Nasıl Yapılır

Parke Boyanır Mı, Parke Boyama Nasıl Yapılır?

Parke boyama ile evinizdeki eskiyen parkelerinizi kolayca yenileyebilirsiniz. Peki laminat parke boyanır mı?

Eskiyen parkeler zamanla yıpranır ve rengi solmaya başlar. Yeni parke yaptırmak ise payalıya mal olur. Uygun bütçe ile parkelerini yenilemek isteyenler parke boyama yöntemlerini arıyor. Parkeleri kırıp dökmeden ve yenisini satın almadan kolaylıkla yenileyebileceğinizi biliyor muydunuz? Üstelik bunun için bir usta yardımına bile gerek yok. Malzemeleri satın aldıktan sonra parkeleri boyayıp sadece bir kaç günde yeni görünümüne kavuşturabilirsiniz. Boyama sonrasında parkeler yeni görüntüsüne kavuşur ve o kötü görüntü ortadan kalkmış olur.

Parkelerin eskimesi ve yıpranması durumunda, yeni parke satın almak ve döşemek için fazla bir bütçe ayırmak gerekiyor. Bu durumda akıllara parke boyanır mı sorusu geliyor. Uygun yöntemleri kullanarak eskiyen ve rengi solan parkeleri yenileyebilirsiniz. Renk olarak ise istediğiniz rengi tercih edebilirsiniz. O zaman parke nasıl boyanır ayrıntılarıyla birlikte gelin öğrenelim…

Mutfak ve Banyolar İçin Fayans Boyama Nasıl Yapılır?Mutfak Tezgahı Boyama

Parke Boyanır mı?

Parke Boyanır mı?
Parke Boyanır mı?

Parke boyanır mı sorusuna vereceğimiz cevap evet boyanır cevabıdır. Ev dekorasyonunuzu yenilemeye parkelerden başlayabilirsiniz. Uygun boyayı ve malzemeleri satın aldıktan sonra boyama işlemini kendiniz bile gerçekleştirebilirsiniz. Markalar tarafından üretilen özel boyalar sayesinde parkeler boyanarak yeni görüntüsüne kavuşturulabilir.

Evinizdeki parkelerini yenilemek için hem vaktiniz yok, hemde fazla para harcamak istemiyorsanız, en iyi tercih parke boyama olacaktır. Parke boyama için gerekli olan malzemeler yapı marketlerde ve e-ticaret sitelerinde kolaylıkla bulunabilen ürünlerdir. Bu ürünleri aldıktan sonra yapmanız gereken tek şey fırçayı elinize almak ve başlamak! Peki parke nasıl boyanır?

Parke Boyamak İçin Gerekli Malzemeler

 • Maskeleme Bandı
 • Su Bazlı Akrilik Boya
 • Zımpara
 • Rulo Fırça
 • İpek Fırça
 • Ahşap Dolgu Macunu
 • Vernikli Ahşap Koruyucu (Lamine Parkede Önerilmez)
 • Boya Tavası

Parke Nasıl Boyanır?

Parke boyama işlemine geçmek için malzemeler hazırsa haydi boyama işlemine geçelim. İşte parke boyama adımları:

 • Tüm boyama işlerinde olduğu gibi en çok dikkat edilmesi gereken şey, boyanacak alanın temiz olmasıdır. Alanın temiz olmaması durumunda boya iyi tutunmaz, kabarcıklar oluşur ve istenilen sonuç alınamaz.
 • Boyanacak parke alanı tamamen kuru olmalı ve nemli olmamalıdır. Parke ıslak veya nemli ise iyice kuruduğundan emin olana kadar boyama işlemine geçilmemelidir.
 • Parke üzerinde herhangi bir hasar varsa ahşap dolgu macunu ile sorun giderilebilir. Ardından zımpara uygulayarak parkenin üzerinin tamamen pürüzsüz olması sağlanır.
 • Rulo fırçayı su bazlı akrilik boyaya iyice yedirerek boyama işlemine geçilir. İleri geri hareketlerle boya parkenin üzerine iyice yedirilir.
 • İlk kat uygulamadan sonra vaktiniz varsa 24 saat bekleyip ikinci kat boya uygulamasını yapın.
 • Boyama işleminin tamamen bitmesinin ardından vernikli ahşap koruyucu kullanıp parke boyama işlemini bitirebilirsiniz. Yalnız vernikli ahşap koruyucu kullanmanız lamine parkelerde önerilmez!

Boyama işlemininin bitmesinin ardından alanı 24 saat kullanmamalısınız. Eğer ıslanan bir bölge ise 48 saat boyunca kullanılmamalı ve tamamen kuruması sağlanmalıdır.

Laminat Parke Boyanır Mı?

Laminat ve lamine parkelerin boyanması önerilmez. Bu parkelerin üzeri kısa sürede aşındığı için uygulanan boyanın çok fazla bir etkisi olmaz. Ancak masif parkeleri kullanım yöntemlerini kullanarak dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Ancak ben yinede laminat parkeleri boyayacam diyorsanız vernikli ahşap koruyucu kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Eğer laminat parkeleri boyamak istiyorsanız boyama yapanların Youtube videolarını izleyerek adım adım hangi işlemleri yaptıklarını ve hangi malzemeleri kullandıklarını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz. Daha kötü bir sonuçla karşılaşmamanız için boyama işlemine geçmeden önce iyice bilgilenmelisiniz.

Parke Boyama İçin Hangi Boyayı Tercih Etmeliyim?

Her boya ile her şey boyanmaz! Parke boyama işlemini de her boya ile yapamazsınız. Su bazlı akrilik boyaları veya Multisurface dekoratif boya kullanabilirsiniz. Stella boya parke boyama için uygun bir markadır. Boyanın üzerinde nasıl kullanacağınız hakkında bilgiler yer alır. Ayrıca ahşap desen uygulaması sayesinde parkelere ahşap görünüm verme imkanınız da bulunuyor.

Parke boyama işleminde istediğiniz tüm renkleri kullanabilirsiniz. Boya markalarının satmış olduğu zevkinize uygun renklerden birini seçerek boyama işlemine başlayabilirsiniz.

Sunta Boyama – Suntalam Boyanır Mı?

Parke Boyama Örnekleri

Parkeleri yenilemenin en uygun yolu boyamadır. Boyama işlemi yaparak parkelerini yeni görüntüsüne kavuşturan binlerce kişi bulunuyor. Sizlerde ilk önce nasıl boyama yapacağınıza öğrenerek parkeleri yenilemeye koyulabilirsiniz.

parke-rengi-değiştirme

Parke rengi değiştirme işleminde, ahşap görünümde olan parkeler gri renge boyanmış. Eski görüntü gitmiş ve yepyeni bir görünüm kazanmış.

ahşap parke boyama

Antre bölümündeki parkeler eski görünümünden tamamen kurtulmuş. Su bazlı akrilik boya ile boyanan parkeler yeni görüntüsüne kavuşmuş.

Laminat parke boyası varmı?

Laminat parke boyası olarak çıkarılan bir boya yok. Laminat parkelerini boyayanlar su bazlı akrilik boyaları tercih ediyor.

Eski parkeler nasıl yenilenir?

Eski parkeleri yenilemenin iki yolu vardır. Birinci yolu cilalama yöntemidir. Eğer parkelerinizin rengi çok solmuş ve yıpranmışsa boyama işlemi yapabilirsiniz. Masif parkeleri boyamak için akrilik boya kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu