Mutfak Dekorasyonu

İlham Veren Mutfak Dekorasyon Fikirleri 2023

Mutfağınızı yenilemek için ilham verecek en iyi mutfak dekorasyon fikirlerini bir araya getirdik. Küçük ve büyük alanlar için mutfak dekorasyonu fikirlerimiz var.

Bir mutfak harika görünebilir, fakat bu alandan en iyi şekilde yararlanılmadığı sürece harika görünmenin pek bir önemi yoktur. Bundan dolayı mutfak dekorasyonunu bir bütündür. Mutfak dolapları, tezgah, halı, perde ve aksesuarların uyum içerisinde olması mutfak dekoru için olmazsa olmazlardandır. Modern bir görüntü kadar, mutfağın kullanışlı olması önemli bir konudur. Her ne kadar güzel görünürse görünsün mutfağa girdiğinizde rahat hareket edemiyorsanız bu durum can sıkıcı olacaktır. Hayalini kurduğunuz mutfak dekorunu oluştururken hem görselliğe hemde rahat kullanıma önem vermelisiniz.

Bir mutfak evin kalbidir. Özellikle de kadınların uzun vakitler geçirmiş olduğu mutfaklar, sıcak yemeklerin piştiği ve karınların doyduğu alanlardır. Uzun vakit geçirilen bu alanların şık ve ferah görünmesini herkes ister. Mutfak dekorları ne kadar modern ve şık olursa orada geçirilen vakit o kadar eğlenceli olur. Mutfağının dekorasyonundan sıkılanlar yeni fikirler arayışına giriyor. Yapılacak olan basit değişiklikler ile mutfaklar daha kullanılabilir alanlara dönüşebiliyor. Oraların daha güzel görünmesi ve kullanışlı olması için mutfak tasarımı büyük önem taşıyor. İlham alabilmeniz için dekorasyon fikirlerine göz atarak hayal ettiğiniz mutfağa kavuşabilirsiniz.

Mutfak Dekorasyonu Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bir mutfağın daha şık ve kullanışlı hale gelebilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Her şey sadece şık bir görüntü değildir. Bir mutfak dizaynında en önemli unsurlardan biri de mutfağın nasıl daha kullanışlı hale getirebileceğidir. Gelin şimdi bir mutfağın daha kullanışlı bir hale getirilebilmesi için yapılması gereken bazı ipuçlarına göz atalım.

 • Bir mutfak dekorasyonunda ilk olarak dikkat edilmesi gereken şey planlamadır. Dekorasyona başlamadan önce yapılacak olan plan işleri kolaylaştıracaktır.
 • Etkili ve göz alıcı mutfak dekorasyonunda renklerin önemi büyüktür. Mutfak dolapları, tezgaha rası seramik, tezgah mermerinin desenleri ve renkleri mutfağınızın ana renkleri ile uyumlu olmalıdır.
 • Yapacağınız dekorasyonunu mutfağınızın büyüklüğüne göre yapmalısınız. Tasarım sizin hareketlerinizi kısıtlamamalı ve özgür bir şekilde hareket edebilmelisiniz.
 • Bir duvar rengi boyası mutfağınızı daha ferah ve huzurlu hissettirecektir.
 • Çok fazla bütçe ayırmak istemiyorsanız tezgah boyama ve mutfak dolabı boyama işlemi yaparak yenileyip görünümü değiştirebilirsiniz.
 • Tezgah üzerinde doğalgaz borusu süsleme yaparak kötü görünen boruları bir dekoratif ürün haline dönüştürebilirsiniz.
 • Mutfağı gösterecek en önemli detayların başında dekoratif ürünler geliyor. Küçük ve basit dekoratif ürünleri tasarımınıza dahil edebilirsiniz.
 • Konforlu ve ferah bir mutfak dekorasyonu istiyorsanız tüm eşyalar birbiriyle uyum içerisinde olmalı. Renkler, desenler ve modeller birbirlerini tamamlamalıdır.
 • Beyaz eşyada tek renk kullanmanız göze daha güzel hitap edeceğinden, bu hususa elinizden geldiğince dikkat etmelisiniz.

Tipine Göre Mutfak Dekorasyon İpuçları

Kullanışlı bir mutfak dekorasyonu için mutfak tipi önemli bir konudur. Mutfağınız büyük, küçük, kare veya dikdörtgen olabilir. Her mutfak tipi için bir dekorasyon oluşturulabilir. Ancak bu dekorasyonda dikkat edilmesi gereken konular vardır. Dikkat edilmediği taktirde hem görünüşte hemde kullanım açısından hoş olmayan bir mutfak ortaya çıkar.

 • Küçük mutfakları daha büyük göstermek için açık renk duvar boyaları tercih edebilirsiniz. Mutfağı daha ferah ve huzurlu göstermek için açık renk duvar boyaları her zaman daha fazla iş görür. Açık bej rengi, kum beyazı, dingin gri, kırık beyaz ve lületaşı rengi önerebileceğimiz duvar boyası renklerindendir.
 • L şeklinde bir mutfak tezgahına sahipseniz bir köşesini kahve köşesi olarak tasarlayabilirsiniz.
 • Tercih edeceğiniz mutfak halısının üzerinde kahve, çaydanlık ve çay bardağı gibi desenlerde bir model uyum yakalamanıza yardımcı olur.
 • Tezgah arasındaki seramikleri desenli seramikler seçmeniz durumunda daha çok göze çarpar ve ilgi çekici hoş bir görüntü oluşturur.
 • Kullanışlı bir alan oluşturabilmeniz için rahat hareket edebileceğiniz bir ortam oluşturmalısınız. Küçük mutfaklarda çok fazla eşya bulundurmanıza gerek yok. Renklerle uyumlu bir kaç dekoratif ürün bulundurmanız yeterli olacaktır.
 • Doğal bir görünüm için ahşap mutfak masası kullanılabilir.
 • Mutfakta konfor yakalamak için ferah ve kullanışlı bir dekorasyonu ön planda tutmalısınız.

Mutfak Dekorasyonu Örnekleri

Bu mutfak dekorasyon fikirleri, hayallerinizdeki mutfağı oluşturmanıza ve en iyi şekilde yararlanmanız için faydalı olacak. Hayalinizdeki mutfağa sahip olabilmeniz için birbirinden güzel mutfak dekorasyonu fikirlerini bir araya getirdik. En iyi mutfak tasarımları size ilham verecek.

Spot Işıklar ile Romantik Bir Ortam Oluşturun

mutfak dekorasyonu

Mutfağınızda eşinizle romantik bir akşam yemeği yemek için spot ışıklar ve bir kaç mum işinizi fazlasıyla görecek. Işıklar mutfağı daha sıcak göstererek romantik bir ambiyansa sokar.

Göz Alıcı Sandalyeler

mutfak dekorları

Mutfak dekorasyonunda kullanılacak olan mobilyaların önemi büyüktür. Resimde olduğu gibi kullanılan sandalyeler mutfak ile bir bütün olmalı. Bu sandalyeler mutfağı daha çağdaş göstermiş.

Doğadan Gelen İhtişam

mutfak dekoru

Ahşap dokunuşlarla mutfağınızda doğanın havasını hissettirebilirsiniz. Mutfak dolabında kullanacağınız ahşap renk ve tavana yerleştirilen uzun odunların ortama kattığı güzelliğe bakın. Ahşap, evlerimizde bir malzeme olarak güçlü bir varlığa sahiptir. Sıcak ve doğal görünümü seviyorsanız mutfağınızda ahşap desenlere yer verebilirsiniz.

Beyaz Renk Duvar Boyası Mutfakları Ferah Gösterir

mutfak dekorasyon örnekleri

Beyaz tonlarında tercih edilen duvar boyaları mutfağı daha ferah ve havadar gösterir. Güneş ışığından tam anlamıyla faydalanmak istiyorsanız beyaz tonlarında bir boya ile duvarlarınızı boyayabilirsiniz.

Alan Genişse Yuvarlak Masalar Daha Modern Gösterir

mutfak örnekleri

Büyük bir mutfağa sahipseniz kullanacağınız yuvarlak mutfak masası alanı daha modern ve çekici gösterir.

Tezgah Arası Seramik ve Mutfak Dolaplarının Uyumu

mutfak dizayn modelleri

Pembe fayanslar, mavi dolaplara gereken sıcaklığı vermiş. Pudra mavisi kullanıldığı alana canlılık vermiş.

Küçük Mutfaklarda Beyazın Gücü

mutfak fikirleri

Küçük mutfaklarda kullanılan beyaz rengin gücü küçümsenemeyecek kadar çoktur. Beyazın yakışmadığı mutfak düşünülemez.

Desenli Duvar Kağıtları Mutfak Dekorasyonunda Çok Etkili

mutfak dekorasyon modelleri

Çok fazla bütçe ayırmadan desenli duvar kağıtları ile mutfak dekorasyonuna katkıda bulunabilirsiniz.

Mermer Detayın Zarifliği

mutfak kombinleri

Tezgah arasında kullanılan mermer desenli seramikler mutfağı daha zarif gösterir. Mutfak dolabı ile uyumlu bir seramik görünümü tamamen değiştirebilir.

Küçük Mutfaklarda Aksesuarlar İyi Bir Tercihtir

mutfak dekorasyon önerileri

Küçük mutfaklarda kullanılan aksesuarlar dekorasyona yön verebilir. Bir mutfak askısı bile hem dekora yardımcı olur, hemde mutfağı daha kullanışlı hale getirir.

Mutfak Fayanslarında Kullanılan Desenler Göz Kamaştırıyor

mutfak tasarım modelleri

Mutfak fayanslarında kullanacağınız desenler ortamda fark yaratabilir. Stencil uygulaması ile mobilyalarınıza uygun olacak şekilde desen uygulayabilirsiniz.

Mutfak Tasarımında Seramiklerin Önemi

mutfak tasarımları

Mutfak tasarımlarında kullanılan seramiklerin önemi büyüktür. Sizde farklı renk ve desenlerde, mutfağınıza uygun seramikleri tezgah arasına uygulayarak modern bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu