Evler

Ara Kat Nedir? Ara Kat Daire Ne Demek?

Ara kat, bir evin en alt kat ile en üst kat arasında bulunan dairelere ara kat denir. Bir apartman 10 katlıysa 1 ve 10. kat arasında bulunan daireler ara katlardır. Yani giriş kat ile en üst kat arasında bulunan tüm katlar ara kat olarak bilinir.

Ev alacak, yapıracak veya kiralayacak olanlar ara kat kelimesini duymuşlardır. Bu terimin ne anlama geldiği ise çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Ara kat daire bazen kafa karışıklığına neden olabiliyor. Örnek vermek gerekirse 5 katlı bir binada hangi katların ara katlar olduğu konusunda bir fikri olmayanlar için bilgilendirici bir yazı hazırladık.

İlginizi Çekebilir: 3+1 Ev Ne Demek ve Kaç Oda Olur?

Ara Kat Nedir?

Ara kat bir binanın giriş ve en üst katları arasında kalan katlardır. 5 katlı bir apartman dairesinde 1. ve 5. katlar arasında kalan 2,3 ve 4. katlar ara kat olarak geçer. Genellikle ev alacak veya kiralayacak olanlar ara kat terimi ile çok karşılaşırlar. Ara kat ne demek diye merak edenler için orta katların hepsi ara kattır diyebiliriz.

Bir ev ister 3 katlı olsun ister 20 katlı ara katlar vardır. Tabi ara kat tercih edilmesinin bazı nedenleri de vardır. Ev sahipleri veya kiracılar bazı sıkıntıları yaşamamak için ara kat daire tercih ederler. Ara kat dairede oturmak isteyenler özellikle orta katları tercih ediyor. Gelin şimdi aka kat dairenin avantajlarına göz atalım.

Ara Kat Evin Avantajları

ara kat nedir

Ara kat dairede oturmanın bazı avantajları da dezavantajları da vardır. Eğer asansörü olmayan bir apartmanın ara katında yaşıyorsanız merdivenleri çıkmak sorun olabilir. Bunun dışında pek bir sorun görünmüyor aslında. Avantajlarından bahsedecek olursak:

  • Ara kat dairelerin alt ve üstünde başka daireler olacağı için ev ısınma problemi yaşamaz.
  • Ara kat dairelere yukarıdan su akma gibi bir problem yaşanmaz.
  • Ara kat dairelerden ise alt kat dairelere hırsızlar daha kolay ulaşır.
  • En alt kat daireler daha basık olur, ara kat evler daha havadar olur.
  • Ara kat dairelerde manzarayı izmele imkanı olabilir fakat alt kat dairelerde bu imkan pek olmaz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu