Nasıl Yapılır

Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

Günlük hayatımızda yemek pişirmek için en çok kullandığımız ürünlerden biri tencere diyebiliriz. Ancak yanmış tencerelerde sürekli karşılaştığımız durumlardan biridir. Metal, seramik, granit, çelik ve cam gibi birçok çeşidi bulunan tencerelerin hepsi sevilerek kullanılan ürünlerdir. Ancak bazen dalgınlık ya da yorgunluktan kaynaklı olarak yemek yaparken ateş üzerinde tencere unutma ihtimali herkesin yaşadığı durumlardan biridir. Bundan kaynaklı olarak dibi kolayca tutar ve yanar. O an telaşla birçok şey denenir ancak istenilen etkiyi hiçbiri vermez. Peki dibi yanmış tencere en iyi şekilde nasıl temizlenir? bu en çok sorulan sorulardan biridir. Aslında çok kolay ve pratik yöntemler var. Doğru yöntemler ve sabırla yanmış tencereleri eski haline dönüştürmek mümkün. Bu yöntemleri herkes evinde kolayca yapabilir.

yanmış tencere

Yanmış tencerelerin kolayca yanmasını engellemek için düzenli temizlenmesi gerekmektedir. Ayrıca doğru pişirme teknikleri kullanmak, kullanılan malzemeleri dikkatli seçmek ve pişirme işlemini yapmadan önce tencereyi güzelce bir yağlamak gerekmektedir. Pişirme sırasında sık sık karıştırmakta bu dikkat edilmesi gereken faktörlere eklenebilir. Gelelim asıl merak edilen yanmış tencere nasıl temizlenir sorusu için öneriler sunmaya.

Yanmış Tencere Hangi Malzemelerle Temizlenir?

Yanmış tencereler için genellikle kullanılan sıcak su, deterjan, fırça, temizlik bezleri, sünger veya kabak lifi tarzı ürünlerdir. Bazı karışımlar ile yanmış tencereler kolayca temizlenir. Ancak krom kaplama tencerelerde deterjan kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

yanmış tencere

Bulaşık Makinesi Deterjanı İle Temizleme

Özellikle kızartma tencerelerinin yanması durumunda en çok kullanılan temizleme yöntemlerinden biridir. Tencerenin yarısı dolacak şekilde sıcak su ilave edip içerisine 1 adet bulaşık makine deterjanı atıp yarın sabaha kadar erimesini bekleyin. Bekletilen tencerenin yanık kısmını tahta kaşık yardımıyla sıyırın sonrasında sünger ile güzelce kalan yanıkları temizleyin ve durulayın.

Limon – Tuz Karışımıyla Temizleme

Evlerdeki birçok temizlik için kullanılan bu karışım yanmış tencereler içinde ideal bir temizleme yöntemidir. Bu karışımda da ilk olarak tencerenizin yarısı dolacak şekilde sıcak su eklemelisiniz. İçerisine 1 adet limonun suyu ve 2 çay aşığı tuzu karıştırarak eklemelisiniz. Yaklaşık 1 – 1 buçuk saat kadar bekleyerek karışımı döküp sünger yardımıyla yanmış kısmı temizlemelisiniz.

yanmış tencere

Karbonat Kullanımı

Karbonat ile temizleme yöntemi de birçok şey için kullanılmaktadır. Çok kötü durumda olan yanıkları bile karbonat yardımıyla temizleyebilirsiniz. Bu temizlik yönteminde de sıcak su kullanmanızı öneriyoruz. Ancak yaklaşık 1 su bardağı kadar sıcak su yeterli olacaktır. 1 su bardağı sıcak suyu tencerenizin içerisine döktükten sonra 1 paket karbonatı da suya ekleyip 10 dakika bekledikten sonra bir fırça yardımıyla yaklaşık 10 – 15 dakika kadar fırçalamalısınız. Sonrasında tencerenizi durulayabilirsiniz.

Alüminyum Folyo Kullanarak Temizleme

Kullanılan deterjan ve temizleyicileri tencerenizin içerisine sıkıp üzerine yine yarısı dolacak kadar sıcak su ekleyin. Sıcak su eklendikten sonra açık kalan alanı alüminyum folyo ile güzelce kapatın. 1 gece bekletip ertesi gün bir sünger yardımıyla temizlemenizi tavsiye ediyoruz.

Çamaşır Deterjanı Kullanma

En kolay yöntemlerden biri olara görülen çamaşır deterjanı ile temizleme yönteminde, tencereye 2 su bardağı su eklenerek içerisine 1 kapak deterjan koyup orta ateşte suyun kaynamasını bekleyin. Kaynayın suda yumuşayan yanığı tahta kaşık ile sıyırın ve son olarak suyu döküp sünger yardımıyla temizleyin.

Soda İle Temizleme Yöntemi

Soda yönteminde tencereyi 1 gece sıcak suda bekletmek gereklidir. Ertesi gün olduğunda bir bez ya da süngere soda dökerek tencereyi güzelce temizleyin.

yanmış tencere

Patates Kabukları ile Temizleme

Birkaç patates kabuğunu tencerenin içine koyun ve üzerine su ekleyin. Tencereyi ısıtın ve kaynamaya bırakın. Bu, yanmış lekelerin çözülmesine yardımcı olabilir.

Sirkeli Buhar

Sirke de birçok temizlik alanında kullanılan malzemelerden biridir. Yanmış tencereler için temizlik olarak bir alternatif olabilir. Sirkeli suyu tencerenin içine ekleyin ve tencereyi kaynatın. Ardından tencereyi soğutun ve sünger veya fırça yardımıyla temizleyin.

Buharlı Temizleyici Kullanımı

Eğer evinizde bir buharlı temizleyici varsa, buharlı temizleyiciyi yanmış tencerelerin temizliğinde kullanabilirsiniz. Buhar, lekeleri çözmede etkili olabilir.

yanmış tencere

Sizlere önerdiğimiz birçok temizleme yöntemi kullanabilirsiniz. Tencerenin boyutuna, yanığın fazlalığına göre verdiğimiz önerilerden hangisi sizin için daha uygunsa onu tercih edebilirsiniz. Ancak unutmayın ki yanmış tencere temizliği biraz sabır gerektiren bir durumdur. İlk temizlemede istediğiniz sonucu alamazsanız önerdiğimiz diğer temizleme yöntemleri ile devam etmelisiniz. Her zaman tencerenin malzemesine ve tipine uygun temizlik yöntemi seçmekte fayda var.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu