Evler

100 m2 Eve Kaç m3 Beton Gider?

Ev inşaatında kullanılan beton miktarı ile ilgili ayrıntılara yer verdik. 100 metrekare bir ev için ne kadar beton kullanılacağı ile ilgili rehber.

Hazır beton, inşaat sektöründe geniş bir kullanım alanına sahiptir. Temeller, tabanlar, kolonlar, perde duvarlar, zemin döşemeleri ve diğer yapısal bileşenlerin inşasında tercih edilen bir malzemedir. Betonun dayanıklılığı, mükemmel yük taşıma kapasitesi ve kolay uygulanabilirliği, inşaat projelerinde popüler bir tercih olmasını sağlar.

Bir evin inşaatında kullanılacak toplam beton miktarını belirlemek, proje planlaması ve bütçe oluşturma açısından önemlidir. Ancak her projenin kendine özgü gereksinimleri ve tasarımı olduğu için, kesin beton miktarının belirlenmesi zor olabilir. Betonun miktarı, dökülecek alanın yüzeyine, betonun kalınlığına ve kullanılacak betonarme oranına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Hazır betonun metreküp olarak hesaplanması, doğru miktarda tedarik edilmesini ve inşaat projesinin gereksinimlerini karşılamasını sağlar. Ayrıca, beton tedarikçileriyle iletişim kurulurken doğru fiyat teklifleri ve malzeme planlaması yapılmasını sağlar. Durum böyle olunca da ev yaptırmak isteyenlerin aklına gelen soru 100 m² eve kaç m³ beton gider?

Aşağıda 100 metrekarelik bir ev için kullanılan hazır beton miktarı ortalama olarak paylaşılmıştır.

100 Metrekare Alana Kaç Metreküp Beton Gider?

metreküp beton

100 metrekarelik bir ev için ortalama olarak 75 ile 80 metreküp beton kullanılır. Bu miktarın içinde 10 metreküp gravbeton, 25 metreküp temel, 10 metrekare yükseltme perdesi, 10 metrekare subasma ve kalan 25 metreküp ise tabliyeye kullanılır. Bu hesap ile yaklaşık 80 metreküp beton gider.

Hazır beton mikserleri büyüklüğüne göre 6 ile 12 m³ arasında beton taşımaktadır. 6 m³ hazineye sahip bir mikserin, 100 metrekarelik bir ev için hazır beton getireceğini düşünürsek temel, kolon ve tabliye dahil 13 ile 14 defa beton dökeceğini söyleyebiliriz.

Eğer 100 m2 bir alanın zeminine beton dökmeyi düşünüyorsanız, projenizin gereksinimlerini ve yerel yapı yönetmeliklerini dikkate alarak doğru beton miktarını belirlemek için inşaat mühendislerinden destek almanızı tavsiye ediyoruz.

İlginizi çekebilecek diğer inşaat konuları:

1 m3 Beton Kaç Ton Gelir?
100 Metrekare Eve Kaç Ton Demir Gider? 
100 m2 Çatı Maliyeti 2023 
100 M2 Müstakil Ev İnşaat Maliyeti
1 Metrekareye Kaç Kiremit Gider?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu