Nasıl Yapılır

Tüm Yüzeylerden Silikon Nasıl Temizlenir?

Silikon nasıl temizlenir? Cam, fayans, duşakabin, mermer, ahşap ve diğer tüm yüzeylerden silikon çıkarmak için en kolay ve etkili çözümler.

Silikon inşaat, otomotiv, görsel sanatlar, ve imalat sektöründe kullanılan bir yapıştırıdır. Kullanım alanı oldukça geniş olan silikon yapıştırıcı, yapı malzemesi olarak en çok kullanılan ürünlerden biridir. Isıya ve suya dayanıklılığı nedeni ile cam, ahşap, duşakabin, fayans ve duvar gibi alanlarda kullanılır. Dış mekanlarda ve iş mekanlarda tercih edilen silikon akışkan bir malzeme olduğundan dolayı bazen istenmeyen yüzeylere bulaşabilir. Silikon kuruduğu zaman temizlenme işlemi biraz uğraştırıcı olur. Ayrıca donmuş ve kurumuş olan silikonu çıkarmak uygun yöntemler kullanılmadığında olumsuz sonuçlanabilir.

silikon nasıl çıkar

Silikon kullanıldığı alanlarda ısı ve su izolasyonu sağlar. Ancak zamanla özelliğini yitirebildiği için temizleyerek yenisini uygulamak gerekebilir. Özellikle duşakabin ve fayans aralarına uygulanan silikon su sızdırmaya başladığı zaman eskisini temizleyerek yerine yeni uygulama yapılmalıdır. Kurumuş silikon çıkarılmadan üzerine tekrar silikon uygulanması sağlıklı olmayacağı için, eski silikonu tamamen çıkarmak gerekir. Hem kötü görüntüden kurtulmak hemde daha sağlıklı bir silikon uygulaması için eski silikon doğru yöntemler kullanılarak çıkarılmalıdır. Silikon temizleme işleminde yüzeylere zarar vermeden işlem yapılmalıdır. Bazı durumlarda donmuş silikon kenarından tutularak rahatlıkla çıkarılabilir. Bazı durumlarda ise silikon kolay kolay çıkmaz ve aralarda parçacıklar kalabilir. İşte bu durumda doğru yöntemleri kullanarak yüzeyleri tamamen kurumuş silikondan arındırmak gerekir.

En İyi 10 Silikon Markaları Listesi

Silikon Nasıl Temizlenir?

Fayans, cam, duşakabin, ahşap ve duvar gibi aklınıza gelebilecek bir çok alanda kullanılan silikon, bazı durumlarda özelliğini yitiriyor. Bu durumlarda akıllara “Silikon nasıl temizlenir?” sorusu geliyor.

Silikon fayans, cam ve duşakabin gibi alanlarda bir süre sonra özelliğini yitirebilir. Eski silikonu çıkararak yerine yerinisi uygulamak gerekir. Silikon nasıl çıkar diye düşünmenize gerek yok. Kolay yöntemleri uygulayarak silikonu dilediğiniz yüzeylerden kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Birbirinden kolay ve etkin çözüm olacak fayanstan, elden, cam, ahşap, kıyafet, duşakabin, mermer ve tüm yüzeylerden silikon nasıl çıkarılır öğrenebilirsiniz.

Silikon Sökücü Solüsyon ve Aparat

 • Silikon bazen özelliğini yitirdiği zaman eskisini çıkararak yenisini uygulamak gerekebilir. Bu durumda silikon sökücü solüsyon veya aparat işinizi kolaylaştırır.
 • Silikon sökücü solüsyonu çıkarmak istediğiniz silikonun üzerine uygulayın. 5-10 dakika bekledikten sonra silikon yumuşayacaktır ve çıkması kolaylaşacaktır.
 • Silikon sökme aparatı ile silikonu fayans, duşakabin ve mermer gibi alanlardan rahatlıkla çıkarabilirsiniz.
silikon nasıl temizlenir aparat

Saç Kurutma Makinesi

 • Donmuş silikonu temizlemek için saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz. Saç kurutma makinesi ile silikonu ısıtmanız durumunda yumuşayacak ve çıkarılması kolaylaşacaktır.
 • Saç kurutma makinesinin ısı ayarını en yüksek dereceye alın ve silikona yakın olacak şekilde ısıtmaya başlayın.
 • Bir süre sonra silikon yumuşamaya başlar ve temizlenmesi daha kolay olur.
 • Dilediğiniz tüm alanlardan silikonu ısıtarak yumuşatıp kolaylıkla temizleyebilirsiniz.
silikon lekesi nasıl çıkar

Maket Bıçağı

 • Maket bıçağı fayans, cam, ahşap, banyo ve duşakabin gibi alanlardaki silikonun çıkarılmasına yardımcı olur.
 • Maket bıçağı ile silikonun bir ucunu kesin ve parmaklarınızda silikonu tutup çekerek çıkarın.
 • Cam ve fayans gibi alanlardaki silikonu maket bıçağı ile kazıyarak temizleyebilirsiniz.
 • Ancak kazıma yaparken yüzeylere zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.
 • Eğer maket bıçağının yüzeye zarar vereceğini düşünüyorsanız saç kurutma makinesi ile ısıtıp yumuşattıktan sonra bez ile silerek silikonu temizleyebilirsiniz.
silikon temizleme

Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar?

Fayanstaki Silikon Nasıl Çıkar?

fayanstaki silikon nasıl çıkar

Fayans aralarındaki eski silikonu çıkarmak için silikon sökücü solüsyon ve aparat kullanabilirsiniz. Eski silikonu tamamen temizledikten sonra yenisini uygulamaya başlayabilirsiniz.

Fayans üzerindeki silikonu temizlemek için silikon solüsyonu, alkol ve aseton gibi maddeler kullanılabilir. Aseton ve alkol iyi bir çözücü olduğu için silikonun fayanstan çıkmasını kolaylaştıracaktır. Silikonun üzerine alkol veya aseton döktükten sona bir bez ile ovalayın. Bir kaç dakika bekledikten sonra yumuşayan silikonu bez ile temizleyebilirsiniz.

Pencere Kenarlarına Hangi Silikon Çekilir?

Camdan Silikon Nasıl Çıkar?

Isıtma, aseton ve alkol camdaki silikonu çıkarmak için kullanılan en kolay yöntemlerdir. Camdaki silikonu temizlemek için öncelikle bir pamuğa aseton dökün ve pamuk yardımıyla ovalayarak silikonu çıkarın.

Camdan silikonu çıkarmak için:

 • Cam kenarlarında silikonu çıkarmak için silikon çıkaran solüsyon, alkol, aseton veya ısıtma yöntemini kullanabilirsiniz.
 • Cam kenarındaki eski silikonu çıkarmak için ise ısıtma yöntemi veya silikon çıkaran solüsyonu uygulayabilirsiniz.
 • Maket bıçağı veya ucu sivri olan bir malzeme ile silikonun kenarından tutup çekerek çıkarabilirsiniz. Kalan silikon parçalarını ise tornavida yardımı ile çıkararak alanı temizleyebilirsiniz.
 • Cam kenarlarını tamamen temizlemeden yeni silikon uygulamamalısınız.

Camdan silikon lekesi şöyle çıkar:

Camdan silikon lekesini çıkarmak için silikon çıkarma solüsyonu, alkol veya aseton kullanabilirsiniz. Lekenin olduğu bölgeye bir pamuk yardımı ile aseton uygulayarak ovalayın. Bir kaç dakika sonra temiz bir bez ile silerek silikondan kurtulabilirsiniz.

Camdaki silikon lekesinden kurtulmak için bir diğer çözüm ise ısıtmaktır. Saç kurutma makinesi ile silikon olan bölgeyi iyice ısıttıktan sonra temiz bir bez yardımı ile lekeyi temizleyin.

Silikon Elden Nasıl Çıkar?

Ele bulaşan silikonu sıcak su ile çıkarabilirsiniz. Sıcak suyu açarak elinize zarar vermeyecek derecede ayarlayıp, elinizi ovalayarak yıkayın. Yumuşayan silikon elinizden kolaylıkla çıkacaktır.

Oje çıkarmak için kullanılan aseton eldeki silikonun çıkmasına yardımcı olur. Elinizdeki silikonun üzerine bir pamuk yardımı ile aseton uygulayın ve pamuk ile ovalayarak iyice yedirin. Aseton çözücü etkisi ile silikonun temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Kurumuş Silikon Nasıl Temizlenir?

Kurumuş silikon nasıl temizlenir diye merak edenler öncelikle yüzeyin durumuna göre karar vermesi gerekmektedir. Cam, fayans, mermer, elden veya kıyafetten çıkarılacak olan silikon belirli yöntemler kullanılarak çıkarılabilir.

Temizlenmek istenen silikon cam, fayans, ahşap gibi alanlarda ise saç kurutma makinesi ile ısıtma yöntemi ve aseton ile çıkarma yöntemi uygulanabilir. Silikon ele veya kıyafette ise yine aseton veya saç kurutma makinesi ile temizlenebilir.

Donmuş Silikon Nasıl Çözülür?

Donmuş silikonu çözmek için kullanılan bir çok farklı yöntem vardır. Silikon çözücü solüsyon, aparat, maket bıçağı, aseton, alkol, saç kurutma makinesi donmuş silikonu çözmek için en çok kullanılan ürünlerdir.

Donmuş silikonu saç kurutma makinesi ile ısıtırsanız silikon yumuşar ve çözülmeye başlar. Bu durumda temiz bir bez ile yumuşayan silikonu yüzeyden silerek temizleyebilirsiniz.

Silikon Temizleme Hakkında Merak Edilenler

Kıyafetten Silikon Nasıl Çıkar?

Koltuk veya kıyafetlerdeki silikon lekesini çıkarmak için aseton kullanabilirsiniz. Aseton çözücü etkisi ile silikonun yumuşayarak çıkmasını sağlar. Bir pamuk yardımı ile silikon lekesinin üzerine aseton uygulayın, bir kaç dakika bekledikten sonra temiz bir bez ile silin.

Duvardaki Silikon Nasıl Çıkar?

Duvardan silikonu çıkarmak için saç kurutma makinesini kullanabilirsiniz. Saç kurutma makinesinin sıcaklık ayarını en üst seviyeye getirerek duvardaki silikonu ısıtın. Silikon yumuşamaya başladığı zaman temiz bir bez ile silerek silikondan kurtulabilirsiniz.

Duşakabinden Silikon Nasıl Çıkar?

Duşakabin camındaki silikonu saç kurutma makinesi veya aseton ile temizleyebilirsiniz. Duşakabin kenarlarına uygulanan silikonu ise ucunu tornavida ile açıp parmakla tuttuktan sonra çekerek çıkarabilirsiniz.

Silikon nasıl çıkar sorusuna cevap verecek olursak, yüzeye göre saç kurutma makinesi, silikon çıkarma solüsyonu, maket bıçağı, aseton ve alkol gibi malzemeler kullanılabilir diyebiliriz.

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Ben silikonu çıkarmak için genellikle saç kurutma makinesi kullanıyorum. Saç kurutma makinesi ile bir kaç dakika boyunca iyice ısıtıyorum. Daha sonra bir kenarından bıçak veya tornavida ile kaldırıp çekince rahatlıkla çıkıyor. Kazıma yapmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum çünkü yüzeye zarar veriyor. Daha önce duşakabini bıçakla kazıdım ve çok kötü izler görünmeye başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu