Nasıl Yapılır

Lavabo Çatlak Tamiri Nasıl Yapılır?

Lavabo çatlak tamiri, lavabo yüzeyindeki çatlakların özel bir dolgu malzemesi kullanılarak doldurulması ve lavabo yüzeyinin pürüzsüz hale getirilmesini sağlar.

Lavabo çatlakları darbe ve çarpma, malzeme kalitesi ve yanlış montaj sırasında oluşabilir. Bu çatlaklar hem estetik açıdan hem de pratik kullanım açısından sorunlar yaratabilirler. Eğer lavaboda çatlak varsa, tamir etmeniz veya değiştirmeniz gerekebilir. Tamir etmemeniz halinde hem kötü görünecek hemde su kaçağı olma riski oluşacaktır.

Lavabo çatlağını tamir etmek oldukça kolaydır ve bunu evde kendiniz yapabilirsiniz. Dolgu macunu, silikon veya epoksi tamir macunu lavabonda oluşan çatlakların tamiri için ideal bir seçimdir. Kullanımı oldukça basit olan bu malzemelerden birini kullanarak oluşan çalakları kapatabilirsiniz. Lavabodaki çatlak ister büyük olsun ister küçük, bir kaç basit işlem sonucunda çatlaklar kaybolacaktır.

Lavabo Çatlak Tamiri

Lavabo Çatlak Tamiri

Lavabo çatlağı, evde kolayca tamir edilebilecek bir durumdur. İşlemi tamamlamak için ihtiyacınız olan malzemeler arasında dolgu macunu ve zımpara gibi malzemeler bulunuyor.

Lavabo çatlağını tamir etmek için:

 • Çatlak olan bölgeyi zımpara kağıdı ile ince bir tabaka halinde zımparalayın.
 • Nemli bir bez ile silerek çatlağın etrafını toz ve kirlerden arındırın.
 • Tamir macununu çatlak olan bölgeye uygulayın ve taşan bölgedeki macunu temizleyin.
 • Ugulanan macun tam kurumadan lavabo kullanılmamalıdır. Lavabonun tamamen kuruması için 24 saat bekleyin.
 • Lavabo kuruduktan sonra zımpara ile macunun fazlalıklarını alın ve pürüzsüz olacak şekilde zımparalayın.
 • Son olarak lavaboyu boyayarak çatlağı tamamen kapatıp yepyeni görüntüsüne kavuşturabilirsiniz.

Lavabo Boyama Nasıl Yapılır?

Seramik Lavabo Çatlak Tamiri

Seramik Lavabo Çatlak Tamiri

Zamanla veya kazara darbe alması sonucu, lavabo çatlakları oluşabilir. Bu çatlaklar hem estetik açıdan kötü görüntü oluşturur hem de su sızıntısına neden olabilir. Bu nedenle, lavabodaki çatlağı tamir etmek önemlidir.

İşte adım adım seramik lavabo çatlak tamiri:

 • Öncelikle lavabo yüzeyini temizlemek için su ve sabun kullanın. Lavabo temiz ve kuru olmalıdır.
 • Bir tornavida veya benzeri bir araç kullanarak, çatlak üzerindeki herhangi bir gevşek veya kırık seramik parçasını çıkarın. Ardından çatlak üzerindeki toz ve kiri temizlemek için hafifçe bir fırça kullanın.
 • Yapıştırıcıyı çatlak üzerine uygulayın. İnce bir fırça kullanarak, yapıştırıcının çatlak boyunca yayılmasını sağlayın. Tamir macununu çok fazla kullanmayın, çünkü kuruduğunda fazla yapıştırıcı, çirkin bir görünüme neden olabilir.
 • Lavaboyu kullanmadan önce yapıştırıcının tam olarak kurumasını bekleyin.

Eğer lavabo çatlağı çok büyükse, sadece yapıştırıcı yeterli olmayabilir. Bu durumda, çatlak alanın öncelikle doldurulması gerekebilir. Çatlağı doldurmak için dolgu macun kullanabilirsiniz. Macunu çatlağa sürdükten sonra bir spatula veya benzer bir araç kullanarak düzgün bir şekilde dağıtın ve kurumaya bırakın.

Lavabodaki Kılcal Çatlaklar

Lavabodaki Kılcal Çatlaklar

Lavabodaki kılcal çatlaklar, zamanla lavabonun yüzeyinde oluşabilen ince çizgilerdir. Bu çatlaklar genellikle derin olmayıp, sadece yüzeydeki vernik veya boyayı etkilerler. Kılcal çatlaklar, lavabonun görünümünü bozabilir ve temizlik sırasında kir ve su birikmesine neden olabilir.

Lavabodaki kılcal çatlaklar için bazı çözüm önerileri:

 • Kılcal çatlakları zımparalayın
 • Yüzeyi boyayın
 • Çatlakları dolgu macını ile kapatın

Kırılan Lavabo Nasıl Yapıştırılır?

Kırılan Lavabo Nasıl Yapıştırılır?

Kırılan bir lavabo yapıştırmanın en önemli adımı, hangi yapıştırıcının kullanılacağına karar vermektir. Lavabolar genellikle seramik veya porselenden yapıldığından, seramik veya porselen yapıştırıcıları kullanmanız gerekir. Bu yapıştırıcılar, sert ve dayanıklı bir yapıştırma sağlarlar ve lavabonun eski haline dönmesini sağlarlar.

Kırılan lababoyu yapıştırmak için adımlar:

 • Öncelikle, lavabo yüzeyini iyice temizleyin ve kırığın tam olarak nerede olduğunu belirleyin. Lavabonun yüzeyi kuru olmalıdır.
 • Lavabonun kırık parçalarını, yapıştırıcının uygulanacağı yüzeyi hazırlayın. Parçaları uygun şekilde yerleştirin ve tam olarak uyduklarından emin olun.
 • Lavabonun kırık parçalarına yapıştırıcı uygulayın. Lavabo yapıştırıcısını yapıştırıcının üreticisinin talimatlarına göre kullanın. Genellikle, yapıştırıcıyı lavabo parçalarının yüzeyine uygulamak için bir fırça kullanılır.
 • Lavabo parçalarını birleştirin. Lavabo parçalarını birleştirirken, kırık parçaların doğru şekilde yerleştirildiğinden emin olun. Parçaları yerine oturtmak için hafifçe basın ve fazla yapıştırıcıyı temizleyin.
 • Lavabo parçalarının yapışması için zaman verin. Lavabo yapıştırıcısının tam olarak kuruması bekleyin.

Tuvalet Taşı Çatlağı Tamiri

Tuvalet taşı çatlağı, su sızdırmasına neden olabilir ve zamanla çatlak daha da büyüyebilir. Bu nedenle, hemen müdahale edilmesi gereken bir sorundur. Eğer tuvalet taşını değiştirmek istemiyorsanız, tuvalet taşı çatlağı tamiri yapabilirsiniz.

İşte adım adım tuvalet taşı çatlağı tamiri:

 • Öncelikle tuvalet taşını temizlemek için bir havlu veya bez kullanın. Çatlak bölgenin etrafındaki bölgeyi de temizleyin. Daha sonra kâğıt havlu ile bölgeyi kurulayın.
 • Çatlak bölgedeki fazla seramik parçalarını çıkarın. Ardından, zımpara kağıdı kullanarak çatlağı hafifçe zımparalayın. Bu işlem, yapıştırıcının daha iyi yapışmasını sağlayacaktır.
 • Epoxy yapıştırıcısını iki bileşenli bir yapıştırıcı olduğu için üreticinin belirttiği oranda karıştırın. Daha sonra, çatlak bölgeye yapıştırıcıyı uygulayın. Uygulama sırasında, çatlak boyunca yayılmak için bir fırça kullanabilirsiniz. Yapıştırıcının, çatlağın tamamını kapladığından emin olun.
 • apıştırıcının tamamen kurumasını bekleyin ve ardından su geçirmez bir macunla çatlağın üzerini kaplayın. Bu işlem, su sızıntısını önlemeye yardımcı olacaktır.

Eğer çatlak çok büyükse veya tuvalet taşı tam olarak birleştirilemiyorsa, bu durumda tamir işlemi başarısız olabilir. Bu durumda, yeni bir tuvalet taşı almak en iyi seçenek olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu