olması gerekiyor. Bir fincan kahveyi veya bir meyve tabağını sehpanın üzerine koyabilmeniz gerekir, böylece düzenli olmalıdır.

Orta sehpanın şekli, onu nasıl düzenleyeceğinizi belirlemenizde etkilidir. Yuvarlak bir sehpa basit tutulmalıdır. Kare ve dikdörtgen sehpalar ile aksesuarları sergilemek için daha fazla alan sunar. Sehpanın üzerini alanlara bölerek her bir alanda farklı bir şey sergileyin.

Oturma odasında veya salonda kullanabileceğiniz orta sehpa dekorasyonu fikirlerine göz atın, bu bir mobilya parçasını daha gösterişli parçaya dönüştürmeniz için yardımcı olacak.

1. Sevdiğiniz Çiçekleri Sergileyin

sehpa dekoru çiçekler

Çiçekler, her kullanıldığı alanda büyük fark yaratır. Oturma odanızın biraz canlılığa ihtiyacı varsa, burada görüldüğü gibi mor renkli çiçekler tercih edin. Bu çiçekler canlı çiçekler olabileceği gibi yapay çiçekler de olabilir. Canlı çiçekler, salon dekorasyonu söz konusu olduğunda en büyük rolü oynayarak ortama ferahlık katar.

2. Okuduğunuz Kitapları Bulundurun

sehpa dekorasyonu kitaplar

Sehpa dekorasyonu söz konusu olduğunda kitaplar en iyi dostunuzdur. Favori kitaplarınızı sehpanın üzerine dizili bir şekilde yerleştirin. Bu, favori kitaplarınızı sergilenen dekoratif öğeler olarak gösterecektir. Ayrıca, odanın genel dekorasyonuna şekil ve renk katarlar.

3. Dengeyi Sağlayın

orta sehpa dekoru denge

Göz alıcı bir görüntü oluşturmak için renk uyumuna ve düzene dikkat edin. Porselen bir vazo, yuvarlak mumluk ve kitaplar bu sehpanın üzerinde güzel bir şekilde harmanlanıyor. Dekoratif bir aksesuar, modern dekorasyona farklı bir dokunuş katıyor.

4. Kokulu Mumlar Ekleyin

orta sehpa kokulu mum

Evinizin mis kokularla dolup taşmasını istiyor musunuz? O halde kokulu mumlara mutlaka yer vermelisiniz. Orta sehpanın üzerine koyacağınız kokulu mumluklar, romantik bir aydınlatma oluştururken aynı zamanda kokusu ile büyülemeye devam eder. Sadece bir mumlukla yetinmek zorunda kalmayın, her zaman bir miktar çeşitlilik olması için sehpanın üzerine farklı aksesuarlar ekleyin.

5. Basit Tutun

basit orta sehpa dekorasyonu

Basitlik hiçbir şey kullanmamak değildir. Sehpanızın her santimini şekillendirme eğiliminde olmanıza da gerek yok. Farklı yükseklik ve tasarıma sahip birkaç dikkat çekici parça ile basit ve şık görünen bir dekor oluşturabilirsiniz.

6. Dekoratif Tepsi Kullanın

orta sehpa dekoratif tepsi

Dekoratif tepsiler, sehpaya vurgu, renk ve doku eklemenin en iyi yollarından biridir. Dikdörtgen bir sehpanın üzerine dikdörtgen bir tepsi yerleştirerek uyum yakalayabilirsiniz. Farklı boyutlardaki çeşitli aksesuarları tepsi içerisine yerleştirerek dekorasyonla oynayın. Burada, dekoru daha şık göstermek için vazo ve mumluk, tepsi içerisinde vurgu olarak ön plana çıkmıştır.

7. Kişiselleştirin

orta sehpa kişiselleştirme

Sehpa ne kadar büyük olursa, dekorasyon o kadar kolay olur. Bu yuvarlak ahşap sehpa, üzerindeki vazo içerisinde bulunan kurumuş dallar ve el yapımı altlık ile mükemmel nötr bir zemin oluşturuyor. Sıcak, davetkar ve ev sıcaklığında bir oturma odası için kendi yapmış olduğunuz el işlerini sehpa üzerine dahil edin. Bu basit dokunuşlar ile hem salona hem de sehpaya karakter katar ve mekanın benzersiz bir his vermesini sağlar.

8. Renk Düzenine Dikkat Edin

orta sehpa renk düzeni

Salonunuz soft renkler kullanılarak tasarlandıysa, sehpa dekorasyonunun renk paletini buna göre ayarlayın. Bu salonda, kahverengi, gri ve bej gibi soft renkler kullanılmıştır. Ahşap ve oval orta sehpanın üzerine yerleştirilen beyaz vazo ve kahverengi mumluklar renk paletini tamamlıyor.

9. Doğayı Odanıza Getirin

orta sehpa dekoru doğa

Kurumuş dallar ve ahşaptan yapılan vazo ile doğayı odanızda yansıtın. Ahşaptan yapılmış dekoratif bir vazonun içerisindeki dallar, alanın havasını değiştirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, paletten yapılmış görünümü veren ahşap orta sehpa, kendin yap projesiymiş gibi görünüyor.

10. Depolama Alanını Kullanın

orta sehpa depolama alanı

Sehpa, güzel bir tasarıma sahip olsa da, aynı zamanda pratik ve kullanışlı olması gerekiyor. Bu ahşap orta sehpa, alt ve üst alanı ile işlevsellik sunuyor. Alt rafta yer alan alana dekoratif objeler ve kitaplar, üst taraftaki alana ise yerleştirilen bir vazo dikkati dağıtmadan masanın düzenli olmasını sağlıyor.

11. Aksesuarları Eklemeyi Unutmayın

orta sehpa aksesuarları

Sehpa aksesuarları, dekorasyonda en etkili parçalardır. Bir odayı tamamlamak, kişiselleştirmek ve estetik açıdan zenginleştirmek için kullanabilirsiniz. Kendi zevkinize ve odanızın ihtiyaçlarına göre aksesuarlar seçerek, mekanı daha çekici ve kişiselleştirilmiş hale getirebilirsiniz.

12. Farklı Yüksekliklere Öğelere Yer Verin

orta sehpa farklı yükseklik

Bu şık salondaki orta sehpanın üzerine siyah ve beyaz renklerle boyanmış farklı boyutlarda dekoratif obje kullanılmış. Yuvarlak sehpanın üzerindeki oval objeler dekorasyonunun boyutunu değiştirmiştir. Seramik, cam veya metal objeler kullanabilirsiniz.

13. Sehpayı İki Alana Bölün

sehpa iki alan

Sehpa dekorunu daha az yüzey alanı kaplamasını tercih ediyorsanız favori aksesuarları iki alanda gruplandırabilirsiniz. Bu, bir alanda vazoyu sergilemenize, diğer alanda ise kitaplık ve mumluk gibi öğeleri koymanıza yer açacaktır.

14. Sepetle Düzen Oluştur

orta sehpa sepet

Sehpa üzerinde bir depolama alanı mı oluşturmak istiyorsunuz? Küçük ama şık bir saklama sepeti, eşyaları saklamak için ekstra alan sağlayacaktır. Makrome ipi ile sepeti kendiniz yapabilirsiniz. Bunu, küçük eşyaları veya dağınık nesneleri düzenlemek için kullanabilirsiniz. Örneğin, kumanda, kitaplar, dekoratif objeler, fincanlar veya diğer küçük eşyaları içine koyabilirsiniz.

15. Her Zaman Düzenli Olun

orta sehpa düzeni

Orta sehpada fazla eşya birikimi dağınıklığa neden olabilir. Sadece önemli veya dekoratif öğeleri seçin ve gereksiz eşyaları kaldırın. Mumlar, çiçekler, vazolar veya dekoratif tablolar gibi aksesuarlar kullanabilirsiniz. Ancak aksesuarlarınızı aşırıya kaçmadan seçin, aksi takdirde fazla karmaşaya neden olur.

16. Cesur Olun

cesur sehpa dekorasyonu

Dikdörtgen orta sehpa üzerine yerleştireceğiniz objelerde cesur olun. Nötr renk paleti ile dekore edilmiş odalarda, sehpanın üzerine canlı renklerdeki çiçeklere yer verebilirsiniz. Siyah dekoratif objeler de modern dekorasyon tarzı ile uyumlu çalışacaktır.

17. Mevsimsel Sehpa Dekoru Oluşturun

mevsimsel sehpa dekoru

Sehpa dekorasyonu söz konusu olduğunda her mevsim farklılıklar yapabilirsiniz. Bu salonda ilkbahar dekorasyonuna renkli bir dokunuş katmak için renkli çiçekler kullanılmıştır. Renkli çiçekler ister yapay ister canlı olsun, bir odayı dengelemek ve canlandırmak için kullanılabilir. Beyaz vazo içerisindeki yeşil yapraklı kırmızı çiçekler, odanın geri kalanında kullanılan bej ve beyaz ile birleşerek uyumu yakalıyor.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu