Nasıl Yapılır

Eski Fayansları Kaplamak için 4 Kolay Yol

Eski fayansları yenilemek için, fayansları kırıp dökmeden yapabilecek birkaç yöntem vardır. Bunlar, yeni fayans döşemek, kaplama folyosu kullanmak veya fayans boyamak gibi yöntemlerdir.

Fayans yenileme, eskiyen veya yenilenmesi istenen fayansların yenileriyle değiştirilmesi işlemidir. Bu işlem, özellikle banyo ve mutfak gibi sık kullanılan alanlarda yaygın olarak yapılır. Fayanslar zamanla çatlayabilir, kırılabilir veya renkleri solabilir. Fayansları yenilemek için eski fayansları kırıp çıkarmak gerekir. Ancak, kırıp dökme işlemi, özellikle eski fayansların sağlam olduğu durumlarda zahmetli ve maliyetli olabilir. Bu durumda, eski fayansların üzerine kaplama veya boyama yapılarak da yenileme işlemi gerçekleştirilebilir.

Fayans üzerine kaplama yapmak için fayans kaplama folyosu veya duvar kağıdı kullanılabilir. Bu ürünler suya ve neme karşı dayanıklıdır ve eskiyen, kötü görünen fayansları yenilemek için idealdir. Daha ekonomik ve kısa sürede yenilik yapmak isteyenler için kaplama folyosu ve duvar kağıdı en iyi çözümdür.

Eski Fayans Üzerine Ne Kaplanır?

Eski fayanslarınızı yenilemek için dört farklı yöntem uygulayabilirsiniz: eski fayans üzerine yeni fayans yapıştırmak, fayans kaplama folyosu kullanmak, duvar kağıdı veya fayansları boyamaktır.

1. Fayans Üzerine Fayans Yapıştırma

fayans üzerine fayans kaplama

Fayans üzerine fayans yapıştırma, mevcut fayansları sökmeden yenisinin yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem, fayansları söküp yenisi ile değiştirmeye göre hem daha az maliyetlidir hem de daha az zaman alır. Ancak, mevcut fayansların yüzeyinin pürüzsüz olması gerekmektedir. Öncelikle mevcut fayanslar kontrol edilmeli ve eğer üzerinde pürüz varsa giderilmelidir.

Fayansları yenilemek için eskileri kırıp çıkarmak gerekir. Bu, alanın kirlenmesine, maliyetli olmasına ve uzun sürmesine neden olur. Bu nedenle, alanınız uygunsa, fayans üzerine yeni fayansları yapıştırabilirsiniz.

Fayans Üstüne Fayans Yapıştırma Nasıl Yapılır?

2. Fayans Kaplama Folyosu

eski fayanslara kaplama folyosu

Fayans kaplama folyosu, kendinden yapışkanlı bir kaplama malzemesidir. Eskiyen ve kötü görünen fayansları yenilemek için kullanılır. Farklı renk ve desenlerde bulunan kaplama folyoları, kullanıldığı alanları modern ve estetik bir görünüme kavuşturmak için idealdir. Suya ve neme karşı dayanıklı olduğundan, uygulandığı alanda uzun süre kullanılabilir.

Fayansları kısa sürede ve düşük maliyetle yenilemek isteyenler için fayans kaplama folyosu ideal bir çözümdür. Uygulamadan önce yüzey iyice temizlenmeli ve pürüzsüz hale getirilmelidir.

Fayans Kaplama Folyosu Kullananlar

3. Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Uygulama

fayans üzerine duvar kağıdı kaplama

Dekorasyonunuzla uyumlu duvar kağıtları, fayans üzerine kaplama olarak kullanılabilir. Eskimiş veya sıkılmış olduğunuz fayansları yenilemek için duvar kağıdı uygulayabilirsiniz. Kendinden yapışkanlı duvar kağıtları, fayansları düşük maliyetle ve kısa sürede yenilemenize olanak tanır.

Fayansların kısa sürede yenilenmesi için duvar kağıtları, özellikle zaman ve maliyet açısından avantajlıdır. Kullanılacak duvar kağıdının suya dayanıklı olması ise önemli bir husustur. Çünkü, böylece fayanslar nem ve suya karşı dayanıklı olacak ve uzun süre kullanılabilir.

Fayans Üzerine Duvar Kağıdı Yapılır Mı?

4. Fayans Boyama

boyama ile fayans yenileme

Fayans yenileme yöntemleri arasında en çok kullanılanı, fayans boyama işlemidir. Bu işlem, fayansların rengini ve desenini değiştirerek, eski ve kötü görünen fayansların modern ve estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar. Boyama işlemi, hem ekonomik hem de hızlı bir çözümdür.

Eski fayanslarınızı yenilemek istiyorsanız, üzerine uygulayacağınız 2 kat boya idealdir. Fayans boyası olarak satılan boyalar, yenileme işlemi için uygundur. Suya ve neme karşı dayanıklı olan bu boyayı, banyo ve mutfakta bulunan fayanslarınızı boyamak için kullanabilirsiniz.

Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu