Nasıl Yapılır

Derz Arası Boyama ile Fayans Aralarını Yenileyin

Derz arası boyama işlemi, banyo, tuvalet, mutfak gibi alanlardaki fayans derzlerinin renklerini kolayca yenileyebilmenizi sağlar. Bu yöntemle solmuş, kirli veya hasarlı derzleri taze bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Fayanslar arasındaki derzler, su sızdırmazlığı sağlamak ve fayansları sabitlemek için kullanılır. Ancak zamanla derzler soluklaşabilir, kir ve lekeler birikebilir ve görünümü olumsuz etkileyebilir. Derz boyama, derzlerin rengini değiştirerek veya yenileyerek fayansların daha temiz, daha estetik ve daha çekici bir görünüm kazanmasını sağlar. Fayans aralarını boyamak içi derz boyası kullanabilirsiniz. Derz boyası banyo, tuvalet ve mutfak gibi alanlarda bulunan kirlenmiş derzleri boyamak için kullanılır. İç ve dış mekanlarda kullanılan derz boyası silinebilir, yıkanabilir, leke tutmaz, dayanıklı ve su geçirmez özelliğe sahiptir. Küf, mantar oluşmasını ve kararmayı engeller.

Derz boyası, fayans arazı derz dolgularının renklerini yenilemek ve boyamak için tasarlanmıştır. Farklı renkleri olduğundan dolayı derzler, fayanslarla uyumlu istenilen renkte boyanabilir. Akrilik emülsiyon esaslı, silikon katkılı, kolay temizlenebilme özelliğine sahip, hızlı ve kolay uygulanabilen kullanıma hazır derz boyaları tercih edilebilir. Su geçirmez özelliğe sahip olması kullanıcılar için büyük bir avantajdır. Eğer fayanslarınız yıpranmış görünüyorsa ilk olarak fayans boyama işlemi yapıp sonrasında derz aralarını boyayabilirsiniz.

Fayans aralarını boyamak için, derz boyasının yanı sıra su bazlı akrilik boyaları da tercih edebilirsiniz. Derz boyası, özel olarak derz aralarına uygun olarak formüle edilmiş bir üründür ve derzlerin rengini yenilemek ve düzgün bir kaplama sağlamak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, su bazlı akrilik boyalar da fayans aralarını boyamak için kullanılabilir. Su bazlı akrilik boyalar genellikle geniş bir renk yelpazesine sahip olduğu için istediğiniz rengi bulabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz derz boyaları;

  • Armonia Derz Boyası
  • Fuga Fresca Derz Boyası
  • Kalekim Seracare Derz Boyası
  • Hatfix Fayans Derz Tamir Boyası
  • Vitra Fugacolor Derz Boyası

Derz Arası Boyama Nasıl Yapılır?

  • Derz dolgusunda sökülmeler veya hasarlar varsa, yenisini uygulayın.
    Nemli bir bez veya fırça kullanarak derz aralarındaki toz ve kirleri temizleyin.
  • Derz boyasını boyama aparatı veya sulu boya fırçası yardımıyla derz aralarına uygulayın. Boyayı derzlere eşit bir şekilde dağıtmak için düzgün bir basınç uygulayın.
  • Boyama sırasında taşan veya bulaşan yerleri nemli bir bezle hemen temizleyin.

Derz arası boyama işlemi, banyo, tuvalet, mutfak gibi iç mekanlarda yer alan fayans, seramik, granit vb. gibi yüzeylerde zamanla kirlenen, solan ve aşınan derz dolgularının renklerini yenilemek için mükemmel bir çözümdür. Derzlerdeki renk dalgalanmalarını düzeltmek ve kullanım sürecinde oluşan lekeleri gidermek için kullanılır. Fayanslarınızın temiz, taze ve estetik bir görünüm kazanmasını sağlar.

fayans arası boyama

Açelya Damdelen Youtube kanalı Armonia derz boyası kullanarak uygulamalı olarak derz yenileme işlemini anlatıyor. Rengi gri görünen ve kirlenmiş derzleri beyaz boya ile boyanarak kolaylıkla yeniliyor.

İlginizi çekebilecek konular;

Banyoları yenilemek için en iyi 8 fayans boyası
Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?
Kırık ve Çatlak Fayans Tamiri Nasıl Yapılır?
Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Yapılır Mı?
Fayans Üstüne Fayans Yapıştırma Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu