Evler

1 Metrekareye Kaç Kiremit Gider?

1 metrekareye kaç kiremit gideceği, kiremitin boyutuna, şekline ve çatıya bağlı olarak değişebilir. Ortalama olarak 12 ila 18 adet kiremit gerekebilir.

Kiremitler evlerin çatılarını örtmek için kullanılan önemli yapı malzemeleridir. Kiremitlerin çatı kaplama işleminde kullanımı, çatının dayanıklılığı ve su yalıtımı açısından oldukça önemlidir. Ancak birçok kişi kiremit sayısı hakkında bilgi sahibi olmadığından, çatı kaplama işlemi için gerekli malzemelerin miktarını hesaplamakta zorlanabilirler.

Genellikle, çatı kaplama işlemi için gereken kiremit miktarı, çatının metrekaresine bağlıdır. Bir metrekarelik bir alana kaç kiremit gerektiği, kullanılan kiremit türüne ve boyutuna bağlı olarak değişebilir. Örneğin, standart olarak kullanılan Marsiyla kiremitlerin boyutu yaklaşık olarak 41 cm x 23 cm’dir ve ortalama bir çatı kaplama işlemi için yaklaşık 15 kiremit kullanılması gerekmektedir.

Kiremit çatı kaplama işleri için kullanılır. Duvar yapımı için tuğla veya bims kullanılır. Eğer siz duvar için hesaplama yapmak istiyorsanız 1 Metrekareye Kaç Tuğla Gider? ve 1 Metrekareye Kaç Bims veya Briket Gider? içeriklerine göz atabilirsiniz.

İçindekiler

1 Metrekareye Kaç Adet Kiremit Kullanılır?

1 m2 kaç kiremit gider?

1 metrekareye kaç kiremit kullanılacağı, birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle, tam bir yanıt vermek için kiremit boyutu, çatının eğimi, kiremit deseni ve döşeme şekli gibi faktörleri de hesaba katmak gerekir.

Kiremit boyutlarını göz önünde bulundurduğumuz zaman 1 metrekareye ortalama olarak 12-18 kiremit gider. Bir binanın çatısını örtmek için kaç kiremit kullanılacağı, çatı eğimi, kiremit boyutu ve binanın metrekaresine bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, 1 metrekarelik bir çatı için kaç kiremit gerektiği, kullanılan kiremitin boyutuna ve çatının eğimine bağlıdır.

Örneğin, 1 metrekarelik bir çatı için kullanılan kiremit boyutu 30 x 40 cm ise, ortalama olarak 9-12 adet kiremit kullanılması gerekebilir. Bununla birlikte, çatının eğimi de hesaba katılmalıdır. Eğim ne kadar yüksekse, kiremitlerin daha dik bir açıyla yerleştirilmesi gerekir, bu da daha fazla kiremit kullanılması anlamına gelir.

Çatı için kullanılan kiremit sayısı aynı zamanda kiremitin döşeme şekline de bağlıdır. Örneğin, birçok çatıda kullanılan “dikey döşeme” yöntemi, kiremit sayısını artırabilir.

Kiremit türlerine göre 1 metrekare için kullanılacak olan kiremit sayısı;

Kiremit TürüKiremit Ölçülerim² Adet
Granada24×40,5 cm15 adet/metrekare
Akdeniz24×41 cm15 adet/metrekare
Valensiya24×40,5 cm15 adet/metrekare
Alaturka16x19x41 cm28 adet/metrekare
Marsilya23×41 cm15 adet/metrekare
Milano26×41.5 cm15 adet/metrekare
Osmanlı17-14×42 cm32 adet/metrekare

100 Metrekare Eve Ne Kadar Kiremit Gider?

Çatı uygulamalarında genellikle Granada, Akdeniz, Valensiya ve Marsilya kiremit kullanılır. Bu kiremitler 1 metrekareye 15 adet kullanılır. Bu durumda 100 metrekare bir evin çatısı için ortalama olarak 150 kiremit gider. Çatı yapımında kiremitin uygulandığı alanın kiremit sayısına doğrudan etkisi vardır. Eğik olan çatılarda kullanılacak kiremit sayıları daha fazla olabilir. Ayrca dikey döşeme de kullanılacak olan kiremit sayısını arttıracaktır.

1 m3 Beton Kaç Ton Gelir?
100 M2 Müstakil Ev İnşaat Maliyeti
100 Metrekare Eve Kaç Ton Demir Gider?
Anahtar Teslim İnşaat Maliyetleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu