Nasıl Yapılır

Lavabo Boyama Nasıl Yapılır?

Lavabo boyama işlemi ile eskiyen ve görüntüsünden sıkıldığınız lavabo taşlarını yenileyebilirsiniz. Banyonuzdaki değişikliğe lavabo taşını boyayarak başlayabilirsiniz.

Banyoları yenilemenin en kolay yolu boyama işlemidir. Fayanslar, küvet, ve lavabo boyanarak yepyeni görüntüsüne kavuşturulabilir. Kırıp dökmeden ve çok fazla masraf etmeden banyonuzu yenileyebilirsiniz. Herhangi bir ustaya ihtiyaç duymadan kendiniz gerekli olan malzemeleri bulundurarak banyo ve tuvalette bulunan lavabo taşlarını yenileyebilirsiniz. Lavabo taşını değiştirmek maliyetli olacağı için en uygun yöntem boyamaktır. Aklınızda banyonuzu yenilemek varsa elinize fırçayı alarak lavabo taşlarını boyamaya koyulabilirsiniz.

lavabo nasıl boyanır

Banyo dekorasyonunda tüm eşyalar birbiriyle uyum içerisinde çalışmalıdır. Fayans, duşakabin, lavabolar, aydınlatmalar ve duvar dekorasyonu bir bütün olarak ele alınır. Dekorasyonu yenilemek istiyorsanız lavaboyu göz ardı etmemelisiniz. 2 kat boya ile lavabo hem yeni hemde tertemiz görüntüsüne kavuşur. Lavabo boyama işlemi banyonun daha şık ve yeni görünmesini sağlayacaktır. Estetik bir banyoya sahip olabilmek için, lavaboyu boyamada kullanılan malzemeler ve boyama işleminin nasıl yapıldığını adım adım anlatıyoruz.

Lavabo Boyama İçin Gerekli Malzemeler

Lavabo boyama işlemine gerekli malzemeleri tamamladıktan sonra başlayabilirsiniz. Usta olmanıza gerek yok! Doğru uygulamalar ve adımları takip ederek lavabonuzu yeni rengine kavuşturabilirsiniz.

Lavabo boyamada kullanılan malzemeler:

 • Zımpara
 • Epoksi Boya Astarı
 • Lavabo Boyası Olarak Epoksi Boya
 • Rulo veya Boya Fırçası
 • Eldiven ve Maske

Lavabo boyası olarak epoksi boya kullanılmaktadır. Soğuk ve sıcağa dayanıklı olan epoksi boya genellikle zemin boyama işleminde kullanılır. Dayanıklı olması nedeniyle bir çok alanda tercih edilen epoksi boya siyah, beyaz, gri gibi bir çok farklı renkte satılmaktadır. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu boya lavabo boyama işleminde de tercih edilir. Doğru kullanıldığı taktirde güzel sonuçlar elde edilmektedir. Banyo dekorasyonunda değişikliğe gidecekseniz lavaboları boyamak için epoksi boya kullanabilirsiniz.

Lavabo Nasıl Boyanır?

lavabo boyama

Lavabo boyamak için epoksi boyaları tercih edebilirsiniz. Solventli veya solventsiz epoksi boyalar kullanılabilir ancak, boyama işleminde mutlaka maske kullanılmalıdır. Epoksi boya ve gerekli diğer malzemeleri aldıktan sonra lavaboyu boyamaya başlayabilirsiniz.

Lavabo boyama işlemini şöyle sıralayabiliriz:

 • Lavaboyu boyamaya başlamadan önce zımparalayın ve iyice temizleyin. Boyanın daha iyi tutunabilmesi için temizlik önemlidir.
 • Pencereleri açın, eldiven giyin ve maskenizi takın.
 • Boyanın yüzeye daha iyi tutunması için epoksi boya astarı uygulayın.
 • Astar tamamen kuruduktan sonra epoksi boyayı uygulayın.
 • İkinci kat uygulamaya geçmeden önce boyanın tamamen kuruması için 24 saat bekleyin.
 • İkinci kat boya uygulamasından sonra lavabonun tamamen kurumasını sağlamak için 48 saat kullanmayın.

Banyoyu iyice havalandırabilmek ve lavabonun kurumasını sağlamak için boyama işlemini yaz aylarında yapmanızı öneriyoruz. Boyama yaparken sağlığınız için maske ve eldiven mutlaka kullanmalısınız.

Tuvalet ve banyolardaki lavaboları boyamak için adımları bir bir takip etmelisiniz. Mutfak tezgahları için tezgah boyama işlemini yapabilirsiniz. Boyama işleminin size artısı kırıp dökmeden ve çok fazla masraf etmeden lavaboyu yenilemenizi sağlar. Belki biraz yorulursunuz ancak sonucu gördüğünüz zaman buna değmiş olduğunu göreceksiniz. Bir kaç basit adımda istenilen renk epoksi boya ile lavaboyu boyamak mümkün.

Mutfak Tezgahı Boyama

Lavabo Boyama İşleminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Lavaboyu boyadıktan sonra tamamen kurumasını beklemeden kullanmaya başlarsanız çatlamalar meydana gelebilir. Kullanacağınız epoksi boya sıcak ve soğuğa dayanıklı bir boya olmalıdır. Her kat boya uygulamasından sonra en az 24 saat kuruması beklenmelidir.

Epoksi boyanın daha iyi tutunması için temizlik ve astar uygulamaya özen gösterin. Eğer mümkünse 1 hafta boyunca sıcak su kullanmayın.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu