Duvar Boyası Renkleri

Turkuaz Rengi – Turkuaz Mavisi ve Turkuaz Yeşili

Turkuaz rengi mavi ve yeşil renk tonlarının birleşmesi ile ortaya çıkar. Turkuaz mavisi ve turkuaz yeşili renkleri en çok beğenilen renk tonlarındandır.

Doğayı, modayı ve dekorasyonu aydınlatan bir renk turkuaz rengi mavi ve yeşil karışımıdır. Bu renklere ekleyeceğiniz diğer renk tonları ise turkuaz rengin tonlarını belirlemeye yardımcı olur. Ağırlıklı olarak mavi kullanıldığı zaman turkuaz mavisi, yeşil kullanıldığı zaman ise turkuaz yeşili rengi ortaya çıkar. Camgöbeği renginden biraz daha mavimsi bir tondur. Turkuazın yeşilimsi mavi veya mavimsi yeşil olduğunu söyleyebiliriz. Yeşil veya mavi rengin oranına göre değişebilir.

Turkuaz Rengi Nasıl Elde Edilir?

Turkuaz rengi mavi ve yeşil renk tonlarının karıştırılmasıyla elde edilir. Ağırlıklı olarak mavi renk kullanıldığı zaman turkuaz mavisi, yeşil renk kullanıldığı zaman ise turkuaz yeşili rengi oluşur. Turkuaz rengini daha açık tonlarda isteyenler ise içine beyaz ekleyerek renk tonunu daha açık hale getirebilirler.

Turkuaz Rengi

Turkuaz Rengi
Turkuaz Renk Tonları

Mavi, yeşil ve sarı renk tonlarından oluşan turkuaz rengi, enerji verici ve sakinleştirici özelliklere sahiptir. Turkuaz renk tonları genellikle yeşil ve mavi renk tonlarının karışımıyla ortaya çıkar. Suyu temsil etmek için kullanılan turkuazın açık ve koyu renkleri olmak üzere onlarca farklı tonu bulunuyor. Türkiye’nin Akdeniz sahillerinden esinlenen bir renk olduğu için “Türk mavisi” diye bilinir. Uyumlu ve canlı bir renk olduğu için iç tasarımlardaki önemi büyüktür. Yaşam, enerji, sağlık ve pozitiflik duygusunu teşvik eden tasarımlarda turkuaz rengine ağırlık verilir.

Turkuaz rengi şu renklerin karışımı ile oluşur:

  • Mavi
  • Yeşil
  • Az Miktarda Sarı

Mavi ile huzuru, yeşil ile doğayı, sarı ile enerjiyi bir arada toplayan turkuaz rengi capcanlı bir renktir. Dekorasyonda tercih edilen turkuaz, diğer renk tonlarına bağlı olarak sıcak veya soğuk etki oluşturur. İç mekanları öne çıkarmak için cesur bir renk arayışında olanlar bu rengi tercih edebilir. Ev dekorasyonu için ideal bir renk olan turkuaz, kullanıldığı alanda göz alıcı ve ferahlatıcı görünecektir. Sarı, pembe, beyaz, siyah, mor ve gri renklerle harika çalışır. Sakinliği ve berraklığı simgeleyen bu renk, sayısız tonuyla tasarımlarda sıklıkla gözümüze çarpıyor.

Koyu Turkuaz

koyu turkuaz
Koyu Turkuaz

Eşsiz veya özel tasarımlar için en iyi renk seçeneği tartışmasız koyu turkuaz. Mavi ve yeşil renklerin birleşimi, turkuazı göze çarpan bir hale getiriyor. Doğada bulunan canlı veya cansız olarak değerli turkuaz taşı dışında pek fazla görülmeyen turkuaz rengi canlılığı ve ferahlığı yansıtan tonlardan biridir.

Koyu turkuaz rengi dekorasyonda popüler renklerden biri haline gelmiştir. Ofis, mağaza ve evlerde duvar boyası olarak veya tercih edilen mobilyalarda harika görünüyor. Bu rengin diğer renklerle kombinasyonu ise oldukça kolay. Özellikle sarı, pembe ve kahverengi gibi renklerle çok iyi uyum sağlar. Çarpıcı bir görüntü oluşturmak isteyenler mor, pembe, yeşil ve mavi gibi renklerle koyu turkuaz rengini kombinleyebilir. Koyu turkuaz rengi oluşturulurken mavi veya yeşil renk tonlarından herhangi biri iki kat daha fazla kullanılır. Koyu turkuaz renkleri turkuaz mavisi veya turkuaz yeşili olarak adlandırılır. Hangi renk tonu ağır basıyorsa ismini de ona göre alır.

Açık Turkuaz

Açık Turkuaz
Açık Turkuaz

Dekorasyonunuza modern bir dokunuş katmanın kolay bir yolunu arıyorsanız, kesinlikle tercih etmeniz gereken renk tonu açık turkuaz. Sade evlerin bile çekici görünmesini sağlayacak olan açık turkuaz tonları bir çok tasarımcı tarafından minimalist ve modern tasarımlarda tercih ediliyor. Ferah, sakinleştirici ve canlı bir görünüm istiyorsanız açık turkuaz popüler bir seçenektir.

Açık turkuaz rengi, mavi ve yeşil renklerinin karışımına beyaz eklenerek oluşturulur. Mavi, yeşil ve beyaz renklerini birleştirdiğinizde ortaya harika bir açık turkuaz tonu çıkarabilirsiniz. Daha açık ton için beyazı daha fazla, daha koyu ton için ise beyaz rengi daha az kullanabilirsiniz.

Turkuaz Mavisi

Turkuaz Mavisi
Turkuaz Mavisi

Turkuaz, mavi ve yeşil rengin arasında bir renk olduğu için renk tonunda mavi rengin fazla kullanılması ortaya turkuaz mavisi rengini çıkarır. Rengin daha açık olması için içine beyaz ekleyebilirsiniz. Camgöbeği renk tonuna yakın bir tondur. Her tarza uyum sağlayan bir renk tonu olduğu için mavi rengi daha çok sevenler turkuaz mavisi rengini tercih ediyor. Cesur tasarımlarda akla ilk gelen tonlardan olan bu renk, son zamanlarda iç mimarların popüler olarak kullandıkları bir tondur.

Turkuaz mavisi rengi duvar boyası, mobilyalar, koltuklar, perdeler, halılar ve kırlentler her zaman göz alıcı olmuştur. Doğanın sakinliğini ve denizin huzurunu yansıtan turkuaz mavisinin en sevilen yönü ise dekorasyonlarda fark yaratan özelliğe sahip olmasıdır.

Turkuaz Yeşili

Turkuaz Yeşili
Turkuaz Yeşili

Mavi ve yeşil rengin birleşimiyle ortaya çıkan turkuaz, yeşil rengin daha fazla kullanılmasıyla turkuaz yeşili rengine dönüşür. Turkuaz yeşili renginin daha açık bir renk olması için beyaz eklenir. Turkuaz renginin en beğenilen tonlarından olan bu renge çağdaş ve modern tasarımlarda yer veriliyor. Eğlenceli ve çok yönlü olan turkuaz yeşili rengi özellikle ev tasarımı söz konusu olduğunda enerji ve sakinliği ile ön plana çıkıyor.

Özellikle mutfaklarda tercih edilen turkuaz yeşili mobilyalarla kusursuz bir uyum sağlıyor. Göze çarpan bir tasarıma sahip olmak için turkuaz tonları ile sade lüks tasarımlara yer verebilirsiniz.

Turkuaz Rengi ile Uyumlu Renkler

Pembe – Turkuaz ve pembe kombinasyonu ile cesur tasarımlar elde edilir. İki rengin açık tonlarının kullanılması odaya sakinlik hissi verir.

Beyaz – Turkuaz tonlarının beyaz ile kombinasyonu sakin ve canlı ortamlar yaratmaya yardımcı olur. Tamamen beyaz sade bir odada turkuazın kullanılması odaya canlılık katacaktır.

Sarı – Turkuaz ile sarının kullanılması ortamın enerjisini yükseltir. İkisi de canlı renkler olduğu için doğru kullanıldığı zaman ortamın havasını tamamen değiştirir.

Kahverengi – Turkuaz ve kahverenginin tonları alandaki mobilyaların ağırlığını yansıtacaktır. Daha modern bir görümüm için kahverengi tonlarındaki oturma gruplarına turkuaz kırlentler uygun olacaktır.

Açık Mavi – Mavi tonları ve turkuazın eşleşmesi ile dinlendirici mekanlar elde edilebilir. Yatak odalarında bu renkleri baskın hale getirerek rahat uyku ortamı oluşturabilirsiniz.

Yeşil – Benzer renkler olduğundan dolayı dengeleyici özelliğe sahiptir. Bir alanı vurgulamak için bu iki rengi aynı anda kullanabilirsiniz.

Turkuaz Rengi ile Dekorasyon Örnekleri

Rüya gibi bir tasarım oluşturmak için ev dekorasyonunuzda turkuaz rengi ile kombinasyonlar oluşturabilirsiniz. Turkuaz rengi ile oluşturulan dekorasyonlar hayal gücünüzü genişleterek harika tasarımlar oluşturmanıza yardımcı olacak.

turkuaz dekorasyon

Havalı bir o kadar da cesur tasarımlarda tercih edilen turkuaz, tüm odayı tek başına kucaklamış.

turkuaz koltuk

Turkuaz rengi koltuk takımları, geleneksel tasarımlarda harikalar yaratıyor.

turkuaz oturma odası

Turkuaz mobilyalar, odanın eksik kalan yanlarını tamamlamış. Sade görüntüye turkuaz ile canlılık gelmiş.

turkuaz rengi boya

Bu kadar fazla turkuaz kullanan ev sahipleri gerçekten çok cesur olmalı. Sizde bu renk tonuna evinizde yer vermeye korkmayın.

turkuaz rengi dekorasyon

Turkuaz, farklı mobilyalara ve renk kombinasyonlarına yüksek düzeyde uyum sağlar.

turkuaz rengi duvar boyası

Odaya enerji ve canlılık katan turkuaz, diğer renk tonları ile harika bir kombinasyon oluşturmuş.

turkuaz rengi evler

Kullanıldığı alanla neşeli ve ferah görünüm oluşturduğundan çekici tasarımlar yaratmaya imkan sağlar.

turkuaz rengi mutfak

Turkuaz rengi duvarlar ve beyaz mutfak dolabı amerikan mutfakta ferahlatıcı bir ortam oluşturmuş.

turkuaz rengi tasarım

Açık turkuaz duvar boyası kullanacağınız küçük alanlar, olduğundan daha büyük görünecektir.

turkuaz rengi yatak odası

Rahatlatıcı ve sakin bir renk tonu olan turkuaz rengi yatak odaları için ideal bir renk tonudur. İster duvar boyası, isterseniz yatak örtüsünde kullanacağınız turkuaz tonları yumuşaklık ve parlaklık sunar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu