Nasıl Yapılır

Birkaç Basit Adımda Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

Duvarlara uygulanan eskiyen, yıpranan ve modelinden sıkıldığınız duvar kağıdını sökmek için birkaç basit yöntemi uygulayabilirsiniz. Duvar kağıdını sökmek biraz zorlu bir iştir ancak uygun yöntemi kullandığınız zaman zor bir iş olmaktan çıkar.

Eğer salonunuz, oturma odanız, mutfağınız, yatak odanız veya banyonuzdaki duvar kağıtlarından sıkıldıysanız, onları çıkarabilirsiniz. Eğer duvarlarınıza yeni bir duvar kağıdı veya boya uygulamayı düşünüyorsanız, mutlaka eski duvar kağıtlarını çıkarmalısınız. Boya veya duvar kağıdı işlemine başlamadan önce, pürüzsüz ve temiz bir duvar yüzeyine sahip olmak için eski duvar kağıtları sökülmelidir.

duvar kağıdı nasıl çıkarılır
Duvar kağıdı nasıl çıkarılır?

Eski duvar kağıdını çıkarmak zorlu bir süreçtir fakat doğru yöntemler kullanılarak kolaylaştırılabilir. Doğru malzeme ve doğru adımlar atılarak duvarlardaki eski duvar kağıdı sökülebilir. Yayınlamış olduğumuz yöntemle duvarlarınızdaki eski duvar kağıdını kolaylıkla sökebilirsiniz. Bir kaç basit adımla kimseye ihtiyaç duymadan duvar kağıdı rahatlıkla sökülebilir. Üstelik sıcak su, sabun, spatula ve sprey şişe malzeme olarak yeterli olacaktır. Gelin şimdi duvar kağıdı nasıl sökülür adım adım inceleyelim.

İlginizi Çekebilir: TV Ünitesi Arkası Duvar Kağıdı Modelleri

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?

  • Duvar kağıdını sökmek için solüsyon hazırlayın.
  • Duvar kağıdının bazı noktalarına maket bıçağı ile delikler açın.
  • Prizleri koruyun.
  • Fısfıs sprey şişe yardımı ile hazırladığınız solüsyonu duvar kağıdına sıkın.
  • Bir sünger yardımı ile solüsyonun her tarafa ulaşmasını sağlayın.
  • Spatula ile yumuşayan duvar kağıdının bir köşesinden tutarak sökmeye başlayın.

Solüsyon Hazırlayın

Duvar kağıdını sökmek için evinizdeki malzemeleri kullanarak bir solüsyon hazırlayabilirsiniz. Bu solüsyon sıcak su ve sabun, bulaşık deterjanı veya çamaşır yumuşatıcısı olabilir. Bir kovanın içerisine sıcak suyu doldurun. Ardından içerisine yarım çay bardağı sabun ekleyerek iyice karıştırıp solüsyon haline getirin.

Duvar Kağıdının Bazı Noktalarına Delikler Açın

Maket bıçağı ile duvar kağıdının bazı alanlarına delik açın. Solüsyon bu deliklerden içeriye giderek duvar kağıdının yumuşamasını ve daha rahat sökülmesini sağlayacaktır. Solüsyon duvar kağıdına ne kadar yedirilirse o kadar rahat bir işlem olur.

Prizleri Koruyun

Hazırlanan solüsyonun prizlere gitmemesi için prizleri kapatın. Prizlere su gitmesi durumunda elektrik tesisatında sorunlara yol açabilir.

Fısfıs Sprey Şişe Yardımı ile Solüsyonu Duvar Kağıdına Püskürtün

Evde hazırlamış olduğunuz solüsyonu bir fısfıs sprey şişe içerisine doldurun. Duvar kağıdının her alanına püskürterek sıkın. Eğer evde fısfıs sprey şişe yoksa hızlı bir şekilde bir fırça yardımı ile solüsyonu sürebilirsiniz.

Sünger ile Solüsyonu Duvar Kağıdının Tüm Alanlarına Yedirin

Bulaşık süngeri gibi bir sünger yardımı ile solüsyonu duvar kağıdının her alanına iyice yedirin. Solüsyon duvar kağıdını yumuşatarak daha rahat sökülmesini sağlayacaktır. Sıcak su ile hazırlanan solüsyon duvar kağıdını yumuşatır ve çıkarılmasını kolaylaştırır. Solüsyonun ardından 20 dakika duvar kağıdının iyice yumuşamasını bekleyin.

Spatula Yardımı ile Duvar Kağıdını Bir Kenarından Sökmeye Başlayın

Spatula yardımı ile duvar kağıdının bir alanı açılarak yumuşayan duvar kağıdı sökülür. Sökülmeyen alanlara tekrar sıcak su ile hazırlanmış olan solüsyon sıkılarak yumuşaması beklenir. Sıcak su ile hazırlanan solüsyon duvar kağıdını yumuşatarak kolay sökülmesine yardımcı olur. Duvar kağıdını çıkardıktan sonra kalan son parçaları bulaşık süngeri yardımı ile çıkarabilirsiniz.

En Çok Bakılanlar: Bantla Şekilli ve Dekoratif Duvar Boyama

Duvar Kağıdı Sökme İçin Genellikle Sabunlu Su Kullanılır

duvar kağıdı sökme

Duvar kağıtlarını sökmek için genellikle sabunlu su kullanılır. Reklam panolarında yer alan reklam kağıtlarını sökmek için fırça ve bir solüsyon sürüldüğünü görmüşsünüzdür. Bu solüsyon genellikle sabunlu su ile hazırlanmaktadır. Bir kovanın içerisine sıcak su ve bir miktar sabun koyularak hazırlanan solüsyon duvar kağıdına sürüldüğü zaman ortalama 15-20 dakika sonra yumuşamasını sağlar. Böylelikle duvar kağıdının sökülmesi kolaylaşır.

Spatula kullanırken duvarlarınıza zarar vermemeye özen gösterin. Duvara zarar verip alçı dökülmesi yaşanırsa boyama veya yeni duvar kağıdı uygulamasına geçilmeden önce bu alanları tamir etmelisiniz. Ayrıca elektrik prizlerini solüsyondan korumalısınız. Prizlerin içerisine su girmesi durumunda elektrik tesisatında sorunlar ortaya çıkabilir.

ÖZET

Özet geçmek gerekirse duvar kağıdını sökmek için kullanacağınız malzemeler sıcak su, sabun, sprey şişesi ve spatuladır. Hemen hemen her evde bulunan bu malzemeleri kullanarak kolaylıkla duvardaki kağıtları sökebilirsiniz. Duvar kağıdı sökme işlemi gözünüzü korkutmamalı. Tek başınıza adımları takip ederek kağıtları sökerseniz olumlu bir sonuç alırsınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu