Nasıl Yapılır

Plastik Su Deposu Nasıl Tamir Edilir?

Kırık, çatlamış ve sızdıran su depolarını tamir ederek kullanışlı hale getirebilirsiniz. Tamir işlemi sonucunda su deposundan bir damla su sızmayacaktır.

Plastik su deposu, genellikle polietilen veya polipropilen malzemeden üretilen, su depolamaya yardımcı bir üründür. Su tankı olarak adlandırılan depoların kullanım alanı oldukça geniştir. Evlerde, bahçelerde ve fabrikalarda kullanılmak için tasarlanmış olan su depoları farklı boyut ve özelliklerde üretilmektedir. Dayanıklı malzemeden üretilmiş olsa da bir süre sonra çatlamalar ve delinmeler meydana gelebilir. Plastik su deposu tamir edilmediğinde su kaybına neden olur. Bu nedenle doğru teknikler ve malzemeler kullanılarak tamir edilmesi gerekir.

Su deposu kaçağı sorununu çözmenin birçok yolu vardır. Peki plastik su depolama tanklarınızın tamirini nasıl yapabiliriz? Bu basit adımlarla deponun işlevselliğini geri kazanabilir ve su kaybınının önüne geçebilirsiniz.

Plastik Su Deposu Tamiri İçin Hangi Yapıştırıcılar Kullanılır?

Su deposunda oluşan çatlak ve delikleri doğru yapıştırıcı ile tamir etmek mümkündür. Polietilen yapıştırıcı ve çelik silikon en çok kullanılan yapıştırıcılardır. Doğru teknikler ile uygulanan yapıştırıcı sonrasında su tankında oluşan çatlak veya delikler tamir edilmiş olur.

Aşağıdaki yapıştırıcılar plastik su deposunu tamir etmek için uygundur:

 • Polietilen Yapıştırıcı
 • Dayson Çelik Silikon
 • Polietilen Kaynak

Su deposunu tamir etmeden önce hammaddesini öğrenirseniz işiniz kolaylaşacaktır. Su tankları genellikle Polietilen malzemeden üretildiği için bir çok yapıştırıcı ile olumlu sonuç alınamaz. Bu nedenle boşa malzeme ve vakit harcamamak için hangi malzemeden üretildiği öğrenilmelidir.

Plastik Su Deposu Tamiri Nasıl Yapılır?

su deposu tamiri

Su depolarında, darbe, aşınma ve yıpranma gibi nedenlerle çatlaklar ve delikler oluşabilir. Bu durum, su kaybına neden olur ve depoyu tamir etmek gerekir. Plastik su depolarını Dayson çelik silikon veya plastik kaynak teli gibi uygun malzemelerle tamir etmek mümkündür.

Su deposunu tamir etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Tamire başlamadan önce depodaki suyun tamamen bolaştılması gerekmektedir.
 2. Çatlak veya delik olan alana su gelmeyecek şekilde depodaki suyu boşaltın.
 3. Depoda bulunan çatlak bölgeyi zımparalayın ve sonrasında nemli bir bezle silerek toz ve kirlerden arındırın.
 4. Plastik su deposunu tamir etmek için Dayson çelik silikon veya Polietilen yapıştırıcı kullanabilirsiniz.
 5. Çatlak olan bölgeye ilk kat yapıştırıcıyı 3-4 cm taşacak şekilde uygulayın.
 6. İlk kat yapıştırıcının üzerine fiber bant uygulayın.
 7. Fiber bandın üzerine tekrar yapıştırıcı sürün. Sürülen ikinci katı bandın etrafına iyice yayın.
 8. Mukavemeti güçlendirmek için yapıştırıcının üzerine tül file uygulayın.
 9. Son olarak üzerine yapıştırıcı uygulayarak tül filenin üzerini ve etrafını kapatın.
 10. Uygulanan tül file yapıştırıcının dış etkenlere karşı dayanımını arttırır.
 11. Tamir işlemi tamamlandıktan 48 saat sonra su deposunu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Su depolarının yenisi ile değiştirilmesi, maliyetli ve zaman alıcı bir işlem olduğu için, en pratik yöntem olan çelik silikon uygulaması ile tamir edebilirsiniz.

Plastik Kaynak ile Su Deposu Tamiri Nasıl Yapılır?

plastik su deposu yapıştırma

Sıcak hava tabancası ve plastik kaynak teli kullanarak su deposundaki çatlakları tamir edebilirsiniz. Polietilen malzemeden üretilmiş olan kaynak teli yüksek mukavemet sağlayacağı için güzel sonuç verecektir. Kaynak teli ile sadece çatlakları değil delikleride doldurarak tamir edebilirsiniz. Eğer su deposu üzerinde büyük delikler varsa, deliğin üzerine fiber bant koyup üzerine plastik kaynak teli uygulamalısınız.

Plastik kaynak ile su deposunu tamir etmek için:

 1. Kaynak çubuklarının daha iyi yapıştırmasını sağlamak için çatlak olan bölgeyi zımparalayın.
 2. Bir bez ile yüzeyi toz ve kirlerden temizleyecek şekilde silin ve tamamen kurutun.
 3. Plastik kaynak telini çatlağın bir ucuna tutup ısı tabancası ile ısıtın.
 4. Kaynak çubuk eridikçe yukarı doğru uygulayarak çatlağı doldurun.
 5. Eriyen kaynak telini spatula yardımıyla çatlak olan bölgeyi tamamen kaplayacak şekilde uygulayın.
 6. Plastik kaynak teli özelliği sayesinde çatlakları kapatacak ve depodaki suyun dışarı akmasına engel olacaktır.

Plastik su depoları, genellikle polietilen hammaddeden üretildiğinden, japon yapıştırıcı ve epoksi yapıştırıcı depoların tamiri için etkili değildir. Bu nedenle, su deposunun suya ve dış hava koşullarına dayanıklılığını sağlamak için güçlü bir yapıştırıcı seçmek önemlidir.

Plastik su deposu tamiri için plastik kaynak yöntemi en etkili seçenektir. Ancak bu seçenek mümkün değilse, çelik silikon ve polietilen yapıştırıcıları doğru şekilde kullanarak su deposunun onarımı gerçekleştirilebilir.

En İyi ve Güçlü Plastik Yapıştırıcı Markaları
Plastik Ne ile Nasıl Yapıştırılır?

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Su deposunda yaklaşık 1 cm civarında delik oluşmuş. Kuş mu delmiş taş mı tam olarak bilmiyorum. Bahsettiğiniz yöntemi deneyeceğim. Bugün dayson çelik silikon aldım. Normal silikonla denemiştim ancak başarılı olamamıştım. Bakalım bu anlattığınız yöntem işe yarayacak mı?

 2. Plastik kaynak böyle tamiratlar için daha uygundur. Yıllardır bu işi yapıyorum ve öneriyorum arkadaşkar.

 3. Çok teşekkürler. Çelik silikon ve file gerçekten sağlam oldu. Bir kaç defa depoyu doldurdum su akıtmadı. Umarın uzun soluklu ve dayanıklı olur.

 4. Bahçedeki su depomda büyük çatlak oluştu. Tamir yapmak için araştırmalar yaptım ve en etkili sonucun Polietilen kaynak olduğunu kanısına vardım. Ancak ne yazık ki bunu benim yapmamın imkanı yok. Dayson çelik silikon daha önce kullandım ancak ne yazık ki çözüm olmadı. Belki de ben beceremedim. İnternet üzerinden Polietilen yapıştırıcı sipariş verdim gelsin bir de onunla deneyeceğim. Sonucunu sizlerle yaplaşacağım

  1. Politein yapıştırıcı işe yaradı mı. Dayson kullanacaktım siz yaramadı demissiniz. Olumlu sonuç aldıysanız politein yapıştırıcı kullanayim

 5. Eğer plastik su deposunuzda sızıntı veya hasar fark ederseniz, tamir işlemini kendiniz yapabilirsiniz.

 6. Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederin. Depo uzun süredir su akıtıyordu, bu işlemlerle tamir etmeyi başardım.

 7. Uyguladığınız yöntemi en kısa sürede deneyeceğim. Benimde plastik su depom su kaçırıyor. Yalnız kullanılan yapıştırıcı elimde yok yakın zamanda alıp tamir etmeye çalışacağım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu