Balkon-Bahçe

Küpe Çiçeği Bakımı

Küpe çiçeği bakımı kolay olmakla birlikte yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Sulama isteği az olduğu için birçok çiçekseverin evini süslemektedir. Sulama isteğinin az olmasının yanısıra görsel şölen sunan ,bakımı kolay olan bu çiçek evde bakmaya olanak sağlamaktadır. Peki, Küpe Çiçeği Bakımı nasıl olmalı?

Küpe Çiçeği Bakımı

Küpe Çiçeği Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bakımı oldukça kolay olan Küpe çiçeğinin bakım sıralamasını sizinle paylaşacağız . Bu sayede aklınıza takılan Küpe çiçeği bakımı nasıl olmalıdır? Sorusu cevap bulacaktır. Bakım sıralamasını maddeler halinde açıkça belirtmek gerekirse;

 • Her bitkide olduğu gibi ilk olarak küpe çiçeğinin yaşam alanını belirlememiz gerekmektedir. Derin ve geniş bir saksı seçimi çiçeğini sağlıklı bir ortamda yetiştirmeye olanak sağlar.
 • Yemiş veya taş kabuklarını saksı altına yerleştirirseniz eğer drenajı artırır, bitkinizin sağlıklı büyümesine katkı sağlamış olursunuz.
 • Toprak ve torf kaliteli olmalıdır.
 • Bakımda sulama seviyesini bitkinizin ihtiyacına göre ayarlamanız gerekmektedir. Tropikal iklime dayanıklı bir çiçek olan küpe bitkisi haftada 2-3 kez sulamaya ihtiyaç duyacaktır.Kış mevsiminde ise 1-1.5 ay sıklığında sulamak yeterli olacaktır.
 • Belli zaman diliminde bitkinize bitki besini vermek küpe çiçeğinizin sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.
 • Bakım sırasında bitkinizin budanacağı mevsime dikkat etmeli, kış mevsiminin sonlarına doğru dal uçlarından 4-5 cm kesilmelidir . Budama sonrasında ilkbaharda yeni dallar çıkar ve bitki daha da gürleşir.

Tüm bu adımlar eksiksiz tamamlanırsa küpe çiçeğimiz sağlıklı bir şekilde büyüyüp estetik bir görünüm kazanacaktır.

Küpe Çiçeği Neyi Sever?

Küpe Çiçeği, bazı detayları ve bakımları daha çok sevmektedir. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Yarı gölge veya dolaylı güneş ışığı
 • İyi drene olmuş, nemli toprak
 • Serin ve nemli bir ortam
 • Düzenli sulama, toprağın üst kısmı kurudukça
 • Düzenli gübreleme, özellikle büyüme döneminde
 • Hava sirkülasyonunu sağlayacak yerleşim
 • Kış aylarında daha soğuk ve kuru koşullar

Kurumuş Küpe Çiçeğini Canlandırma

Öncelikle küpe çiçeğinizin kurumasına yol açan faktörleri belirlemeniz gerekmektedir. Yol açan faktörleri belirledikten sonra kurumuş küpe çiçeğini canlandırma geçebilirsiniz.

Bitkinizin durumunu belirleyin

Küpe çiçeğinizi dikkatlice inceleyerek genel durumunu değerlendirmelisiniz. Herhangi bir haşere hastalık durumu olup olmadığını anlamak için kurumuş, solgun yaprakları dikkatlice incelemeniz gerekmektedir. Solgun çürümüş yaprakları yenilerinin çıkması için nazik bir şekilde çıkartın.

Küpe Çiçeği Bakımı
Küpe Çiçeği Bakımı

Sulama oranı ve toprak drenajını iyi ayarlayın

Küpe bitkisi sulama oranı bitkiniz için oldukça önem arz etmektedir. Bitkinizin ne çok az ne de çok fazla sulandığından emin olmanız gerekmektedir. Topraktaki nem seviyesini kontrol edip toprağın eşit bir şekilde nemli olduğundan emin olunuz. Toprak çok fazla çamurlandıysa saksınızı değiştirerek bitkiyi daha iyi bir toprakla drene edebilirsiniz.

2024’ün En Trend 5 Modern Mutfak Modeli başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Budama

Yeni açan dallarınızın olması ve yeni büyümeye teşvik etmek için budamak bitkiniz için sağlıklı bir yol olabilmektedir. Ölü yaprakların yanında kurumuş rengi solmuş yaprakları da çıkarmalısınız. Bitkinizi daha fazla gürleştirmek için aşırı büyümüş olan çiçekleri ya da uzun bacaklı olan kısımları da budayabilirsiniz.

Yetiştirme koşullarını iyileştirin

Sağlıklı büyüme için 18 derece ile 24 derece arasında bir sıcaklık gerekmektedir. Doğrudan ışığa maruz kalmaksızın yeterli güneş ışına göre konumlandırın.

Böceklenme ve hastalık

Çiçeğinizde hastalık belirtisi bulursanız anında böcek öldürücü sabun kullanabilirsiniz.

Video kaynağı

Aslı Korkmaz

Doğa ve çiçekler konusunda tutkulu bir yazarım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımı ve çoğaltılması hakkında bilgi vermek, okuyucularımın hayatlarına renk katmak için elimden geleni yapıyorum. Uzun yıllardır çiçek yetiştiriyorum ve her zaman yeni çiçek türleri ve bahçe tasarımları denemeye açığım. Yazılarımda, çiçeklerin bakımları, çeşitleri, çoğaltılması ve hastalıklarla mücadeleyi ele alıyorum. Umarım yazılarımda keyifli vakit geçirirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu