Evler

Kerpiç Nedir? Kerpiç Evlerin Özellikleri

Kerpiç, saman (ot), su ve toprak karışımı ile elde edilen bir yapı malzemesidir. Kerpiç evlerin özellikleri ve ülkemizde hangi bölgelerde yaygın olduğu merak ediliyor.

Dünyada uzun yıllardır kullanılan kerpiç, doğal malzemelerden yapılarak yapıların inşasında tuğla olarak kullanılmaktadır. Malzemelerin belirli oranda karıştırılmasından sonra belirli ölçülerdeki kalıplara döküldükten sonra güneşte bir kaç gün kurumaya bırakılır. Güneşte kuruyan kerpiç, tuğla haline gelir. Bu tuğlalar yapının duvarlarında kullanılır. Peki kerpiç nedir ve kerpiç evler hangi bölgelerde yaygındır?

Kerpiç Nedir?

Kerpiç, toprak ve samandan elde edilen bir yapı malzemesidir. Dünyada bir çok bölgede kullanılan kerpiç, en eski yapı malzemeleri arasındadır. Kerpiç, kalıplarının standart bir boyutu yoktur. Bölgeye ve kültürlere göre yapılan kalıpların boyutları farklılık göstermektedir. Ülkemizde İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin köylerinde hala kerpiç evlerde yaşamlarını sürdürenleri görmek mümkündür. Köylerde ahırlar ve evlerin ahırdan yapıldığını söyleyebiliriz.

Kerpiç
Kerpiç

Kerpiç evler, aşırı yağış almayan kuru iklimler için dayanıklıdır. Kerpiç evler ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada yaygındır. Ucuza mal edilmesi ve kış aylarında sıcak, yaz aylarında ise serin tuttuğu için kırsallarda tercih edilmektedir. Toprak, su ve saman ile karıştırıldıktan sonra çamur haline getirilir. Elde edilen çamur kalıpların içerisine dökülür. Sıkıştırma yapıldıktan sonra güneşte bekletilerek kuruması sağlanır.

Kerpiç, saman, toprak ve su karışımı ile elde edilen ve güneşte kurutulmuş çamurdan yapılmış basit tuğlalardan başka bir şey değildir. Toprak, saman ve güneş ışığından daha ucuz olan nedir? İşte bu nedenle kırsal alanlarda kerpiç evlerle karşılaşmak olağandır.

Kerpiç ile inşa edilen yapıların MÖ 8300’e kadar uzandığı düşünülmektedir. 

İlgili Sayfa: Köy Evi Modelleri ve Projeleri

Kerpiç Evlerin Özellikleri

Ülkemizde kerpiç evlerin tercih edilmesi, bir çok özelliğinin bulunmasıdır. Kerpiç evlerin özellikleri şöyledir:

  • Doğal yöntemlerle, torak, su ve samandan elde edilir.
  • Sert ve kuru iklimlerde dayanıklıdır.
  • Isı yalıtımı gayet iyidir. Sıcaklığı muhafaza eder.
  • Kerpiç evlerin maliyeti son derece ekonomiktir.
  • Kerpiç evde rutubetlenme olmaz.
  • Kerpiç evler düzenli bakım ve aşırı sudan korunarak uzun süre dayanabilir.
  • Rutubet olmaması nedeni ile romatizma, astım ve eklem hastalıkları görülmesi riskini azalttığı bilinir.
  • Kerpiç tuğlaların çok iyi bir ses yalıtımı özelliği vardır.
  • Doğal ve sağlıklı olan bu yapı malzemesi yapıyı yazın serin, kışın sıcak tutar.

İlgili Sayfa: 100 M2 Müstakil Ev İnşaat Maliyeti

Kerpiç Evler Hangi Bölgede Yaygındır?

Kerpiç, yağış az alan kuru ve sıcak bölgeler için için uygun olan ve ısı yalıtımı sağlayan düşük maliyetli ve sürdürülebilir bir yapı malzemesidir. Ülkemizde İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri sıcak ve kuru geçtiği için, bu bölgeler yaşayan yöre halkı tarafından kerpiç evler tercih edilmiştir.

Dünyanın dört bir yanında kerpiç yapılar görmek mümkündür. İlk yapı malzemelerinden biri olduğu için geçmişte inşa edilen bir çok yapıda kerpiç tuğlalar tercih edilmiştir.

İlgili Sayfa: Müstakil Ev Modelleri

Kerpiç Ev Modelleri

Şanlıurfa Kerpiç Evler

Şanlıurfa’daki bu kerpiç evler mimari olarak bulunduğu bölgenin iklimsel özelliklerini yansıtıyor. Bu kerpiç evler, yöresel ve iklimsel özellikleri yansıtması bakımından çok zengin ve güzel.

Kerpiç evler hem tek katlı hemde iki katlı olarak yapılabiliyor. Köylerde iki katlı olarak yapılan kerpiç ev modelleri, alt katı ahır veya depo olarak kullanılıyor, üst kat ise barınma alanı olarak kullanılıyor.

Kerpiç evler sadece ülkemizde kullanılmıyor. Dünyanın en eski yapı malzemesi olduğu için bir çok bölgede kerpiç tercih edilmiş. Kerpiç malzemelerine ulaşmak çok kolay, bu nedenden dolayı da maliyeti çok düşük. Köylülerin evlerini kerpiçten yapmalarındaki nedenlerin başında da maliyetinin düşük olması geliyor.

Su, toprak ve samanın karıştırılması ile ortaya çıkan çamurlu malzeme kalıpların içerisine boşaltılır ve inşaat yapımı için tuğlalar elde edilir. Bu tuğlalar evin duvarlarını örmede kullanılarak yapı ortaya çıkarılır. Yukarıdaki resimde bir bölümde taş duvar, bir bölümde ise kerpiç tercih edilmiş ve ortaya harika bir ev çıkarılmış. Böyle bir kerpiç evde yaşamak çok güzel olurdu değil mi?

Ülkemizde bir çok bölgede günümüzde kerpiç evlerde yaşamlarını sürdüren aileler bulunuyor. Kerpiç evlerin bakımları yapıldığı zaman ve aşırı sudan korunduğu zaman dayanıklı olduğunu biliyor muydunuz?

Pelin Uslu

Ev dekorasyonu ile ilgili yenilikleri ve trendler hakkında insanlara yardımcı olacak konulara yer veriyorum. İç Mimarlık mezunu olmam nedeni ile konulara hakim biri olarak yayınlamış olduğum içeriklerle, ev dekorasyonu konusunda yardımcı olmak için buradayım. Salon, mutfak, yatak odası ve bir evin diğer tüm alanları için bulabileceğiniz harika dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu